REKLAMA

ACh Duo. Harfa z gitarą w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 11:00
- Harfa i gitara to dwa instrumenty strunowe, szarpane, z podobnym sposobem wydobycia dźwięku. Dzięki temu można uzyskać dużą spójność brzmienia - opowiadał w "Poranku Dwójki" Aleksander Pankowski vel Jankowski, który wraz z harfistką Noemi Hańczyk tworzy unikatowy duet, jedyny aktywnie działający zespół tego typu w Polsce oraz jeden z niewielu na świecie - ACh Duo. Na koncert zespołu zapraszamy do "Miejscówki z Dwójką" w sobotę (14.05) o godz. 19.00.
ACh Duo - Noemi Hańczyk (harfa) oraz Aleksander Pankowski vel Jankowski (gitara)
ACh Duo - Noemi Hańczyk (harfa) oraz Aleksander Pankowski vel Jankowski (gitara)Foto: Mikołaj Dakowicz

ACh, czyli arpachitarra

Przy wyborze nazwy duetu artyści zainspirowali się włoskimi nazwami instrumentów, na których grają - są to harfa (wł. arpa) oraz gitara (wł. chitarra). W ACh Duo występują:​ harfistka Noemi Hańczyk, studentka studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu,​ i gitarzysta Aleksander Pankowski vel Jankowski, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Unikatowy skład

Muzycy poznali się jeszcze w średniej szkole muzycznej, a po kilku latach przerwy spotkali się ponownie, już jako ACh Duo. Mariaż gitary z harfą nie należy do częstych, stąd zespół jest jedną z niewielu formacji na świecie o takim brzmieniu. - Nie ma dla nas wielu utworów, porównując do innych składów instrumentalnych - zaznaczył Aleksander Pankowski vel Jankowski. - Oryginalne rzeczy zaczęły powstawać w połowie XX wieku. Jednym z pierwszych był utwór Aleksandra Tansmana na gitarę i harfę. Wspomagamy się też swoimi transkrypcjami - dodał.

Zmienne role

- Podczas koncertów żaden z instrumentów nie jest stricte akompaniujący ani stricte prowadzący melodię - podkreślił gitarzysta. - Mamy okazję zmieniać się rolami i myślę, że jest to bardzo atrakcyjne dla nas i dla publiki.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

W swoim repertuarze zespół ma zarówno kompozycje oryginalnie napisane na duet gitarowo-harfowy przez takich kompozytorów jak wspomniany Aleksander Tansman czy Máximo Diego Pujol, jak i własne aranżacje m.in. utworów Claude'a Debussy'ego. Szczególnie ciekawe jest dzieło Aleksandra Tansmana w oryginalnym opracowaniu na gitarę i harfę, które zespół ACh Duo wykonuje w całości, jako jedyny w Polsce oraz prawdopodobnie jedyny na świecie.

Sobotni koncert został nagrany w holu Filharmonii Szczecińskiej.

Czytaj także:

Transmisja "Miejscówki z Dwójką" w sobotę (14.05) o godz. 19.00 na antenie Dwójki, stronie internetowej i w mediach społecznościowych stacji.


Program koncertu:

  • Aleksander Tansman – Suite in modo polonico pour guitare et harpe
  • Claude Debussy – Suite Bergamasque (opr. ACh Duo)
  • Máximo Diego Pujol – Suite Magica

Posłuchaj
08:21 Poranek Dwójki Miejscówka 11 maj 2022 08_38_36.mp3 ACh Duo zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Gość: Paweł Siwek

Goście: Noemi Hańczyk (studentka studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu)​, Aleksander Pankowski vel Jankowski (gitarzysta)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 8.35

uk

Czytaj także

Locko Richter - czuły buntownik

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 08:00
Zaczynał w Niemczech w projektach krautrockowych, później potężnym i ciepłym brzmieniem swojej gitary basowej nadawał charakter płytom Stanisława Soyki, Graala czy Tomasza Gwincińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harfa i jej magiczne nastroje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 07:00
Słuchając "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego, często zachwycamy się słynnym "Walcem kwiatów", a w szczególności instrumentalnym solo na harfę. Rozpływamy się nad magicznym nastrojem, jaki potrafi wykreować harfa. Dlatego w najbliższym "Karnawale instrumentów" opowiedzieliśmy o wszystkich odcieniach tego instrumentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cytry, gitary i Błękitna Tęcza Harry'ego Partcha

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 08:00
Audycję wypełni demokratyczne wsłuchiwanie się w brzmienia strun (instrumentów strunowych) z różnych stron świata. Będą to cytry, gitary, ale też strunowe rzeźby stworzone przez Harry'ego Partcha, np. "błękitna tęcza".
rozwiń zwiń