"Razem stworzymy coś wspaniałego". Lionel Sow o chórze NFM

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:50
- Atmosfera w chórze jest bardzo dobra, wyczuwam pozytywne nastawienie. Wszystkim nam bardzo zależy na tej współpracy i cieszy mnie to, że mam do czynienia z tak zgranym zespołem. Ci muzycy są otwarci na nowe pomysły, wspólnie poszukujemy i poznajemy się nawzajem - mówił w "Poranku Dwójki" nowy dyrektor Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu Lionel Sow.
Lionel Sow
Lionel SowFoto: shutterstock/Ferenc Szelepcsenyi

Posłuchaj
06:48 Poranek Dwójki NFM 14 październik 2021 08_38_10.mp3 Rozmowa z Lionelem Sowem, nowym chórmistrzem w Narodowym Forum Muzyki (Poranek Dwójki)

 

W sezonie 2021/2022 nowym dyrektorem artystycznym chóru Narodowego Forum Muzyki jest Lionel Sow. Francuski dyrygent kierował wczesniej chórem orkiestry Filharmonii Paryskiej, jest także pedagogiem w Conservatoire National Supérieur Musique et Danse w Lyonie.


Dwójka na miejscu Wrocław 1200.jpg
Historia Wrocławia pisana muzyką

Chórmistrz zastąpił na stanowisku Agnieszkę Franków-Żelazny, która zespół współtworzyła i kierowała nim przez 15 lat. To niełatwe zadanie. - Zadzwoniłem do Agnieszki jeszcze zanim przyjechałem do Wrocławia - opowiadał Lionel Sow. - Dzięki niej wiele dowiedziałem się o muzykach, z którymi miałem nawiązać współpracę. Później spotkaliśmy się już osobiście, tutaj, we Wrocławiu, podczas prób. Mam ogromne uznanie dla pracy, jaką wykonała. Wspólnie z muzykami stworzyła zespół na naprawdę wysokim poziomie.

Czytaj także:

Dyrygent nie krył podziwu wobec pracy, jaką zespół wykonał do tej pory, jednocześnie podkreślił, że zaproponuje nowe rozwiązania. - Podziwiam jego spójność brzmieniową i etykę pracy - podkreślił. - Oczywiście każdy szef chóru ma swoją wizję tego, jak powinien funkcjonować i brzmieć jego zespół, ja również - dodał. - Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że to delikatna kwestia, i na pewno nie przewiduję żadnych rewolucji.

- Zamierzam wzmocnić najsilniejsze strony chóru i wzbogacić zespół o to, co będę mógł wnieść najlepszego, po to, by osiągnąć doskonały efekt - zapowiadał nasz gość. - Nie chcę na pewno zniszczyć tego, co już jest, i co oceniam bardzo pozytywnie.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Lionel Sow (dyrektor Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu)

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Giovanni Antonini: muzyka jest w takich czasach wielkim pocieszeniem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:00
- Wszyscy musimy przebywać w domach, nie wolno nam wychodzić. To w oczywisty sposób wymusiło na nas całkowitą zmianę trybu życia, wszyscy się tego uczymy. Ja staram się wykorzystywać ten dramatyczny czas na rozwijanie się, dużo czytam, analizuję partytury, ćwiczę grę na flecie - opowiadał o czasie izolacji maestro Giovanni Antonini.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Teresa Żylis-Gara w każdym teatrze zostawiała cząstkę talentu i osobowości"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 16:12
- Jej głos był niezwykle nośny, nie wciskał w siedzenie, ale docierał do każdego zakątka sali koncertowej, jakby śpiewała w pokoju. Miała fenomenalną, nieporównywalną z nikim, w swoim okresie technikę - w Programie 2 Polskiego Radia zmarłą dziś (28.08) Teresę Żylis-Garę, najsłynniejszą polską sopranistkę wspominał tenor Wiesław Ochman. 
rozwiń zwiń