Bukowski: w projekcie "Delta Scuti" każdy koncert jest inny od płyty [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 11:00
- Ponad rok temu przeczytałem o gwiazdach zmiennych typu Delta Scuti. Było to bezpośrednią inspiracją do tworzenia tej naszej muzyki, do improwizacji, gdzie z pozornego chaosu zaczynają się wyłaniać konkretne struktury melodyczno-rytmiczne - mówił w "Poranku Dwójki" Dominik Bukowski.
Dominik Kisiel i Dominik Bukowski
Dominik Kisiel i Dominik BukowskiFoto: Adam Dereszkiewicz

Posłuchaj
13:23 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_10_29-09-29-49.mp3 Dominik Bukowski i Dominik Kisiel o swoim projekcie "Delta Scuti" (Poranek Dwójki)

Dwaj trójmiejscy muzycy jazzowi - Dominik Bukowski i Dominik Kisiel - wspólnie stworzyli projekt "Delta Scuti", który 30 października zaprezentują w Dwójce.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

1200x660_Dominik-Bukowski_Dominik-Kisiel-ok.jpg
Dominik Bukowski, Dominik Kisiel i muzyczne konstelacje

Projekt ten powstał dzięki... zainteresowaniu kosmosem. - Myślę, że jak każdy, lubię spojrzeć w górę, pomarzyć, jest to jedną z wielu inspiracji do tworzenia muzyki - wyjaśniał Dominik Kisiel.

- Gwiazdy mają swoje wewnętrzne drgania, pulsację obserwowaną przez teleskopy. Jeśli przeniesie się te pulsacje na dźwięki, powstają konkretne struktury rytmiczne. Istnieją też gwiazdy typu Delta Scuti, których struktury są bardzo chaotyczne, naukowcy nie byli w stanie odkryć ich algorytmu. Jednak rok temu dowiedli, że w tym pozornym chaosie jest sens i dzięki temu wiele można się dowiedzieć na temat tych gwiazd - tłumaczył Dominik Bukowski.

Z tej fascynacji powstał projekt "Delta Scuti", a także płyta pod tym tytułem.

- W tym projekcie postanowiliśmy kompletnie zawierzyć improwizacji, utwory, z którymi wychodzimy na scenę, nie są wcześniej przygotowane. Wsłuchujemy się w atmosferę, akustykę, emocje publiczności i na tej bazie konstruujemy nasz koncert. Staramy się jednak, by muzyka robiła wrażenie przygotowanych utworów. Nie tyle improwizujemy, co komponujemy w danym momencie - wyjaśniał Dominik Bukowski.

Muzycy przyznali, że dzięki temu każdy koncert jest inny od poprzedniego, a także od płyty. W sobotę, 30 października, o godz. 19.00 będzie można poznać kolejną, tym razem Dwójkową, odsłonę projektu "Delta Scuti". Artyści zaprezentują się w audycji "Miejscówka z Dwójką", transmisja koncertu - na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Dominik Bukowski (wibrafonista jazzowy i kompozytor) i Dominik Kisiel (kompozytor jazzowy i pianista)

Data emisji: 29.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Marek Pędziwiatr z grupy Błoto: nowa płyta powstała z myślą o Domówce

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:27
- To, co dla Państwa przygotowaliśmy, to nie jest zwykły koncert. Tak naprawdę to nowa płyta, która powstała specjalnie na tę okazję - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Marek Pędziwiatr z zespołu Błoto, który wystąpi na najbliższej "Domówce z Dwójką" (20.03).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuropaczewski, Frąckiewicz i Miler grają Schnittkego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 19:00
- Zapraszam do wysłuchania koncertu, który specjalnie dla Państwa nagraliśmy w katedrze gnieźnieńskiej, uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Europie - mówił gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, który w "Miejscówce z Dwójką" (23.10) zaprezentował się razem z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem i perkusistą Bartłomiejem Milerem.
rozwiń zwiń