Teatr Dramatyczny z nową dyrekcją. Monika Strzępka proponuje terapię

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 10:43
- W złożonej koncepcji programowej Monika Strzępka zwraca uwagę na potrzebę terapii, to wręcz jej hasło przewodnie. W sytuacji, gdy wszyscy musimy mierzyć się z różnymi kłopotami i wyzwaniami, terapia może być dobrym punktem odniesienia. Jest to też dobry punkt odniesienia dla każdego teatru, ponieważ wychodząc z niego, powinniśmy przeżywać katharsis - mówił w "Poranku Dwójki" Artur Jóźwik, szef Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy.
Teatr Dramatyczny w Warszawie
Teatr Dramatyczny w WarszawieFoto: Shutterstock.com/Lukasz Stefanski
  • Od nowego sezonu Teatrem Dramatycznym w Warszawie kierować będzie Monika Strzępka.
  • Wybór reżyserki, która nie ma doświadczenia menedżerskiego, wywołał mieszane komentarze.

Teatr Dramatyczny to największy teatr w Warszawie, posiadający największą liczbę scen, z największym budżetem i otrzymujący największą dotację z budżetu miasta. Obecny sezon artystyczny jest ostatnim dla urzędującego od dekady dyrektora Tadeusza Słobodzianka. Od nowego sezonu stery przejmie Monika Strzępka, jedna z najbardziej cenionych obecnie reżyserek teatralnych w Polsce.

- Wiążąca dla nas była przede wszystkim złożona koncepcja programowa. Zwracaliśmy też uwagę na takie elementy jak racjonalność planu organizacyjno-finansowego, koncepcja komunikacyjna, plan współpracy teatru z innymi podmiotami; na to, jak kandydat/ka wyobraża sobie pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych, działania proekologiczne. Sprawdzaliśmy również, jak w koncepcji ujęta jest kwestia dbałości o rozwój pracowników i zarządzania zasobami ludzkimi, ale też znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury - tłumaczył Artur Jóźwik, który należał do komisji konkursowej.

Wystarczyło jedno głosowanie

Monika Strzępka w pierwszym głosowaniu otrzymała siedem głosów z dziewięciu. Oprócz trzech przedstawicieli miasta, w komisji konkursowej zasiadało jeszcze po dwóch przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i związków zawodowych oraz po jednym przedstawicielu Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów i ZASP.


Posłuchaj
22:45 Poranek Dwójki jóźwik 26.01.2022.mp3 Dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy Artur Jóźwik o wyborze Moniki Strzępki na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego oraz o innych konkursach (Poranek Dwójki) 

Konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego odbił się w mediach szczególnie głośnym echem, ale zmian personalnych w warszawskich instytucjach kultury szykuje się więcej. - W ostatnich dniach rozstrzygnęliśmy też konkurs w Teatrze Komedia, a za nami teatry Syrena, Rampa, Ateneum i Guliwer oraz Muzeum Warszawy, Muzeum Karykatury i Dom Spotkań z Historią - wyliczał Artur Jóźwik.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Artur Jóźwik (dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy)

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 8.30

pg

Czytaj także

Garnizon Sztuki. Grażyna Wolszczak: chcemy, żeby to było bardzo ciekawe miejsce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:35
- Zaczynamy od teatru, bo nie ma co ukrywać, że to nasza ukochana dziedzina sztuki, z którą wiążą nas najmocniejsze więzi. Natomiast w planach mamy również różne projekty muzyczne i plastyczne - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Grażyna Wolszczak, współzałożycielka, obok Joanny Glińskiej, nowej warszawskiej sceny - Garnizonu Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Hycnar: Żak i Barciś to idealny duet do sztuki "Słoneczni chłopcy"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 14:00
- Cezary Żak i Artur Barciś to profesjonalni aktorzy z dużym doświadczeniem, które obejmuje też wiele wspólnych produkcji, więc wydają się idealnym duetem do tej sztuki - mówił w Dwójce reżyser spektaklu "Słoneczni chłopcy" Marcin Hycnar. Premierę przygotowuje właśnie warszawski Och-Teatr.
rozwiń zwiń