"Maus". Historia Zagłady wyrażona w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 18:30
- Uważam, że "Maus" ze wszystkich dzieł, książek czy filmów, najbardziej zbliżył się do okrutnej prawdy o tamtym czasie – podkreślał Szymon Holzman, opowiadając o słynnym komiksie Arta Spiegelmana na temat Holokaustu.
Audio
  • "Maus". Historia Zagłady wyrażona w komiksie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment okładki komisku Arta Spegelmana Maus
Fragment okładki komisku Arta Spegelmana "Maus"Foto: Wydawnictwo Komiksowe/mat. prom.

maus.jpg

- Książka ta, jako jedna z niewielu, pokazuje, że Holocaust nie skończył się w 1945 wraz z upadkiem III Rzeszy - zwracał uwagę gość Dwójki na ważny dla "Mausa" aspekt. Komiks ten bowiem to wielowarstwowa opowieść nie tylko o Zagładzie, ale i o związanej z nią traumie przenoszonej z pokolenia na pokolenie. - Art Spiegelman też jest jedną z ofiar Holocaustu, choć osobiście go nie doświadczył...

Jak oceniać, budzącą kontrowersje, formę graficzną przyjętą przez Spiegelmana? Dlaczego Żydzi zostali przedstawieni jako myszy, Niemcy jako koty, a Polacy jako świnie? I jak zmienił się świat komiksu po publikacji "Mausa"?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Wilhelm Sasnal Ta historia jest bardzo gęsta. Czytając, zapomniałem, że to komiks 


Goście: Szymon Holcman (wydawca i propagatore sztuki komiksu), Wilhelm Sasnal (malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów)

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/mc

Czytaj także

"Relax", czyli polska rzeczpospolita komiksowa

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:00
W "Pop-południu" o antologii "Relaxu", najważniejszego pisma komiksowego w PRL, opowiadał badacz popkultury Kamil Śmiałkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komiks w Polsce ma dziś wiele twarzy"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 09:00
- Wielu ludziom się wydaje, że komiks skończył się u nas po 1989 r. na "Tytusie, Romku i A'Tomku” czy "Kajko i Kokoszu". Tak nie jest. Polski komiks żyje i z roku na rok ma się coraz lepiej - mówił Szymon Holcman, zapraszając na festiwal "Niech żyje komiks!".
rozwiń zwiń