Roman Rewakowicz: oby świat zrozumiał geopolityczną wagę Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 11:00
- W skali światowej problem ukraiński dojrzewa, miejmy nadzieję, że to wszystko się dobrze skończy. Ale nawet jeśli Rosja podporządkuje sobie tamtejszy rząd, to nie będzie łatwo, na pewno dojdzie do działań partyzanckich. Do tej pory nawet na wschodzie Ukrainy ludzie żyli w miarę normalnie, nie można żyć w stałym napięciu - mówił na antenie Dwójki Roman Rewakowicz, dyrygent, chórmistrz i kompozytor, prezes Fundacji "Pro Musica Viva".  
W Kijowie obowiązują alarm przeciwlotniczy i godzina policyjna od 22.00 do 7.00
W Kijowie obowiązują alarm przeciwlotniczy i godzina policyjna od 22.00 do 7.00Foto: Sebastian Castelier/ Shuttersstock

Kilka miesięcy temu odbyły się koncerty w Charkowie, Czerniowcach i Mariupolu. - Na szczęście nie wiem nic o bezpośrednim zagrożeniu dla osób, z którymi współpracowałem. Niektórzy artyści próbują wyjechać z Kijowa bądź z Ukrainy. Bomby spadają na Kijów, to jest coś niewyobrażalnego - podkreślił Roman Rewakowicz.

Dodał, że w przyszłym roku będzie świętował 40-lecie działalności artystycznej. - W 1983 roku zaczynałem jako dyrygent ukraińskiego chóru "Żurawie", który do dziś istnieje. Prowadziłem go 10 lat, wychodziliśmy do polskiego społeczeństwa z ukraińskim repertuarem. Potem w połowie lat 90. powstał festiwal muzyki współczesnej "Kontrasty" we Lwowie, dwukrotnie gościliśmy na nim Krzysztofa Pendereckiego - przypomniał.

Od 1999 roku w Polsce odbywa się festiwal poświęcony muzyce ukraińskiej. - Wówczas udało się zaprosić Sinfonię Varsovię, którą dyrygował Volodymyr Sirenko, do dziś szef Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kijowie. Mieliśmy znakomite recenzje, okazało się, że muzyka ukraińska zasługuje na największą uwagę. Festiwal odbywał się nieregularnie, jako pozarządowa organizacja walczyliśmy o dotacje. Ostatnio dostaliśmy wsparcie od stolicy, mamy trzyletnie dotacje od miasta Warszawa, od 2019 roku pracujemy w formule corocznej - zaznaczył.


Posłuchaj
11:50 2022_02_25 09_15_56_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Roman Rewakowicz: oby świat zrozumiał geopolityczną wagę Ukrainy (Poranek Dwójki)

 

Naszymi rozmówcami byli również: Sebastian Płocharski - dziennikarz, artysta, który swoją twórczość związał z Donbasem i jego mieszkańcami, Olek Biłecki - dziennikarz telewizji Ukraina24, Michał Strzałkowski - dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce międzynarodowej, i Andrzej Kozłowski - ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Fundacji im. K. Pułaskiego.


Posłuchaj
14:18 2022_02_25 09_36_46_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Sebastian Płocharski o sytuacji we Lwowie i podróży na wschód Ukrainy (Poranek Dwójki)

07:57 2022_02_25 08_35_40_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Olek Biłecki i jego relacja z oblężonych terenów ukraińskich (Poranek Dwójki)

13:55 2022_02_25 07_37_53_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Michał Strzałkowski o sytuacji na Ukrainie (Poranek Dwójki)

12:18 2022_02_25 08_08_38_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Andrzej Kozłowski o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa (Poranek Dwójki)

    


***

Program 1 Polskiego Radia nadaje specjalne serwisy informacyjne w języku ukraińskim – "Wiadomości w języku ukraińskim". Program 1 na falach długich (częstotliwość 225 kHz) jest odbierany nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale również na Ukrainie oraz w prawie całej Europie. Serwisów w języku ukraińskim można słuchać na antenie radiowej Jedynki codziennie po godz. 10.00 i po godz. 17.00. Informacje przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej>>>>>

– W obliczu agresji Putina na Ukrainę Polskie Radio S.A, wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy spełniającego najwyższe standardy rozgłośni publicznych UE, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski. Obecność serwisów w języku ukraińskim na falach Polskiego Radia stanowi także wyraz solidarności z ukraińskimi dziennikarzami, którzy muszą obecnie z narażeniem życia pracować w warunkach wojennych, broniąc tym samym przestrzeń informacyjną Ukrainy oraz cały obszar Euroatlantycki przed skomasowanym atakiem informacyjnym maszyny propagandowej rosyjskiego agresora – mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Roman Rewakowicz (dyrygent, chórmistrz i kompozytor, prezes Fundacji "Pro Musica Viva"), Sebastian Płocharski (dziennikarz, artysta, który swoją twórczość związał z Donbasem i jego mieszkańcami), Olek Biłecki (dziennikarz telewizji Ukraina24), Michał Strzałkowski (dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce międzynarodowej), Andrzej Kozłowski (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Fundacji im. K. Pułaskiego)

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 9.15

mo

Zobacz więcej na temat: Dwójka Ukraina Roch Siciński
Czytaj także

Michał Laszczkowski: zabytki są nośnikiem polsko-ukraińskiej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 10:00
- Dzisiaj sprawy konserwatorskie są na dalszym torze, najważniejsze jest ludzkie życie. Bez względu na okoliczności nie dajmy się zastraszyć, jak tylko sytuacja pozwoli, wznowimy nasze prace. Polscy konserwatorzy właśnie opuszczają terytorium Ukrainy, zostają tam nasi ukraińscy przyjaciele, z którymi - miejmy nadzieję - wkrótce znów będziemy współpracować. Wierzę, że tę inwazję da się zatrzymać - mówił na antenie Dwójki dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wojna na Ukrainie będzie doświadczeniem pokoleniowym"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 18:45
- Biorąc pod uwagę skalę tego, co się dzieje, i znaczenie tych państw - Ukrainy i Rosji - zmienia się niemal wszystko w bezpieczeństwie europejskim - powiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie po decyzji prezydenta Rosji o zbrojnym, wielokierunkowym ataku na terytorium naszych sąsiadów.
rozwiń zwiń