Anna Duczmal-Mróz: Symfonia koncertująca Mozarta to sprawdzian dla skrzypka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:26
- W Symfonii koncertującej mamy trzy głosy, które prowadzą przez czas jej trwania dialog: skrzypce z altówką; instrumenty z orkiestrą – jest to czysta kameralistyka - tłumaczyła w Dwójce maestra Anna Duczmal-Mróz, która podczas dzisiejszych przesłuchań (14.10) 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego poprowadzi Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. 
Aula Uniwersytetu Adama Mickiewiczaw w  Poznaniu - tu odbywa się 16. Konkurs Wieniawskiego
Aula Uniwersytetu Adama Mickiewiczaw w Poznaniu - tu odbywa się 16. Konkurs WieniawskiegoFoto: L. Zadoń/materiały pras.

W drugim etapie 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego młodzi artyści prezentują Symfonię koncertującą Es­-dur, KV 364 W. A. Mozarta. Podczas występów towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz.

Kluczem jest współbrzmienie 

- Skrzypkowie sprawdzają się na bardzo wielu polach w Symfonii koncertującej. Jest to utwór niezwykle skomplikowany - tłumaczyła dyrygentka. - Solista nie jest tylko skoncentrowany na swojej grze, pielęgnowaniu dźwięku, tworzeniu barw, fraz, natomiast musi współbrzmieć, współtworzyć z altowiolistą.

Podniesiona poprzeczka

Niebagatelna w podnoszeniu poziomu trudności wykonawczej jest także rola orkiestry, która stanowi trzeci głos. - Jedne frazy rozpoczyna głos altówki, w innych głos skrzypiec przeplata się z głosem orkiestry - opisywała Anna Duczmal-Mróz. - W związku z tym, nie jest to akompaniowanie, tylko współtworzenie.

16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Polskim Radiu >>>>

- Każdy z grających – skrzypek i altowiolista, i orkiestra – tworzą dialog, wspólną myśl. Przynajmniej tak powinno się stać - zaznaczyła nasza rozmówczyni.

Trzydzieści wykonań jednego dnia

W sumie orkiestra zagra Symfonię koncertującą trzydzieści razy. Najpierw podczas prób z każdym z uczestników, a następnie w czasie przesłuchań. - Jest to niewątpliwie ogromnym wyzwaniem - nie kryła dyrygentka. - Będąc uczciwym wobec każdego uczestnika konkursu, chcemy dać z siebie absolutne sto procent, wsłuchiwać się bardzo dokładnie i wnikliwie w to, jak soliści będą wykonywać ten koncert.

Posłuchaj
03:59 Poranek Dwójki Wieniawski 14 październik 2022 08_08_32.mp3 Rozmowa z Anną Duczmal-Mróz o Symfonii koncertującej Mozarta (Poranek Dwójki)

  

Rozmowa z Anną Duczmal-Mróz - zobacz wideo

[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Konkurs Wieniawskiego. 3 dzień II etapu przesłuchań od 17.00 >>>>

***

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Gość: Anna Duczmal-Mróz (dyrygentka)

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Bartłomiej Nizioł: jako juror szukam pozytywnych elementów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:00
- Szukam tego, żeby ktoś mnie zachwycił, żeby dotarł do mojej duszy, żeby na moment pozbawił mnie tej rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony. Gdy widać, że młody artysta nie radzi sobie z tremą, wtedy stres pojawia się też u jurorów - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, jeden z jurorów rozpoczynającego się w Poznaniu już 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Niedziółka - przygotowany i szlachetnie brzmiący

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 14:35
- Dwa lata pandemii to jest ogromna wyrwa w życiu skrzypków biorących udział w konkursie w roku 2022. To obciążenie i atut, zależnie, jak się do tego podejdzie, zrozumie i wykorzysta. Może się to przekuć na sukces - mówił w podsumowaniu drugiego dnia II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Marcin Majchrowski. Zapraszamy do śledzenia konkursu na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na stronie internetowej.
rozwiń zwiń