Dyrektor Starego Teatru w Krakowie: mamy charyzmatyczny zespół

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 12:00
- Nie ma wielu zespołów teatralnych w Polsce, które miałyby tak daleko posuniętą autonomię w generowaniu własnego głosu artystycznego i nie ma tak wielu zespołów, które mają tak wyrównany i wysoki poziom artystyczny - stwierdził w "Poranku Dwójki" aktor, reżyser teatralny i pedagog Waldemar Raźniak, który w ostatnich dniach objął stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w KrakowieFoto: Shutterstock/Nahlik

Posłuchaj
15:35 [ PR2]PR2 (mp3) 13 październik 2020 08_33_54.mp3 Waldemar Raźniak o przyszłości Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (Poranek Dwójki) 

Po długim czasie zawirowań i turbulencji w Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie placówka ma nowego dyrektora. Został nim aktor, reżyser teatralny i pedagog Waldemar Raźniak. - Jestem człowiekiem teatru i dość łatwo nawiązuję komunikację z aktorami, reżyserami - zaznaczył. - W trakcie spotkań z zespołem odczułem, że oni mnie akceptują, ale ta akceptacja jest rodzajem kredytu zaufania, który będzie się weryfikował.

 Czesława Kwoka Auschwitz 1200.jpg
"The Portraitist": artysta na dnie piekła. Film o fotografie z Auschwitz

Ograniczenia związane z pandemią, wizja czerwonej strefy w obrębie Krakowa, a co za tym idzie kolejnych obostrzeń, nie wpływa kojąco ani na zespół, ani na widzów. - Mamy pełną świadomość, że sytuacja może się zmieniać, dlatego na bieżąco generujemy różne scenariusze, żeby załoga, widownia czuły się bezpiecznie, żeby móc mądrze zarządzać w tych niepewnych czasach - tłumaczył nowy dyrektor teatru.

Zobacz także:

Szymon Kuśmider: "Wyszedł z domu" to gorzka komedia

Tadeusz Fijewski - najbardziej warszawski aktor

- Ludzie muszą wiedzieć, co mają robić i jak mają się zachowywać. Dostałem precyzyjne wytyczne i zamierzam według nich postępować - zaznaczył Waldemar Raźniak. - Bardzo gorąco zapraszam publiczność w nasze progi - dodał. - Bądźmy dobrej myśli.

Waldemar Raźniak ur. w 1982 roku w Moskwie reżyser, aktor, pedagog; w latach 2016-19 prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej (w latach 2015/16 dziekan, a 2014/15 prodziekan Wydziału Aktorskiego tej uczelni); Waldman Professor in Theatre Arts w Emerson College w Bostonie (USA, 2019); wykładowca na Wydziale Teatru Tańca PWST Kraków (Wydział Zamiejscowy w Bytomiu, 2011-14); ukończył Wydział Reżyserii AT (2010), aktorstwo w PWST w Krakowie (2006). Stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie objął 7 października br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Waldemar Raźniak (dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie)

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Warszawiacy początku XXI wieku w obiektywie Mikołaja Grynberga

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:18
- Mikołaj Grynberg jest specjalistą od fotografowania ludzi, to robi fenomenalnie - mówi Ewa Nowak-Mitura, kurator wystawy "Warszawiacy. Fotografie Mikołaja Grynberga". - Ze względu na profil naszego muzeum, Muzeum Warszawy, wybraliśmy portrety warszawiaków - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety wpisane w naturę - cykl niezwykłych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 20:46
Projekt fotograficzny "Kobieta Natura" zaczął powstawać na początku sierpnia. To cykl fotografii, poprzez które autorka Antonina Dolani chce pokazać, że "każda z kobiet jest częścią świata, po którym stąpa".
rozwiń zwiń