62. Krakowski Festiwal Filmowy. Istotne wątki ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:00
- W związku z inwazją Rosji na Ukrainę podjęliśmy szybką decyzję, że przygarniemy naszych przyjaciół, damy im przestrzeń, pozwolimy im pokazać te filmy, które oni zaplanowali. Konkurs ukraiński, który miał odbyć się w mieście Kijów, odbędzie się w kinie Kijów w Krakowie - mówił w Dwójce dyrektor festiwalu 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat.
W Krakowie 29 maja rozpocznie się wielkie święto miłośników kina
W Krakowie 29 maja rozpocznie się wielkie święto miłośników kinaFoto: Fer Gregory/Shutterstock
  • Od 29 maja do 5 czerwca będzie się odbywać 62. Krakowski Festiwal Filmowy
  • W programie jest 250 filmów z całego świata
  • W tym roku program festiwalu wzbogaciły filmy, które miały być pokazywane na konkursie filmowym w Kijowie

Krakowski festiwal rozpocznie się w niedzielę 29 maja, jego trzon stanowią trzy równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy oraz polski. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata.

"Być albo nie być" po ukraińsku

Wśród prezentowanych obrazów znajdą się filmy, które miały być pokazane na festiwalu w Kijowie, ale wątki ukraińskie pojawią się również w innych sekcjach festiwalu.

- Otworzymy festiwal premierowym pokazem "Syndromu Hamleta" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego - zapowiedział Krzysztof Gierat. - To polsko-niemiecki film, ale zrealizowany w Ukrainie, opowiadający o traumie powojennej związanej z wydarzeniami w Donbasie. W tej chwili nabiera on zupełnie innych znaczeń. To przerażający, przejmujący film o młodych ludziach, którzy stają przed pytaniem "być albo nie być" i nie mają właściwie żadnych wątpliwości.

Festiwal w czasach popandemicznych

Festiwalowi będą towarzyszyły wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Wydarzenie co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność. 

- Ubiegła edycja to był taki rok próbny wchodzenia w świat popandemiczny. W tym roku, z cieniem wojny w Ukrainie, będziemy próbowali zrobić ten festiwal w pełni. Wiemy na pewno, że wiele osób przyjedzie z różnych zakamarków świata, spodziewamy się i reżyserów, i przedstawicieli festiwali, i dystrybutorów - wyjaśniał Krzysztof Gierat.

Seanse Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędą się w terminie od 29 maja do 5 czerwca. Część programu będzie także dostępna online od 3 do 12 czerwca.

Posłuchaj
17:57 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_05_26-09-30-20.mp3 Krzysztof Gierat o 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym (Poranek Dwójki)

 

Czytaj też:

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Historia imprezy sięga roku 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii. Trzy lata później do festiwalu polskiego dołączony został festiwal międzynarodowy i z imprezy ogólnopolskiej stał się wydarzeniem o międzynarodowej randze.

W 1998 roku po raz pierwszy przyznana została nagroda za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego i krótkometrażowego, zwana Nagrodą Smok Smoków. W 2001 roku zmianie uległa sama nazwa festiwalu i od tamtej pory funkcjonuje już jako Krakowski Festiwal Filmowy, którego kolejne edycje odbywają się na przełomie maja i czerwca.

Opis pochodzi ze strony internetowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Gierat (dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Totalitaryzm: temat niestety wciąż aktualny

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 11:38
Dobiegła końca trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia", która odbyła się online. Wydarzenia ostatnich kilku tygodni wskazują, że założenia i idea tego festiwalu odnoszą się niestety do teraźniejszości, że totalitaryzm to nie jest historia. O tym i o prezentowanych filmach ze swoim gościem rozmawia Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń