REKLAMA

BohaterON: powstańcy nauczycielami życia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 11:49
- Patriotyzm nabywa się od maleńkiego dziecka, wszystko zależy od rodziny, która nas wychowuje, w której się wychowujemy i naśladujemy swoich rodziców. Miłość do ojczyzny to jest patriotyzm, udział w społeczeństwie pracą, nauką, doświadczeniem. Patriotyzm to jest "Bóg, honor, Ojczyzna", takie wychowanie nabyliśmy w harcerskich szeregach - mówił w czasie inauguracji akcji "BohaterON" Zbigniew Rylski, który walczył podczas powstania na Woli i w Śródmieściu.
Piotr Gliński, Hanna Zawistowska-Nowińska, Zbigniew Rylski, Krystyna Markowska, Jakub Nowakowski podczas konferencji prasowej inaugurującej VII edycję ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię
Piotr Gliński, Hanna Zawistowska-Nowińska, Zbigniew Rylski, Krystyna Markowska, Jakub Nowakowski podczas konferencji prasowej inaugurującej VII edycję ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!" Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Po raz siódmy ruszyła ogólnopolska kampania "BohaterON - włącz historię!".
  • Tegoroczna edycja BohaterONu ma nowy wymiar, powstała specjalna strona internetowa, na której każdy będzie mógł zamieścić własny wpis, wyrazić wdzięczność powstańcom warszawskim.
  • W ramach akcji uczestnicy wysyłają także kartki do powstańców, okazując im w ten sposób pamięć i szacunek.

Już po raz siódmy ruszyła ogólnopolska kampania "BohaterON - włącz historię!". W jej ramach uczestnicy wyrażają wdzięczność uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Wczoraj Warszawa - dziś Ukraina

- Polska istnieje także dzięki państwa heroicznej postawie, zaangażowaniu, dzięki Powstaniu Warszawskiemu. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości - zwrócił się do powstańców wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podczas inauguracji akcji "BohaterON"  - Jak to jest ważne, może więcej osób jest w stanie zrozumieć w kontekście tego, co się dzieje na Ukrainie. W pomoc Ukrainie cała Polska jest zaangażowana, to odziedziczyliśmy po was, po powstańcach - dodał.

Postawa szacunku

Hanna Zawistowska-Nowińska ps. "Zerwicz", emerytowana lekarka, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, podkreśliła w swoim przesłaniu do młodzieży konieczność szacunku do drugiego człowieka. - Każdy człowiek jest inny, inaczej widzi, inaczej myśli, ale trzeba szanować to, co nam pokazuje.

Nowa forma akcji

Dotychczas podziękowania można było składać w formie kartek pocztowych. Tegoroczna edycja BohaterONu ma nowy, bezpłatny, wirtualny wymiar. W ramach projektu "Dumni z Powstańców" powstała specjalna strona internetowa, na której każdy będzie mógł zamieścić własny wpis, wyrazić wdzięczność powstańcom warszawskim za pomocą słów, zdjęć, filmów.

Czytaj także:

W ramach akcji uczestnicy wysyłają kartki do powstańców, okazując im w ten sposób pamięć i szacunek. Do tej pory w sześciu edycjach akcji wysłano ponad milion 250 tysięcy kartek, a co trzecia z nich była zaadresowana do konkretnego powstańca.

POWSTANIE WARSZAWSKIE zobacz serwis specjalny >>>>

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, na budynku resortu kultury i dziedzictwa narodowego wyświetlany będzie film "Walcząca", opowiadający o symbolice Polski Walczącej - premierę zaplanowano na godzinę 18.30.

Polskie Radio jest partnerem kampanii. 


Posłuchaj
08:16 Poranek Dwójki BohaterON 1 sierpień 2022 09_12_54.mp3 Relacja z inauguracji ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!" (Poranek Dwójki)

 

***

Data emisji: 1.08.2022

Godzina emisji: 9.15

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.


Czytaj także

Powstanie Warszawskie – sportowcy w obronie stolicy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 18:05
- Sportowiec to ktoś, kto ma charakter, dumę, siłę do tego, by wygrywać i nie poddawać się. Oni byli uczciwi, oddani sprawie ojczyzny - mówił o walczących w walce obronnej Polski i stolicy sportowcach Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Powstania Warszawskiego. Prof. Musiał: trzeba pamiętać, że krasnoarmiejcy uniemożliwili pomoc powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 21:00
- Warto wspomnieć o jednym z podstawowych kłamstw historycznych, którego doświadczało nasze pokolenie. W najlepszym wypadku uczyliśmy się o bierności Armii Czerwonej w czasie Powstania Warszawskiego. Tymczasem mamy do czynienia z aktywnym działaniem krasnoarmiejców, którzy uniemożliwiają pomoc powstaniu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Filip Musiał (historyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, IPN w Krakowie). Gościem "Dziedzictwa współczesności" był także Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie "Radosław")
rozwiń zwiń