Zakończył się XXI Festiwal "Dwa Teatry". "Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 13:00
Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl telewizyjny "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. - Jeżeli wygrywamy 2:0 z całą resztą dramaturgii, to znaczy, że Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc - mówił Mariusz Malec.
Jacek Raginis-Królikiewicz (L) i Mariusz Malec (P)
Jacek Raginis-Królikiewicz (L) i Mariusz Malec (P)Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Wieczorną galą wręczenia nagród zakończył się 13 czerwca w Zamościu XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"
  • Grand Prix zarówno w kategorii radiowej, jak i telewizyjnej, powędrowało do realizatorów sztuk Sofoklesa; nagrodzono słuchowisko "Edyp w Kolonos" oraz spektakl "Król Edyp"
  • W radiowej realizacji "Edyp w Kolonos" zagrał Jerzy Trela. Była to jego ostatnia rola w Teatrze Polskiego Radia

Festiwal zakończył się 13 czerwca, a my połączyliśmy się z Zamościem tuż po gali wręczenia nagród, by w specjalnej audycji porozmawiać z laureatami konkursu.

Niewinny Edyp

Obie nagrodzone produkcje - radiowa i telewizyjna - prezentują opowieść o królu Edypie, ale zrealizowane są na podstawie dwóch różnych dramatów Sofoklesa. "Król Edyp" opowiada tę najbardziej znaną historię, w której tytułowy bohater, wskutek ciążącego nad nim fatum, zabija własnego ojca i poślubia matkę. 

Zobacz także: LAUREACI XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu

- Myślę, że Edyp został w pewnym sensie skrzywdzony przez Zygmunta Freuda, który ukuł pojęcie kompleksu Edypa, ponieważ my patrzymy na tragedię Edypa poprzez pryzmat ekscesu obyczajowego, czyli przez to, że Edyp przez 20 lat dzielił łoże z własną matką - mówił reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz. - Ja pokazuję, że on czynił to nieświadomie, w dobrej wierze, po prostu zakochał się w pięknej, dojrzałej kobiecie, a ona zakochała się w nim, mając za sobą straszne małżeństwo z Lajosem, który przez wiele lat nie chciał dzielić z nią łoża. 

Reżyser przekonuje, że według niego Edyp jest postacią niewinną mimo skazy, którą w sobie nosi. - To jest człowiek, który ma w sobie imperatyw odkrycia prawdy, wierzy w to, że prawda go wyzwoli, że wyzwoli ona Teby od zarazy - wyjaśniał.

Posłuchaj
55:39 Dwojka_Dwa_Teatry 2022_06_13-22-02-14.mp3 Podsumowanie Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu - audycja specjalna

 

Antoni Libera - Sofokles w nowym przekładzie

Słuchowisko "Edyp z Kolonos" powstało na podstawie ostatniego dramatu Sofoklesa i wraz z "Antygoną" stanowi kontynuację opowieści o tragedii Edypa. Zostało ono zgłoszone przez Program I Polskiego Radia, a jury - oprócz przyznania Grand Prix, nagrodziło też poszczególnych twórców słuchowiska: za reżyserię - Mariusza Malca, za tłumaczenie - Antoniego Liberę, za realizację akustyczną - Andrzeja Brzoskę i za muzykę - Mikołaja Trzaskę.

- Mam ten zaszczyt, przywilej przyjaźni Antoniego Libery, także było mi dane być jednym z pierwszych słuchaczy poszczególnych przekładów - zdradził Mariusz Malec. Dostałem jeszcze ciepłego kolejnego Sofoklesa i mogłem przygotowywać go dla Teatru Polskiego Radia. Dziś mogę się podzielić taką radością, że zrealizowałem wszystkie ocalałe dramaty Sofoklesa, ostatni jeszcze nie miał premiery, ale "Trachinki" są już na stole montażowym. To jest siedem lat pracy - podsumował.

Audycja specjalna z Zamościa, tuż po zakończeniu Festiwalu "Dwa Teatry" Audycja specjalna z Zamościa, tuż po zakończeniu Festiwalu "Dwa Teatry"

Jerzy Trela w ostatniej roli

W rolę tytułowego Edypa wcielił się zmarły niedawno wybitny aktor Jerzy Trela.

- O pana Jerzego Trelę walczyłem trzy lub cztery lata, udało się, przyjechał zrobił coś pięknego, rzecz niezwykłą także i dla jego dorobku. Nikt nie wiedział, że będzie to spektakl, którym on się będzie żegnał ze sceną Teatru Polskiego Radia, ale mówią, że dobry aktor powinien schodzić "Królem Learem" i "Edypem w Kolonos", więc pan Jerzy dopełnił dzieła - stwierdził Mariusz Malec.

O Grand Prix tegorocznego festiwalu walczyło się 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz 12 spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniały dwa zespoły jurorów. W konkursie mogły brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Wśród imprez towarzyszących były m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie.

Jurorzy docenili też m.in. twórców Dwójkowego słuchowiska "Krakus" Cypriana Kamila Norwida: Andrzeja Brzoskę za realizację akustyczną i zespół Bastarda, który otrzymał Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne.

W audycji wyemitowaliśmy fragmenty nagrodzonych produkcji i wypowiedzi odbiorców festiwalu.

***

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek

Goście: Jacek Raginis-Królikiewicz, Mariusz Malec

Data emisji: 13.06.2022

Godzina emisji: 22.00

mg

Czytaj także

Jarosław Tumidajski: w Teatrze Polskiego Radia spotykamy się z obsadami marzeń

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 11:45
- Dla ludzi, którzy pracują w teatrze radiowym, to jest wyjątkowe, żeby mieć zwrot od słuchacza. Przy okazji tego święta możemy się spotkać i usłyszeć państwa opinie - mówiła aktorka Katarzyna Dąbrowska, gość plenerowego studia Dwójki podczas XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa Teatry. Spektakle stawiające pytania o przyszłość ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 18:00
Dobiega końca XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Zamość 2022. - Na festiwalu zaprezentowano już wszystkie konkursowe spektakle i słuchowiska - relacjonowała w Dwójce Ewa Kitlińska.
rozwiń zwiń