REKLAMA

70. rocznica urodzin Jerzego Pilcha. "Proza to jest dystans dla maratończyka"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 13:00
- Nasz styl: my w buciorach, rękawicach, ledwo tupocząc, ale lecimy. Chodzi o to, żeby dolecieć do mety, a do mety są 42 kilometry. Proza to jest dystans dla maratończyka - mówił 10 lat temu w Dwójce nieżyjący już Jerzy Pilch.
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: Forum/Krzysztof Jarczewski

Do historii polskiej literatury przeszedł głównie jako prozaik, ale był też felietonistą, dramaturgiem i scenarzystą. Dziś, w 70. rocznicę urodzin, wspominamy jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy - Jerzego Pilcha.

Pisarz jak maratończyk

Prozaik wielokrotnie bywał w Polskim Radiu i opowiadał o swojej twórczości. Na antenie Dwójki 10 lat temu porównywał pracę pisarza do biegu maratońskiego.

- Co tam pierwsze zdanie, pierwsze zdanie napisze każdy. Co więcej - pierwszą stronę napisze każdy. Sztuka - schudnąć, sztuka - utrzymać, jak się schudnie - mówił wtedy Jerzy Pilch.

Czytaj także: Jerzy Pilch o sobie, życiu i literaturze

Jak dodał, w podobnym tonie wypowiadał się pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki. - O nas, prozaikach, pisał w którejś ze swoich autobiograficznych książek, że my jesteśmy maratończykami. I w porównaniu z tymi pięknymi półaniołami, którzy wbiegają na bieżnię w pląsie, nieraz biegną 100 metrów, nieraz 200, nieraz jedno całe okrążenie - my w buciorach, rękawicach, ledwo tupocząc, ale lecimy. Chodzi o to, żeby dolecieć do mety, a do mety są 42 kilometry. Proza to jest dystans dla maratończyka - przekonywał.

Jak wyliczał - 100 metrów to pierwsza strona, a jedno okrążenie to pierwsza książka. - Ale trzeba napisać drugą, żeby w ogóle zaistnieć - mówił.

Jerzy Pilch na naszej antenie

W piątkowej "Strefie literatury" o sekretach prozy Jerzego Pilcha opowiedzą literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek oraz przyjaciele pisarza: Aleksander Jurewicz, Bronisław Maj i Krzysztof Varga.

Posłuchaj
02:58 Dwojka Poraek Dwójki 2022_08_10-09-11-46.mp3 Jerzy Pilch - nagranie archiwalne (Poranek Dwójki)

06:57 Wybieram Dwójkę Pilch 10 sierpień 2022 17_35_33.mp3 Wisła Jerzego Pilcha (Wybieram Dwójkę)

  

***

Prowadził: Roch Siciński

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 9.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mg

Czytaj także

Antoni Libera i Samuel Beckett - połączeni samotnością

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 13:00
- Po latach, teraz, interpretuję, skąd się wzięło dosyć wcześnie moje zainteresowanie Beckettem. Jako młody człowiek, kilkunastoletni, jak przeczytałem te pierwsze rzeczy, gdzie jest bardzo silnie wyrażone poczucie samotności, wyizolowania, te pustki, cisze irlandzkie, bardzo silna melancholia, to się w tym odnalazłem, poczułem, że to jest jakoś o mnie - mówił w "Zapiskach ze współczesności" Antoni Libera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miron Białoszewski - człowiek, który przeniósł w sobie dziecko

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 13:00
- Niezwykłość Mirona polegała m.in. na tym, że w jego charakterze były rozwinięte cechy przeciwstawne. Ostre odczucie tragizmu losu człowieka i spontaniczna radość życia - mówiła w Dwójce Jadwiga Stańczakowa - dziennikarka, poetka i przyjaciółka pisarza. Właśnie mija 100 lat od urodzin autora "Obrotów rzeczy", "Pamiętnika z powstania warszawskiego" czy "Chamowa".
rozwiń zwiń