Ewa Pluta: Wrocław to miasto pełne ciekawych miejsc

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 10:00
- Kiedy zaczynaliśmy 20 lat temu, takich przeglądów jak ten było więcej, teraz zostaliśmy już tylko my. Bardzo ważne jest finansowanie, ale również nasza determinacja, startowaliśmy, gdy byliśmy studentami, ale nadal chce nam się to robić. To wydarzenie tworzy garstka osób i zawsze wszystko się udaje - mówiła w Dwójce Ewa Pluta, jedna z kuratorek wrocławskiego przeglądu sztuki współczesnej SURVIVAL. 
20. Przegląd Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu
20. Przegląd Sztuki SURVIVAL we WrocławiuFoto: materiały promocyjne
  • Już od 20 lat Przegląd Sztuki SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych przestrzeni miejskich.
  • Poprzednie edycje przeglądu odbywały się m.in. na kolejowym dworcu Wrocław Główny czy w Pawilonie Czterech Kopuł (obecnie oddział Muzeum Narodowego).
  • O tegorocznej odsłonie wydarzenia we wtorkowym "Poranku Dwójki" opowiedziała Ewa Pluta, jedna z jej kuratorek.

Leki nie są remedium na wszystko

Tegoroczne hasło festiwalu PIGUŁY odwołuje się do mnogości znaczeń kryjących się pod tym określeniem. To między innymi metafora niebieskiej i czerwonej pigułki z kultowego filmu "Matrix" i nawiązanie do środków psychoaktywnych wywołujących odmienne stany świadomości. - Chcemy się skupić na tej kwestii wyboru, budowaniu alternatywnego otoczenia wokół nas. Nadal przemoc farmakologiczna jest stosowana na dużą skalę nie tylko w Polsce, leki są traktowane jako remedium na wszystko. To są tematy, które poruszają artyści - mówiła kuratorka.

Różnorodna publiczność

Ewa Pluta opowiedziała o tym, jak zmieniali się odbiorcy przeglądu. - Początkowo naszą publicznością byli głównie ludzie związani ze sztuką. Teraz już tak nie jest, mamy bardzo rozbudowaną scenę oprowadzań kuratorskich dla osób niepełnosprawnych, dla dzieci i seniorów. Według moich szacunków 70 proc. odwiedzających, czyli jakieś 10 tys. osób przez te 5 dni, to ludzie, którzy raz w roku idą na wystawę sztuki współczesnej. Przychodzą właśnie do nas - mówiła. 


Posłuchaj
13:28 2022_06_21 09_29_57_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Ewa Pluta: Wrocław to miasto pełne ciekawych miejsc (Poranek Dwójki)

 

Wrocław jest pełny ciekawych miejsc

Dodała, że Wrocław jest miastem o bardzo skomplikowanej historii. - Jego tkanka historyczna pochodzi z różnych okresów. W początkowej fazie działalności opieraliśmy się o obiekty, które należały do gminy Wrocław lub Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie działamy głównie w miejscach należących do sektora prywatnego. Ktoś kupuje jakiś obiekt, użycza go do naszych działań, zanim wyremontuje dla własnych celów - opisywała Ewa Pluta.

W dawnym szpitalu Betania obejrzymy kilkadziesiąt dzieł z obszarów takich jak malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo czy projekty dźwiękowe. W tym roku artyści będą mieli okazję zmierzyć się z niedostępną na co dzień lokalizacją na Przedmieściu Oławskim z kompleksem budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta 118 zwanych "Betania". 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ewa Pluta (historyczka sztuki, jedna z kuratorek 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu)

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

"Budynek przy głównej ulicy" - reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 08:10
Od początku budził kontrowersje. Kolorowy budynek powstał na początku lat 90-tych w ścisłym centrum Wrocławia. Obok jest gotycki kościół niedaleko przy tej samej ulicy klasycystyczna opera, secesyjny hotel Monopol. Solpol został wybudowany jako dom towarowy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skrzydlak Miejski jest po prostu wyrazem ludzkiej radości"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 17:30
- To jedna z niewielu wrocławskich rzeźb pochodzących ze świata abstrakcji, nie jest wyrazem żadnej ideologii. Chodzi o podstawowe ludzkie uczucia - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kosałka.
rozwiń zwiń