Jan Krenz. Dyrygent, który nie musiał podnosić głosu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 17:30
- Był człowiekiem niesłychanie spokojnym, opanowanym i kulturalnym. Wielokrotnie byłem na próbach z jego udziałem. Nigdy nie pozwolił sobie na podniesienie głosu, nie mówię już o wyzywaniu, jak to się nieraz zdarza. On po prostu delikatnie przerywał i mówił: proszę to zrobić jeszcze raz, mocniej lub ciszej - wspominał Jana Krenza jego wieloletni przyjaciel, ks. Henryk Paprocki.
Jan Krenz
Jan Krenz Foto: NAC/domena publiczna

Artysta światowego formatu

Jan Krenz (1926-2020) - kompozytor, dyrygent, laureat Diamentowej Batuty Polskiego Radia (1995) "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia".

Znakomicie odnajdywał się właściwie w każdym repertuarze: od baroku do muzyki współczesnej. O jego klasie niech świadczy lista orkiestr, z którymi współpracował (m.in. Orkiestra Symfoniczna Radia Heskiego we Frankfurcie nad Menem, Orkiestra Symfoniczna Radia Duńskiego, Filharmonicy Wiedeńscy, Orkiestra Kameralna z Lozanny, Oriestra Radia Północnoniemieckiego w Hamburgu, New Philharmonia Orchestra z Londynu, Filharmonicy Berlińscy).

Jan Krenz. Człowiek kultury

Wielu współczesnych kompozytorów zabiegało, by to właśnie Jan Krenz prowadził prawykonania ich utworów, bo gwarantowało najwyższy poziom. Zainteresowania bohatera audycji "Dwie do setki" nie sprowadzały się jednak wyłącznie do muzyki.

- Był to człowiek renesansu. Mówiąc "Krenz" od razu myślimy "dyrygent i kompozytor". To jest straszne zawężenie, on interesował się sztuką w bardzo szerokim zakresie: malarstwem, literaturą piękną, filozofią, teologią. Zainteresowania te niewątpliwie wyniósł z domu rodzinnego. Jego ojciec był ewangelickim pastorem - przypomniał ks. Henryk Paprocki, dla odmiany duchowny prawosławny.

Posłuchaj
118:49 2022_02_12 15_00_03_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Jan Krenz. Maestro batuty (Dwie do setki/Dwójka) 

Jana Krenza wspominali jeszcze w audycji wieloletnia dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa, reżyser teatralny i operowy Maciej Prus oraz dziennikarz i muzykolog Dariusz Michalski. Usłyszeliśmy również archiwalne wypowiedzi samego dyrygenta i kompozytora.

Ks. Henryk Paprocki. Na stole leżą książki, które gość audycji otrzymał od Jana Krenza Ks. Henryk Paprocki. Na stole leżą książki, które gość audycji otrzymał od Jana Krenza

***

Jan Krenz studiował fortepian u Zbigniewa Drzewieckiego, kompozycję u Kazimierza Sikorskiego, a dyrygenturę u Kazimierza Wiłkomirskiego. Był asystentem Grzegorza Fitelberga, zaś w 1953 został jego następcą na stanowisku dyrektora i dyrygenta Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Od 1968 roku był szefem Teatru Wielkiego w Warszawie.

Interpretacje Jana Krenza to niezapomnianie kreacje artystyczne. Każde wykonanie było na wskroś indywidualne, a jednocześnie intencje kompozytora pozostawały jasno uwypuklone i pozostawione na pierwszym planie. W jego dorobku odnajdziemy muzykę kameralną, wokalną i symfoniczną, ale i teatralną oraz filmową (m.in. "Kanał" Andrzeja Wajdy, "Eroica" Andrzeja Munka).

Z okazji 95-lecia Polskiego Radia został wydany album "Jan Krenz Diamentowe Batuty", poświęcony temu znakomitemu polskiemu dyrygentowi, uhonorowanemu Diamentową Batutą "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". - Krenz kładł duży nacisk na muzykę polską, ale szczególnie na stymulowanie powstawania nowych dzieł - podkreślała we wspomnieniach wieloletnia dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa.

Przeczytaj też: 90 lat Jana Krenza. Wspomnienia dyrygenta. Audycja archiwalna >>>

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Goście: ks. Henryk Paprocki (teolog, filozof, tłumacz, przyjaciel rodziny Krenzów), Joanna Wnuk-Nazarowa (wieloletnia dyrektor NOSPR), Maciej Prus (reżyser teatralny i operowy) i Grzegorz Michalski (dziennikarz, muzykolog)

Data emisji: 12.02.2022

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Diamentowa Batuta. Polskie Radio i mistrzowie dyrygentury

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 05:45
14 listopada 2021 roku Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. To dobra okazja, by przypomnieć sylwetki oraz radiowe nagrania dotychczasowych laureatów tej szczególnej nagrody.
rozwiń zwiń