Szef Narodowego Starego Teatru w Krakowie: czasy wymuszają, żeby być trochę mniej ambitnym

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 11:12
- Dwa lata temu zrealizowaliśmy dziewięć premier, rok temu - osiem, a w tym roku zrealizujemy siedem. Troszkę ograniczamy więc nasz program artystyczny - mówił w "Poranku Dwójki" Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Dyrektor Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie
Dyrektor Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w KrakowieFoto: Art Service 2/PAP

Kultura i ekonomia

Przed istytucjami kultury w całym kraju, takimi jak teatry, nowy sezon artystyczny. Układanie programów w sytuacji wciąż niezakończonej pandemii i wojny na Ukrainie nie jest prostym zadaniem. Trudna sytuacja międzynarodowa wywołała kryzys gospodarczy, inflację i drastyczne podwyżki kosztów prowadzenia dużych instytucji. A do takich z pewnością zalicza się Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

- Mówi się czasami o tym, że jeżeli doświadczamy kłopotów, to może lepiej planować z miesiąca na miesiąc, żeby być bardziej elastycznym. My natomiast stwierdziliśmy, że nie. Ponieważ czasy są trudne, wszystko drożeje, to spróbujemy zaplanować repertuar cztery miesiące do przodu, żeby dać naszym widzom bardzo wyraźny sygnał, że chcemy być z nimi i chcemy, żeby oni byli z nami - tłumaczył dyrektor Waldemar Raźniak.

Nowy sezon w krakowskim Starym Teatrze

Jak dodał gość Dwójki, w tej chwili można już kupować bilety na grudniowe spektakle Narodowego Starego Teatru w Krakowie. - Zresztą część terminów jest już wyprzedana, co tylko dowodzi tego, że teatr w każdych czasach jest bardzo potrzebny - podkreślił.

W nowym sezonie na scenie kierowanej przez Waldemara Raźniaka wystawione zostaną m.in.  spektakle muzyczne, adaptacja książki Radosława Raka "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli", nagrodzonej Nike w 2020 roku, sztuki wpisujące się w Rok Romantyzmu Polskiego i kolejny spektakl w reżyserii Luka Percevala.


Posłuchaj
14:44 Poranek Dwójki 19.09.2022 raźniak.mp3 Rozmowa z Waldemarem Raźniakiem, dyrektorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (Poranek Dwójki) 

***

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie to jedna z najstarszych publicznych scen w Polsce. Jego patronką jest słynna XIX-wieczna aktorka, genialna wykonawczyni ról szekspirowskich na scenach Europy i Ameryki.

"Początki były skromne. Dnia 17 października 1781 roku krakowski magistrat udzielił Mateuszowi Witkowskiemu pozwolenia na «odprawianie komedii pod kondycją, aby na miesiąc płacił 50 złp.» do kasy miejskiej. Tak powstał pierwszy stały - polski, publiczny i zarazem zawodowy - teatr w Krakowie" - pisał profesor Jerzy Got, twórca krakowskiej teatrologii. W 1798 roku starosta brzegowski Jacek Kluszewski, który przejął teatr, przebudował dwie własne kamienice na rogu placu Szczepańskiego na budynek teatralny, w którym - po licznych przebudowach w czasie ponad 200 lat - teatr gra do dzisiaj.

[opis ze strony internetowej Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Waldemar Raźniak (dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie)

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Tadeusz Bradecki. Niezwykle skromny erudyta

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 09:50
- Nieskończenie taktowny, skromny i lojalny. Dla mnie to był przede wszystkim wybitny pisarz - w "Poranku Dwójki" Krzysztof Zanussi wspominał zmarłego wczoraj (24.01) Tadeusza Bradeckiego, aktora, reżysera, pedagoga związanego z PWST w Krakowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piwnica pod Baranami, Rynek i teatry. Anna Dymna oprowadza po Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:20
Kulturalna stolica Polski, jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich miast na świecie. Kraków. Każdy kto choć raz tu przyjedzie, odnajdzie własne inspiracje i niepowtarzalne doznania. O swoim Krakowie, wyjątkowych ludziach i ważnych miejscach, w "Lecie z Radiem", opowiadała Anna Dymna.
rozwiń zwiń