REKLAMA

Doktor Michał Przeperski o Bitwie Warszawskiej: to było starcie cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 11:00
- Rok 1920 był w sensie ścisłym czymś, co możemy określić mianem starcia cywilizacji. Polska reprezentująca cywilizację europejską w zachodnim wymiarze musiała się zderzyć z wersją modernizacji bolszewickiej, sowieckiej, która przypominała coś niezwykle barbarzyńskiego, brutalnego - mówił w Dwójce dr Michał Przeperski, historyk i rzecznik Muzeum Historii Polski.
Józef Piłsudski rozmawia z generałem Edwardem Rydzem-Śmigłym
Józef Piłsudski rozmawia z generałem Edwardem Rydzem-ŚmigłymFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • 15 sierpnia 2022 roku obchodzimy 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, nazywanej też "cudem nad Wisłą".
  • Bitwa ta była decydującym starciem w wojnie polsko-bolszewickiej i przesądziła o zwycięstwie Rzeczypospolitej.
  • Starcie to jest przez historyków uznawane za jedną z najważniejszych bitew świata, która uchroniła Europę Środkową i Zachodnią przed dominacją bolszewików.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Dziś przez historyków uznawana jest za jedną z przełomowych bitew w historii świata, zadecydowała bowiem nie tylko o zachowaniu przez Polskę niepodległości, ale także o uratowaniu Europy przed bolszewizmem. 

Mobilizacja Polaków

Jak stwierdził Dwójkowy gość, porażka pod Warszawą mogła skierować losy Polski na zupełnie inne tory. Nie chodzi tu wyłącznie o utratę dopiero co odzyskanej niepodległości, ale o wchłonięcie Rzeczypospolitej przez "krąg cywilizacji bolszewickiej".

Czytaj także: "Ich głosy". Wojna 1920 w opowieściach świadków

- Miało to fundamentalny wpływ na to, w jaki sposób Polacy masowo mobilizowali się, żeby walczyć nie tylko w obronie niepodległości, ale również w obronie własnych rodzin, w obronie najszerzej pojętej kultury, w obronie wiary, ale również np. w obronie własności - argumentował ekspert.

Posłuchaj
13:57 Dwojka 2022_08_15-09-30-20.mp3 102. rocznica "cudu nad Wisłą" (Poranek Dwójki)

 

Cud czy wojenny kunszt?

Zwycięstwo pod Warszawą nazywane jest "cudem nad Wisłą".

- Myślę, że historycy, a jeszcze bardziej politycy, od 1920 roku nie przestają się spierać o to, ile było w tym cudu, a ile geniuszu taktycznego, zręczności, determinacji polskiego żołnierza. Jako historyk opierający się na źródłach byłbym bliższy jednak temu, żeby nie widzieć w tym przede wszystkim interwencji boskiej, ale efekt zbiorowego wysiłku społeczeństwa, narodu - mówił dr Michał Przeperski.

W Bitwie Warszawskiej po obu stronach starło się blisko ćwierć miliona żołnierzy.

Więcej o tym wydarzeniu dowiedzieć się można z serwisu bitwa1920.gov.pl:

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Michał Przeperski (historyk, rzecznik Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Tak powstawał rozkaz, który przyniósł zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 06:00
102 lat temu rozpoczęła się koncentracja Wojska Polskiego przed decydującą bitwą. Figury na dziejowej szachownicy rozstawiono według założeń opracowanych na początku lipca, a ruchy nadał im rozkaz, który powstał w nocy z 6 na 7 sierpnia.
rozwiń zwiń