REKLAMA

Weronika Naszarkowska-Multanowska: zawsze budowałam mikroświaty

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 08:00
- Staram się, żeby moje obrazy były komunikatywne, nawet nie nadaję im tytułów. Inaczej jest z rysunkami. Dużo czytam, wręcz nałogowo, słowa wiecznie wokół mnie wirują. One nadają kolejną płaszczyznę tym prostym obrazkom - mówiła w Dwójce Weronika Naszarkowska-Multanowska, malarka i autorka książki "Zaraza. Notatnik malarki".
Weronika Naszarkowska-Multanowska podkreśla rolę przyrody w życiu malarza
Weronika Naszarkowska-Multanowska podkreśla rolę przyrody w życiu malarzaFoto: David Mark/Pixabay

Autoportret w stroju polskiego szlachcica 1200 PAP.jpg
"Maurycy Gottlieb szedł połączoną ścieżką kultury żydowskiej i polskiej"

111 rysunków i 111 zdań. Opowieść o życiu w epidemii. "Zaraza. Notatnik malarki" - najnowsza książka Weroniki Naszarkowskiej-Multanowskiej odkrywa przed nami mikroświat artystki. To zbiór rysunków i dowcipnych komentarzy do trudnej rzeczywistości obserwowanej z dystansu.

Malarkę w jej pracowni odwiedziła Aldona Łaniewska-Wołłk. - Ten pamiętnik powstawał przez wiele lat, był sposobem na radzenie sobie ze światem i czasem, jakąś rozmową z samą sobą, rodziną i przyjaciółmi. Dopiero w czasach pandemii zaczęłam publikować go na swoim profilu internetowym, stąd przyszła propozycja książki - mówiła Weronika Naszarkowska-Multanowska.


Posłuchaj
06:59 2021_11_25 07_44_21_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Weronika Naszarkowska-Multanowska o książce "Zaraza. Notatnik malarki" (Poranek Dwójki)

Jak podkreśliła, zawsze żyła blisko przyrody i zwierząt. - Malarz jest samotnikiem. Do niedawna mój świat był podzielony na pół. W starym rodzinnym domu na wsi, w lesie, spędzałam pół roku, drugą jego część w mieszkaniu na Starym Mieście, w kamienicy, której dekoracje są dziełem mojej matki - powiedziała.

Uzupełnieniem książki jest cykl miniatur filmowych z udziałem Weroniki Naszarkowskiej-Multanowskiej, który dostępny jest na profilu internetowym artystki.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Weronika Naszarkowska-Multanowska (malarka i autorka książki "Zaraza. Notatnik malarki")

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 7.45

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

mo

Czytaj także

Podziemne relikty getta warszawskiego pod ochroną konserwatorską

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:00
- Przeciętny mieszkaniec Muranowa nie zauważy różnicy. Zauważą ją inwestorzy, ci, którzy chcą tam budować, remontować, prowadzić sieci, rury, instalacje, czyli wszyscy, którzy kopią w ziemi - wyjaśniał Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilhelm Sasnal: wydarzenia nadają moim obrazom nowy kontekst

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:00
- II wojna światowa napisała najciekawsze historie fabularne, ten mrok jest pociągający. Wydawało mi się, że opowiadanie o obrazach zamyka drogę do ich interpretacji. Ważne jest to, co czują zwiedzający po obejrzeniu tej wystawy, źródłem tych historii często jest to, czego nie da się opowiedzieć w jednym zdaniu czy tytule - to słowa Wilhelma Sasnala o wystawie "Taki pejzaż".
rozwiń zwiń