REKLAMA

"Stefan Gierowski budował związki twórcy i odbiorcy z obrazem"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 10:17
- Ważne jest przekonanie, że w sztuce istnieją środki, które użyte w dziele uniezależniają je od twórcy i odbiorcy. Żyjemy w rzeczywistości, w której obrazy wokół nas wirują. Gierowski świadomie budował te związki z obrazem, nie wydaje mi się, aby malarstwo miało umierać - mówił na antenie Dwójki Marek Sobczyk, artysta, student Stefana Gierowskiego. Wybitny malarz zmarł w niedzielę w wieku 97 lat.
Stefan Gierowski
Stefan GierowskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
  • W niedzielę, 14 sierpnia, w wieku 97 lat odszedł prof. Stefan Gierowski, uważany za jednego z najważniejszych polskich abstrakcjonistów.
  • O jego śmierci poinformowała Fundacja Stefana Gierowskiego. 
  • W "Poranku Dwójki" wybitnego malarza wspominał jego student Marek Sobczyk.

Stefan Gierowski - budowniczy związków z obrazem

Gość Dwójki podkreślił, że w twórczości Stefana Gierowskiego ważny był jej kontekst społeczny. - Chodzi o świadomość ograniczeń malarstwa jako sztuki, tego, że obraz jest płaski, ma swoje granice. Żyjemy w rzeczywistości, w której obrazy wokół nas wirują. Gierowski świadomie budował te związki z obrazem, nie wydaje mi się, aby malarstwo miało umierać - mówił Marek Sobczyk

Autonomia dzieła

Dodał, że dla Stefana Gierowskiego ważna była analiza barwy i farby używanej do malowania. - Tych rzeczy przywiązujących naszą uwagę do obrazu i jego autonomii jest więcej - zaznaczył.

Abstrakcja i jej "przepracowanie"

Stefan Gierowski uzyskał dyplom pod koniec lat 40. w pracowni scenografii i technik ściennych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. - Formalnym językiem nowoczesności posługuje się obraz "Gołębnik", choć w jakimś sensie odnosi się do zobaczenia, to jednak pewne przedstawienie rzeczywistości. Ta praca nad abstrakcją, a nawet nad oderwaniem od jej zasad potem była dość mocna. Gierowski w połowie lat 50. zdecydował, jak będzie malować obrazy, jak je nazywać według rzymskiej notacji - powiedział Marek Sobczyk.


Posłuchaj
07:37 2022_08_18 08_34_36_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Stefan Gierowski budował związki twórcy i odbiorcy z obrazem". Marek Sobczyk o twórczości wybitnego malarza (Poranek Dwójki)

 

Stefan Gierowski i jego opowieści na antenie Dwójki. POSŁUCHAJ TUTAJ >>>

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marek Sobczyk (malarz, projektant, teoretyk, absolwent ASP w Warszawie, uczeń Stefana Gierowskiego)

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 8.35

mo

Czytaj także

Gierowski: w malarstwie jest największa tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 12:00
- Wielu ludzi zdumiewa, że w niektórych dziełach jest to "coś". To dlatego, że malować mogą wszyscy, ale tylko niektórzy są artystami - mówił wybitny malarz i pedagog, który kończy w tym roku 90 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Gierowski. Klasyk sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:12
- Urodzony w 1925 roku artysta jest prawdziwym malarzem, który uwielbia pracować przy sztalugach - mówiła w Czwórce Zuzanna Sokalska, prezeska Fundacji im. Stefana Gierowskiego, która w Warszawie przy ulicy Kredytowej 9 otwiera właśnie nową siedzibę.
rozwiń zwiń