Nie żyje Krystyna Melion. "Przyciągnęła do radia całe pokolenia reportażystów"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 11:27
- Ona pokazała mi, jak tworzyć reportaże w praktyce. Nie można było jej spytać o to, jaki jest jej sposób na otwieranie bohaterów. Nie znosiła takich pytań. Wszystko to, jak należy to robić, było przemycone właśnie w praktyce. Bardzo chętnie pomagała, była wręcz przeszczęśliwa, gdy dzwoniło się do niej z jakąś sprawą - wspominała swoją mistrzynię Hanna Bogoryja-Zakrzewska. Krystyna Melion zmarła w niedzielę (5.12) w wieku 92 lat.
Nie żyje Krystyna Melion, mistrzyni polskiego reportażu
Nie żyje Krystyna Melion, mistrzyni polskiego reportażuFoto: z archiwum rodzinnego

Krystyna Melion była znakomitą reportażystką, legendą polskiej szkoły reportażu radiowego, autorką kilkuset reportaży i dokumentów radiowych.

W 1969 roku Krystyna Melion otrzymała Złoty Mikrofon. W 1974 roku, jako pierwszy autor w historii polskiej radiofonii, wyróżniona została nagrodą na festiwalu Premios Ondas w Barcelonie za "Głębokie zanurzenie". Jest to reportaż o Marku Petrusewiczu, rekordziście świata w pływaniu stylem klasycznym, który po amputacji nogi został trenerem niepełnosprawnych sportowców.

Przedstawicielka szkoły warszawskiej w reportażu, w którym dążyła do czystej formy, czyli autentycznego dźwięku i głosu bohatera jako najważniejszego budulca opowieści. 


Posłuchaj
06:12 Poranek Dwójki 6.12.2001 melion.mp3 Wspomnienie o Krystynie Melion, legendzie polskiej szkoły reportażu radiowego (Poranek Dwójki)

- To była cecha charakterystyczna twórczości Krysi, że ona bardzo głęboko wchodziła w relacje ze swoimi bohaterami, a później z ich życia wybierała to, co najważniejsze. U niej nie było zbędnych słów. Pozwalała nam zrozumieć, co się dzieje z człowiekiem - podkreślała reportażystka Hanna Bogoryja-Zakrzewska.

Krystyna Melion - jak magnes 

2015 roku Krystyna Melion otrzymała Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. - Nie znam osoby, która źle by się o niej wypowiedziała. Dostała od nas taką statuetkę z napisem "magnes reportażu", ponieważ ona całe pokolenia reportażystów przyciągnęła do radia. To było niezwykłe, że ona nas tak inspirowała cała sobą - wspominała Hanna Bogoryja-Zakrzewska.

W audycji wysłuchaliśmy archiwalnej wypowiedzi Krystyny Melion oraz fragmentów jej reportaży "Głębokie zanurzenie" i "Dwie godziny, 40 minut i 15 sekund byłem z narzeczoną". 

***

Przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg

Czytaj także

Laureatka Złotego Mikrofonu: tworzę rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 14:56
Dwadzieścia lat już robię reportaże. To nie jest trudne, to jest przede wszystkim ciekawe - mówi Hanna Bogoryja-Zakrzewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Petrusewicz: bałem się litości

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 18:01
Znakomity żabkarz, pierwszy polski rekordzista świata w pływaniu, w wyniku rzadkiej choroby stracił nogę, ale wrócił do sportu jako trener i zawodnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak magnes" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 10:15
Krystyna Melion przyciągnęła do reportażu wielu młodych dziennikarzy.
rozwiń zwiń