Stanley Tolkin. Nowy Jork, jazz i pierogi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 11:30
- Sprawy muzyczne, kulturowe, historyczne jak w tyglu mieszały się, bulgotały na Lower East Side w knajpach prowadzonych przez Stanleya Tolkina - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Błaszczak, dziennikarz, autor biografii słynnego polskiego imigranta, właściciela kultowych nowojorskich klubów.
Nowojorski Central Park z lotu ptaka
Nowojorski Central Park z lotu ptakaFoto: T photography/Shutterstock
  • Stanley Tolkin zbudował dom – The Dom – dla nowojorskiej bohemy lat 60.
  • Jan Błaszczak przeprowadził dziennikarskie śledztwo, poszukując faktów z życia Tolkina.
  • Przez kluby przy Lower East Side przewinęła się nowojorska śmietanka artystyczna.

Stanley Tolkin stał pewnie na dwóch nogach, choć w rozkroku. Jedną w środowisku polonijnym, drugą – bez większych kompleksów – w nowojorskim światku. A ten mieścił w sobie wiele: idei, nurtów, kultur. Jednym słowem  tygiel. - Lata 60. to jest dekada, w której na każdym rogu coś się działo - opowiadał Jan Błaszczak.

Warhol, jazz i pierogi

Polski imigrant z powodzeniem prowadził kluby, gdzie serwowano pierogi i kiszonki, gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy, Andy Warhol wyświetlał swoje filmy, The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty, najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje, a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety.

Udane śledztwo 

Poszukiwanie faktów o Polonusie nie należało do łatwych. Zwłaszcza kontakt z najbliższą rodziną Tolkina, która z hukiem rzucała słuchawką i barykadowała się przez natrętnym dziennikarzem. - Rodzina nie pomagała i to budowało fascynację - nie krył Jan Błaszczak. - Post scriptum jest takie, że przez kilka lat dostałem kilka miłych i zaskakujących informacji od wnuków, ciotecznych wnuków i innych, którzy pisali, że chcieliby czegoś więcej się dowiedzieć.

Jednym z życzliwych rozmówców był Ishmael Reed, jeden z popularniejszych pisarzy afroamerykańskich tamtego czasu, którego książka "Mambo Dżambo" ukazała się właśnie na polskim rynku. - W momencie, kiedy nagabywałem kolejne osoby, z którymi chciałbym porozmawiać na temat Tokina i The Dom, wymieniałem osoby, z którymi już jestem w kontakcie, żeby się uwiarygodnić. Nazwisko Ishmael Reed ważyło najwięcej - podkreślił dziennikarz. 

Czytaj także:

Jan Błaszczak w swojej narracji prowadzi nas ulicami Lower East Side i próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, kim był Stanley Tolkin - "polski król Nowego Jorku". Pomagają mu w tym bitnikowskie poetki, organizatorzy punkowych koncertów z lat 70., artyści wizualni i księża z nowojorskich parafii. 


Posłuchaj
15:19 Poranek Dwójki 7 styczeń 2022 09_31_00.mp3 Rozmowa o Stanleyu Tolkinie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jan Błaszczak (autor książki "The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side")

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Krystyna Dąbrowska: Louise Glück pisze z dystansem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 22:00
- Wszystkie te wiersze dotyczą rodziny i relacji rodzinnych, cały tom jest pomyślany jako elegia po śmierci ojca. To poezja ascetyczna, metafory są stosowane oszczędnie - mówiła na antenie Dwójki tłumaczka Krystyna Dąbrowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spike Lee o Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 14:50
Czteroodcinkowa produkcja dokumentalna HBO pt. Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ jest zapisem prywatnej podróży Spike’a Lee przez dwie dekady przełomowych wydarzeń, które miały miejsce w życiu nowojorczyków oraz hołdem złożonym miastu, jego mieszkańcom i ich hartowi ducha.  
rozwiń zwiń