75 lat PWM. Daniel Cichy: nasza historia może być źródłem nadziei

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 11:40
- Historia naszej oficyny może być źródłem nadziei dla środowiska muzycznego. Zmieniały się czasy, zmieniały się ustroje, zmieniały się władze, zmieniali się redaktorzy naczelni, a PWM wciąż trwało i działało tak, by zaspokajać potrzeby środowiska. Były momenty bardzo trudne, ale po nich zawsze wychodziło słońce. Myślę, że teraz jesteśmy w takim momencie, że tej nadziei możemy czerpać bardzo dużo - mówił dr Daniel Cichy, dyrektor PWM, które świętuje jubileusz 75-lecia.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały prom.

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
21:58 PR2_AAC 2021_10_11-09-29-04.mp3 Daniel Cichy o historii PWM i wydarzeniach towarzyszących 75-leciu tej instytucji (Poranek Dwójki)

 

Państwowe Wydawnictwo Muzyczne powstało tuż po wojnie, w 1945 roku. - I to było bardzo dobre posunięcie - zaznaczał dr Daniel Cichy. - Kraj był zniszczony, a wśród rozmaitych priorytetów, które ówczesne władze postawiły przed sobą, takich jak odbudowa infrastruktury czy tkanki społecznej, było też odbudowanie życia muzycznego. A tego nie można było zrobić bez dostępu do materiałów nutowych i wiedzy o muzyce - mówił.

Czytaj także:

- Dziś naszą nadrzędną ideą jest powrót do myśli Tadeusza Ochlewskiego i prof. Tomaszewskiego, czyli dwóch założycieli PWM, którzy widzieli tę instytucję nie jako prostą drukarnię nut, ale też jako pewne środowisko, grupę osób, które kochają twórczość muzyczną. Wydawano nie tylko nuty, książki, materiały dla profesjonalnych artystów, nauczycieli i uczniów, ale także dla melomanów. W kręgu zainteresowań ówczesnych dyrektorów była nie tylko muzyka klasyczna i poważna, ale także polska rozrywka, orkiestry dęte, muzyka chóralna. Właściwie celem PWM było zaspokojenie rozmaitych potrzeb muzycznych całego społeczeństwa. Myślę, że dziś też jest to dla nas ważne - podkreślał dr Daniel Cichy.

Dowodem spojrzenia wykraczającego poza horyzont muzyki klasycznej jest z pewnością album "Great Encounters" wydany z okazji 75-lecia istnienia PWM. - Zawiera on pięć utworów odwołujących się do muzyki Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Zaprosiliśmy do rewizji tej twórczości czterech świetnych artystów: Adama Bałdycha, Krzysztofa Herdzina, Adama Pierończyka i Adama Sztabę - wyjaśnia dyrektor Cichy.

Efektów tego muzycznego eksperymentu będzie można posłuchać nie tylko na płycie, ale także na żywo. Urodzinowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego "Wielkie spotkania" odbędzie się 13 października o godz. 19.00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Wydarzenia związane z 75. urodzinami PWM odbywają się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Daniel Cichy (dyrektor Państwowego Wydawnictwa Muzycznego)

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Daniel Cichy o PWM: nowocześnie kultywujemy przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 11:40
- Wydanie krążka "Great encounters" miało w zamierzeniu ukazanie, czym jest dzisiaj Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Z jednej strony, ogromny szacunek do przeszłości, z drugiej pokazanie wyśmienitych artystów, z którymi dzisiaj współpracujemy - mówił w audycji Cafe "Muza" muzykolog i publicysta muzyczny, a także dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Daniel Cichy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Cichy: główny cel to włączenie polskiej muzyki w krwiobieg kultury światowej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 19:49
- Program "Dziedzictwo muzyki polskiej" składa się z wielu elementów. To jest odkrywanie, badanie, archiwizowanie, a później włączanie do życia muzycznego konkretnych kompozycji, konkretnej twórczości polskich artystów - mówił w Dwójce Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
rozwiń zwiń