Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka daje ogromne możliwości interpretacyjne

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 12:47
- Wszyscy w zespole bardzo cieszyli się na tę współpracę, ponieważ ten dramat już w swojej pierwotnej formie daje ogromne możliwości interpretacyjne. Można tutaj bardzo odważnie, nawet powiedziałbym brawurowo, pójść z różnymi pomysłami - mówił w "Poranku Dwójki" Marek Bukowski, reżyser spektaklu "Krawiec", który na niedawnym Festiwalu "Dwa Teatry" otrzymał m.in. Nagrodę Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych - Feniks.
Marek Bukowski
Marek BukowskiFoto: Jan Bogacz/TVP/PAP

Deszcz nagród

"Krawiec" to bez wątpienia jeden z największych wygranych tegorocznego Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Oprócz nagrody specjalnej doceniono także autorkę kostiumów - Martę Grudzińską, autora zdjęć - Arkadiusza Tomiaka oraz Macieja Dancewicza i Marka Bukowskiego za adaptację spektaklu Teatru Telewizji.

"Adaptacja i sposób realizacji pozwalają na nowo odczytać treści zawarte w dramacie, uwypuklając ponadczasowy charakter utworu. Gra aktorów, scenografia, muzyka, charakteryzacja, kostiumy i zdjęcia czynią przedstawienie atrakcyjnym dla współczesnego widza" - napisał w uzasadnieniu nagrody Feniks Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Chirurg plastyczny zamiast krawca

Marek Bukowski zdecydował się na realizację "Krawca" dla Teatru Telewizji mając do wyboru kilka różnych tytułów. W swojej pierwotniej formie dramat Sławomira Mrożka to opowieść o naszej cywilizacji, w której stawia się na młodość i piękno, zapominając o tym, że w los człowieka wpisana jest śmiertelność. Tytułowy Krawiec niczym Mefistofeles obiecuje wieczną młodość, doskonały wygląd, zabiera jednak tożsamość.

- Znalazłem ciekawą możliwość reinterpretacji tego tekstu. Mówiąc bardzo powierzchownie, bo tam jest dużo różnych rzeczy zmienionych, ale to, że robimy z krawca chirurga plastycznego troszeczkę zmienia kontekst i wymowę tej sztuki. Okazało się, że jest to niezwykle ciekawe i zostało chyba docenione właśnie tą nagrodą Feniksa. Sztuka napisana został w latach sześćdziesiątych, ale również dzisiaj jest niesłychanie czytelna i wizjonerska. To coś naprawdę niezwykłego - podkreślał reżyser.

Posłuchaj
15:18 Poranek Dwójki 17.06.2022 bukowski.mp3 Rozmowa z Markiem Bukowskim, reżyserem spektaklu telewizyjnego "Krawiec" (Poranek Dwójki) 

W tytułową rolę w spektaklu telewizyjnym "Krawiec" wciela się Danuta Stenka. Partnerują jej m.in. Artur Żmijewski i Maria Dębska.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marek Bukowski (aktor, reżyser)

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Dwa Teatry. Spektakle stawiające pytania o przyszłość ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 18:00
Dobiega końca XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Zamość 2022. - Na festiwalu zaprezentowano już wszystkie konkursowe spektakle i słuchowiska - relacjonowała w Dwójce Ewa Kitlińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończył się XXI Festiwal "Dwa Teatry". "Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 13:00
Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl telewizyjny "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. - Jeżeli wygrywamy 2:0 z całą resztą dramaturgii, to znaczy, że Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc - mówił Mariusz Malec.
rozwiń zwiń