Sylwester Chęciński. Rzemieślnik polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:09
- Oczywiście był artystą, stworzył całą serię wspaniałych filmów, spektakli telewizyjnych. Operując przede wszystkim kinem gatunkowym – komedią, potrafił stworzyć filmy perfekcyjne - w Dwójce Łukasz Maciejewski, historyk kina i krytyk filmowy, mówił o zmarłym reżyserze. Sylwester Chęciński miał 91 lat.
 W komedii trzeba bez przerwy wymyślać, panować nad sytuacją, pilnować, by tu był moment z cieniem uśmiechu, tam uśmiech wewnętrzny, by później to się kumulowało dowcipem, który chce się opowiedzieć - mówił w Dwójce Sylwester Chęciński.
– W komedii trzeba bez przerwy wymyślać, panować nad sytuacją, pilnować, by tu był moment z cieniem uśmiechu, tam uśmiech wewnętrzny, by później to się kumulowało dowcipem, który chce się opowiedzieć - mówił w Dwójce Sylwester Chęciński.Foto: PAP/Piotr Wittman
  • Polski reżyser Sylwester Chęciński zmarł 8 grudnia 2021 we Wrocławiu. Miał 91 lat.
  • Niezwykle popularne komedie Chęcińskiego: "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane" są dowodem na znakomity warsztat reżysera.
  • Sylwester Chęciński zasłynął komediami, ale jego dorobek filmowy zawiera udane obrazy różnych gatunków.

Sylwester Chęciński, zdaniem naszego gościa, miał niemal doskonały warsztat, o czym świadczą stworzone przez niego bodaj najlepsze komedie polskiej kinematografii. - Jego filmy były popisem kogoś, kto zna swoje miejsce w szeregu, wie, czym jest warsztat filmowca - ocenił Łukasz Maciejewski. - Rzemieślnicy nam są potrzebni bardzo w życiu i w kinie też. Cierpimy w polskim kinie na deficyt rzemieślników - dodał.

Wbrew potocznej opinii, że Chęciński nie realizował produkcji artystycznych spoza nurtu komediowego, stworzył także udane obrazy psychologiczne. - Chciałbym wspomnieć dramat sensacyjno-psychologiczny z udziałem Andrzeja Seweryna i Marzeny Trybały "Roman i Magda" - podkreślił nasz gość. - Wiem od nich, że uważają, że to jest jeden z najlepszych filmów, w jakim wzięli udział - zaznaczył. - Zapomniany.

- Jest trochę filmów do odkrycia, bo powtarzane są nieustannie "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", myślę, że także "Rozmowy kontrolowane", "Wielki Szu" - wymieniał krytyk. - Niektórzy pamiętają "Historię żółtej ciżemki". Dobrze jest poznać różne odcienie tej drogi artystycznej, doceniając to, co Sylwester Chęciński zrobił także w telewizji. Ten dorobek jest naprawdę obfity - zaznaczył Łukasz Maciejewski.

Sylwester Chęciński nie żyje. Reżyser filmu "Sami swoi" miał 91 lat>>>>


Posłuchaj
11:35 Poranek Dwójki Chęciński 9 grudzień 2021 08_36_27.mp3 Łukasz Maciejewski o filmach i warsztacie zmarłego reżysera Sylwestra Chęcińskiego (Poranek Dwójki)

 

***

Sylwester Chęciński pochodził spod Tomaszowa Lubelskiego, a po 1945 roku na stałe zamieszkał na Dolnym Śląsku.

Był absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej, debiutował w 1961 roku filmem dla dzieci "Historia złotej ciżemki". W latach 80. 2 miliony osób obejrzało w kinach "Wielkiego Szu" w jego reżyserii. W 1991 nakręcił "Rozmowy kontrolowane". Przez ostatnie 25 lat reżyserował między innymi dla Teatru Telewizji, a w 2006 premierę miał jego ostatni film "Przybyli ułani".

W tym roku Sylwester Chęciński został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2015 roku reżyser otrzymał tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska. Był także laureatem przyznanej w 2007 roku Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii.

Czytaj także:

OBEJRZYJ: Pół wieku po premierze "Samych swoich"

[YouTube Polskie Radio]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Maciejewski (historyk kina, krytyk filmowy) 

Data emisji: 9.12.2021

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Xawery Żuławski: "Mowa ptaków" to prowokacja intelektualna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:30
- Każdy w tym obrazie może zobaczyć coś innego. To ciekawy dualizm jakie to dzieło wywołuje. Albo ktoś ma przestrzeń i czas na ten film, albo nie jest w stanie w niego wejść. Gdy zabraknie czasu lub uwagi odbiorca nie poradzi sobie z przyjęciem takiej dawki prowokacji - mówił w Dwójce reżyser i scenarzysta Xawery Żuławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Sylwester Chęciński, reżyser trylogii o Pawlakach i Kargulach

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 08:38
We Wrocławiu, w wieku 91 lat, zmarł reżyser Sylwester Chęciński - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jego najsłynniejszymi dziełami są filmy o Pawlakach i Kargulach - "Sami swoi”, "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
rozwiń zwiń