"Apocalypse". Tomasz Konieczny i Lech Napierała o tych czasach

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 12:20
- Od bardzo dawna marzyłem, żeby zaśpiewać Baczyńskiego. Wiele lat szukałem kompozytora, który mógłby to skomponować - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Tomasz Konieczny, śpiewak, którego nowa płyta "Apocalypse" nagrana wspólnie z pianistą Lechem Napierałą ukaże się w tym tygodniu (12.03).
Tomasz Konieczny
Tomasz KoniecznyFoto: Igor Omulecki

Sławna "Walkiria" Ryszarda Wagnera powraca na scenę Opery Królewskiej w Kopenhadze. W roli Wotana usłyszymy wybitnego bas-barytona Tomasza Koniecznego. "Walkiria" to druga, po stanowiącym wstęp "Złocie Renu", część dramatu muzycznego "Pierścień Nibelunga" w trzech aktach.

Premierowo w Operze Bałtyckiej

To jednak nie koniec artystycznych planów śpiewaka w najbliższym czasie. W sobotę 12 marca, w samo południe Tomasz Konieczny zaprezentuje w Operze Bałtyckiej swoją najnowszą płytę "Apocalypse".

Materiał został przygotowany w 2021 roku. - Tytuł brzmiał "Apokalipsa", bo zaczynaliśmy pod polskim tytułem - zaznaczył Tomasz Konieczny. - Wystawiliśmy ten program 30 września zeszłego roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. To było przepracowanie dręczących mnie bolączek w czasie apokalipsy; niesprawiedliwości, które miałem w sobie.

Artyści słuchaczom

Motywacją do przygotowania materiału był czas pandemii, kiedy wiele osób musiało zmierzyć się ze stratą bliskich. Krążek miał stać się ukojeniem, być wyrazem więzi artystów ze słuchaczami. Tymczasem wojna u naszych sąsiadów drastycznie zmieniła kontekst premiery albumu.

Centralnym utworem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na płycie jest wiersz pod tytułem "Wigilia". - Zaproponowałem go Aleksandrowi Nowakowi do skomponowania - opowiadał śpiewak. - Aleksander wybrał jeszcze dwa inne wiersze i stworzył niezwykle spójną kompozycję.

Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny >>>>

Wiersze Baczyńskiego zostały połączone z "Trenami dziecięcymi" Gustava Mahlera. - To jest również całość sceniczna - mówił nasz gość. - Adam Dudek wykonał świetne wizualizacje, które 12 marca będą wyświetlane na deskach Opery Bałtyckiej.

Premiera będzie miała formę koncertu orkiestrowego. Patronem wydawnictwa jest Program 2 Polskiego Radia. 

 

Posłuchaj
16:49 Poranek Dwójki Konieczny 8 marzec 2022 09_30_09.mp3 Tomasz Konieczny o płycie "Apocalypse" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Konieczny (śpiewak)

Data emisji: 8.03.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Tomasz Konieczny: Wotan to moja życiowa partia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 19:05
- W trzecim roku mojej pracy w Wiedniu, czyli w zasadzie na począku kariery mogłem zaśpiewać partię dla mnie niezwykle ważną, partię Wotana i tak to zostało do dziś. Minęło już siedem lat, jak śpiewam tę partię w Operze Wiedeńskiej. Zyskałem dzięki niej bardzo wiele – mówił w Dwójce wybitny śpiewak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konieczny: "Cardillac" koniecznie powinien zostać skonfrontowany z publicznością

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 10:10
Tomasz Konieczny od lat występuje na największych i najważniejszych światowych scenach operowych m.in. w La Scali, w Metropolitan Opera, w Operze Wiedeńskiej. Nie zapomina jednak o Polsce - właśnie zakończył pracę nad premierą "Cardillaca" w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. 
rozwiń zwiń