Jarosław Tumidajski: w Teatrze Polskiego Radia spotykamy się z obsadami marzeń

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 11:45
- Dla ludzi, którzy pracują w teatrze radiowym, to jest wyjątkowe, żeby mieć zwrot od słuchacza. Przy okazji tego święta możemy się spotkać i usłyszeć państwa opinie - mówiła aktorka Katarzyna Dąbrowska, gość plenerowego studia Dwójki podczas XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.
XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry - Zamość 2022
XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Zamość 2022Foto: Cezary Piwowarski/PR

W oczekiwaniu na zamykającą czterodniowe wydarzenie galę i wyniki konkursów słuchowisk i spektakli telewizyjnych, w Zamościu rozmawialiśmy z Katarzyną Dąbrowską, która wystąpiła w czterech konkursowych produkcjach, między innymi w "Solaris" na podstawie najsłynniejszej powieści Stanisława Lema, wyreżyserowanym przez Jarosława Tumidajskiego, który również był naszym gościem.

Stanisław Lem "Solaris". Słuchowisko [POSŁUCHAJ] >>>>

Mariusz Bonaszewski został nagrodzony za kreację właśnie w słuchowisku "Solaris", nagrodę w jego imieniu odebrał reżyser spektaklu. - W teatrze radiowym można pracować z każdym aktorem, którego można sobie wymarzyć - podkreślił Jarosław Tumidajski. - Aktorzy do Teatru Polskiego Radia przychodzą z chęcią i radością.

Czytaj także:

Obsady z marzeń

Jedną z takich "wymarzonych" postaci był nieodżałowany Jerzy Trela. Katarzyna Dąbrowska miała okazję spotkać się z nim podczas nagrań do słuchowiska "Edyp w Kolonos". - To dla mnie bardzo ważne i piękne spotkanie, szkoła zawodowstwa - przyznała aktorka. - Pan Jerzy był bardzo ciepłym, ujmującym człowiekiem, z dystansem do tego, co w tym zawodzie trudne i piękne. Są ludzie, przy których czujesz się onieśmielony i zamknięty, a są wybitni, wielcy, przy których się czujesz absolutnie swobodnie, którzy cię w tej pracy otwierają, dają wiatr w żagle.

"Edyp w Kolonos" [POSŁUCHAJ] >>>>

Niezwykła siła przyciągania

Teatr Polskiego Radia to także sztafeta pokoleń. Młodzi aktorzy i reżyserzy spotykają się w nim z legendami scen. Jednak, zdaniem Jarosława Tumidajskiego, tajemnica siły przyciągania zjawiska, jakim jest teatr wyobraźni, jest szersza. - Do dzisiaj w mieszkaniu mojej mamy w Krakowie są kasety z nagranymi słuchowiskami - opowiadał reżyser. - Słuchałem ich w kółko, marząc, żeby móc się do tej magii zbliżyć.


Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu "Dwa Teatry", przeczytasz TUTAJ >>>


Posłuchaj
19:38 Poranek Dwójki 13 czerwiec 2022 09_32_42.mp3 Katarzyna Dąbrowska i Jarosław Tumidajski o teatrze wyobraźni podczas XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu (Poranek Dwójki)

 

***

Festiwal "Dwa Teatry", to prawdziwe święto teatru radia i telewizji, stał się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju. W tym roku trwa do 13 czerwca, a festiwalowa publiczność ogląda 12 konkursowych spektakli Teatru Telewizji i przysłuchuje się aż 19 słuchowiskom wszystkich trzech ogólnopolskich anten i rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Słuchowiska konkursowe ocenia jury: Jacek Kopciński (przewodniczący), Jarosław Gajewski, Krzysztof Herdzin, Magdalena Miecznicka, Maciej Wojtyszko. Natomiast konkursowe spektakle telewizyjne ocenia jury w składzie: Halina Łabonarska (przewodnicząca), Hadrian Filip Tabęcki, Wojciech Tomczyk, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, Jerzy Zelnik.

W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia uhonorowani zostali zasłużeni dla sceny radiowej i teatralnej artyści: Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz.

ZOBACZ JEDEN Z WYWIADÓW DWÓJKI Z ANDRZEJEM MASTALERZEM PODCZAS FESTIWALU "DWA TEATRY": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Dąbrowska (aktorka), Jarosław Tumidajski (reżyser)

Data emisji: 13.06.2022

Godzina emisji: 9.35

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy
Czytaj także

"Radio darzę miłością". Włodzimierz Press gościem Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 14:16
W ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalowi "Dwa Teatry" w Zamościu jednym z gości był Włodzimierz Press. Aktor od wielu lat związany z Teatrem Polskiego Radia opowiedział m.in. o swoich dramatycznych losach wojennych oraz o miłości, jaką darzy radio. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa Teatry". Dorota Landowska: "Monodram to dobry materiał treningowy"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 19:36
Kilkanaście spektakli, rozmowy z aktorami i reżyserami. To tylko część wydarzeń, które zaplanowano w ramach 21. Festiwalu "Dwa Teatry". Do Zamościa przyjechało wielu wybitnych artystów. Wśród nich Dorota Landowska, która zaprezentowała swój monodram. - To bardzo dobry materiał treningowy dla każdego aktora - przekonuje. 
rozwiń zwiń