Łukasz Ronduda: do dialogu dojść może, musi, i dojdzie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 11:00
- Daniel Rycharski był pierwowzorem głównego bohatera. Jest on głęboko wierzącą osobą, a zarazem osobą LGBT i on udowadnia, że dwie jakości są bardzo powiązane, że tutaj w ogóle nie ma żadnego konfliktu - mówił w Dwójce Łukasz Ronduda, reżyser filmu "Wszystkie nasze strachy".
Kadr z filmu Wszystkie nasze strachy
Kadr z filmu "Wszystkie nasze strachy"Foto: Kino Świat/Jarosław Sosiński

Posłuchaj
13:48 Dwojka_Poranek Dwojki 2021_11_05-09-29-52.mp3 Łukasz Ronduda o filmie "Wszystkie nasze strachy" (Poranek Dwójki)

Film "Wszystkie nasze strachy" został nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a teraz wchodzi do kin. Obraz oparty jest na doświadczeniach Daniela Rycharskiego.

- Głównym bohaterem jest artysta żyjący na wsi, bardzo zaangażowany w sprawy lokalnej społeczności, a także w życie Kościoła katolickiego. Jest osobą, która dąży do odnowy duchowej wspólnoty - wyjaśniał reżyser. - Tą wspólnotą wstrząsa tragedia. Ale film nie jest smutny, to bardzo czule poprowadzona narracja, jest ciepły. Chcieliśmy, żeby w ostatecznej wymowie był unoszący.

Czytaj także:

Łukasz Ronduda podkreślał, że bardzo zależało mu na oddaniu przekazu sztuki i życia Daniela Rycharskiego.

- Daniel posługuje się językiem tradycji chrześcijańskiej i mówi nim o emancypacji i wykluczeniu osób LGBT, i rozumieją go wszyscy - jego babcia, jej koleżanki. Jest to potwierdzone doświadczeniem Daniela i jego lokalnej społeczności: do dialogu dojść może, musi, i dojdzie - stwierdził Łukasz Ronduda.

Gość Dwójki podkreślał też, że jego zdaniem społeczności wiejskie nie są tak konserwatywne, jak nam się zwykle wydaje. - Bez zrozumienia polskiej wsi i katolicyzmu nie da się zrozumieć współczesnej Polski. Wielkomiejskie elity wypierają prawdziwy kształt katolicyzmu czy też wsi. Chodzi o to, żeby mieć jakiś realny obraz - podsumował.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójk

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Łukasz Ronduda (reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 5.11.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Łukasz M. Maciejewski: Najmro to postać, która wysadza ekran

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 11:38
- Nasz film nie jest filmem biograficznym. Zainspirowaliśmy się nie tyle samym Zdzisławem Najmrodzkim, co duchem tamtych czasów i tym, co ten człowiek robił i jak żył. Trochę to ubarwiliśmy, tworząc komedię akcji - mówił w Dwójce Łukasz M. Maciejewski, scenarzysta filmu "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Bielawski: film o Andrzeju Munku jest bardzo potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 14:02
- W jakimś sensie jego twórczość znalazła się trochę poza naszą orbitą. Być może z biegiem czasu gwiazda Wajdy trochę przesłoniła twórczość Andrzeja Munka - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser Michał Bielawski, który pracuje nad filmem "Pasażer", o jednej z legend polskiej kinematografii.
rozwiń zwiń