Polskie Radio
Section05
Jacek Raginis-Królikiewicz

Scenariusz filmowy z historią najnowszą w tle: skąd wziąć pomysł, jak go stworzyć?

Rusza trzecia edycja warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych w ramach Akademii Filmowej Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2023. Polskę reprezentować będzie dziewięciu autorów scenariuszy, którzy rozpoczną kilkumiesięczną pracę nad swoimi projektami. To zarazem okazja do rozmowy o szukaniu tematów na fascynujące fabularne historie osadzone w polskiej historii najnowszej, jak również do próby syntezy kondycji kina dokumentalnego opisującego naszą historię.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM Arkadiusz Gołębiewski Jacek Raginis-Królikiewicz Maria Dłużewska scenariusz

Między filmem a teatrem. Jacek Raginis-Królikiewicz o teatrze telewizji

– Dla mnie bardzo ważna jest narracja napędzana słowem, w której tekst jest niezwykle istotny. W filmie kluczowa jest strona wizualna, akcja rozgrywa się w wielu miejscach. Bardzo wiele dzieje się bez słów. Wychowany jestem na westernach i filmach hollywoodzkich z lat 40. i 50. i tam widać jak bardzo teatr wpływał na kino – ocenia Jacek Raginis-Królikiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Redbad Klynstra Jacek Raginis-Królikiewicz

"Król Edyp". Jacek Raginis-Królikiewicz i jego apokaliptyczna wersja opowieści o zarazie

– Zaraza, którą przeżył Edyp i pandemia, którą my przeżyliśmy, to zjawiska z kategorii "czarny łabędź". Nie da się ich przewidzieć, a radykalnie zmieniają życie społeczne i osobiste wielu osób – mówi w Trójce Jacek Raginis-Królikiewicz. Spektakl "Król Edyp" w jego reżyserii otrzymał Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Dwa Teatry 2022 Jacek Raginis-Królikiewicz Katarzyna Cygler Sofokles

Zakończył się XXI Festiwal "Dwa Teatry". "Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc"

Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl telewizyjny "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. - Jeżeli wygrywamy 2:0 z całą resztą dramaturgii, to znaczy, że Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc - mówił Mariusz Malec.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Paweł Siwek Jacek Raginis-Królikiewicz Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 KULTURA

Dwa Teatry 2022. Jacek Raginis-Królikiewicz i "Król Edyp" jako opowieść ponadczasowa

– "Król Edyp" to historia, której nie można potraktować w ten sposób, że wydarzyła się kiedyś, że nas nie dotyczy. To coś, co mogłoby stać się dzisiaj albo za kilkanaście lat. Rozgrywa się w świecie ponad czasem – mówi w Trójce Jacek Raginis-Królikiewicz, reżyser spektaklu "Król Edyp", który otrzymał Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Dwa Teatry 2022 Jacek Raginis-Królikiewicz Mateusz Krautwurst

"Dwa Teatry". Marek Nędza: ten festiwal buduje wartości człowieka

Dziś wieczorem poznamy laureatów nagród 21. Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, tymczasem w niedzielę 12 czerwca uczestnikom został zaprezentowany spektakl Teatru Telewizji "Król Edyp" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Odtwórcę roli tytułowej Marka Nędzę oraz kompozytora Piotra Mossa w plenerowym studiu Trójki gościł Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA aktorzy aktor aktorstwo TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość lubelskie słuchowisko Piotr Moss Sofokles Jacek Raginis-Królikiewicz

"Wojna odrzuca miałkość". Festiwal "Dwa Teatry" w cieniu wydarzeń na Ukrainie

Za nami trzy dni XXI Festiwalu "Dwa Teatry". Przed nami (w poniedziałek 13.06) odbędzie się uroczysta gala, na której poznamy zwycięzców i najlepszych twórców wyłonionych spośród wszystkich kandydatów. W niedzielę (12.06) dotychczasowe wydarzenia podsumowywali reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz, aktor Krzysztof Szczepaniak, reżyser Igor Gorzkowski oraz reżyser dźwięku Andrzej Brzoska. 
Zobacz więcej na temat:  Zamość Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Martyna Podolska Jacek Raginis-Królikiewicz Igor Gorzkowski Andrzej Brzoska

Rafał Ziemkiewicz: chciałem napisać coś genialnego i szybko umrzeć

Odkąd pamięta jego marzeniem było, żeby pisać, a w momencie, w którym nauczył się czytać bardzo szybko pojawiła się fantastyka w zbiorze jego lektur. Skąd takie zainteresowanie fantastyką? Gościem radiowej Jedynki był pisarz, publicysta - Rafał Ziemkiewicz, autor książki "A więc wojna!". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA science-fiction fantastyka NAUKA ciekawostki Jacek Raginis-Królikiewicz Rafał Ziemkiewicz STYL ŻYCIA literatura polityka