REKLAMA

"Grona gniewu". Steinbeck znów aktualny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 11:20
- To książka, która była palona w kilku stanach, zakazywana w wielu bibliotekach, ale jednocześnie sprzedawała się w ogromnych nakładach - w "Poranku Dwójki" naszym przewodnikiem po powieści "Grona gniewu", czasach, w których się pojawiła oraz twórczości Johna Steinbecka była dr hab. Justyna Włodarczyk, kierowniczka Zakładu Kultur i Literatury Ameryki Północnej UW.
Powieść Grona Gniewu Steinbecka wzbudziła w Stanach Zjednoczonych wiele kontrowersji
Powieść "Grona Gniewu" Steinbecka wzbudziła w Stanach Zjednoczonych wiele kontrowersjiFoto: Polona.pl
  • Mija 120 lat od urodzin Steinbecka oraz 60 lat od przyznania mu Nagrody Nobla
  • "Grona gniewu" opisują upadek "american dream" w latach 20. i 30. XX wieku
  • Steinbeck odczytywany jest na nowo w kontekście współczesnych niesprawiedliwości społecznych

Czule o prostych ludziach

Mija 120 lat od daty urodzin Steinbecka (27.02.1902) oraz 60 lat od przyznania mu Nagrody Nobla (1962). Do literackiego wyróżnienia najbardziej przyczyniły się wydane w kwietniu 1939 roku "Grona gniewu", za które w 1940 roku autor otrzymał Nagrodę Pulitzera. - To jest książka, w której Steinbeckowi udało się zrobić kilka rzeczy - zaznaczyła Justyna Włodarczyk. - Udało mu się być sobą, to znaczy pisać tak, jak umiał najlepiej - z czułością o ludziach prostych, którzy doświadczali cierpienia. I jednocześnie udało mu się to zrobić w doskonałym momencie - dodała.

Czytelnicy kontra krytycy

"Grona gniewu" rozgrywają się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. To historia amerykańskiej rodziny Joadów, która w czasach wielkiego kryzysu decyduje się opuścić pogrążoną w trudnej sytuacji ekonomicznej rodzinną Oklahomę i w poszukiwaniu pracy, jak wielu innych mieszkańców południowych stanów Ameryki, migrować do Kalifornii. Na miejscu okazuje się, że nie ma ona nic wspólnego z mlekiem i miodem płynącą krainą znaną im z folderów. Steinbeck pisze o temacie będącym wtedy na czasie. Przychylność czytelników udaje mu się zdobyć, przychylność krytyki - nie za bardzo - opowiadała badaczka. - To zresztą powtarza się w jego karierze.

Upadek "american dream"

Powieść pokazuje upadek "american dream", snu o własnej ziemi, która da kolejnym pokoleniom spokój i bezpieczeństwo. - Wszystkim było gorzej podczas wielkiego kryzysu i rodzina Joadów stanowiła soczewkę, w której te wszystkie tragedie, które spotkały społeczeństwo amerykańskie w tamtym okresie, skupiały się - tłumaczyła Justyna Włodarczyk. Steinbeck krytykował to, co uznawał za wyzysk. Był pisarzem, któremu zależało na pokazaniu społecznych niesprawiedliwości.

W 1940 roku nakręcono film w reżyserii Johna Forda pod tym samym co powieść tytułem. - To film, który sprawił, że książka przetrwała dłużej i zwiększyła swój zasięg - zaznaczyła nasza rozmówczyni.

Zdaniem Justyny Włodarczyk powieść Steinbecka jest dziś odczytywana w aktualnym kontekście - sytuacji współczesnych nomadów, ich marzeń o lepszym życiu, a także wyzysku ziemi i odbierania jej kolejnym pokoleniom. 


Posłuchaj
16:06 Poranek Dwójki 16 luty 2022 09_31_12.mp3 Rozmowa o aktualności powieści Steinbecka "Grona gniewu" (Poranek Dwójki)

 

[20th Century Studios/The Grapes of Wrath | #TBT Trailer | 20th Century FOX]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr hab. Justyna Włodarczyk (kierowniczka Zakładu Kultur i Literatury Ameryki Północnej UW)

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Fenomen Steinbecka i satyra na władzę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 08:22
O twórczości amerykańskiego noblisty i książce "Krótkie panowanie Pepina IV" rozmawiać będziemy z dr Ewą Łuczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Steinbeck. Związek Radziecki bez polityki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 18:29
– Autorów najbardziej interesowało codzienne życie w ZSRR tuż po wojnie – mówiła Monika Kalinowska, redaktorka książki "Dziennik z podróży do Rosji" Johna Steinbecka i Roberta Capy.
rozwiń zwiń