Wojciech Bonowicz: ta książka księdza Tischnera to refleksja nad życiem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 10:00
- Wydarzenie to coś, czymś w jakiś sposób zostaliśmy obdarowani, a tytuł tej książki jest oczywiście wieloznaczny. Chodzi o najpowszechniejsze sytuacje życiowe, ale również o wielkie wydarzenia chrześcijaństwa, tu jest mowa o jednym i o drugim - mówił o książce "Miłość i inne wydarzenia" księdza Józefa Tischnera poeta i publicysta Wojciech Bonowicz.
Wojciech Bonowicz
Wojciech BonowiczFoto: Darek Delmanowicz/PAP
  • "Boże Narodzenie to święto, które wpłynęło na całą naszą historię i sposób myślenia o człowieku" - mówi gość poniedziałkowego (26.12), świątecznego "Poranka Dwójki" - Wojciech Bonowicz.
  • Poeta i dziennikarz dokonał wyboru tekstów do książki "Miłość i inne wydarzenia" księdza Józefa Tischnera.
  • W świątecznej audycji rozmawialiśmy o ważnych słowach, jakie znajdziemy na kartach tej książki i ich znaczeniu w dzisiejszej rzeczywistości - o odwadze, o niepokoju, ale też o ufności wobec życia.

Istotny dar życia

Wojciech Bonowicz na antenie Dwójki mówił o tytule książki. - Wszystko zależy, jak zinterpretujemy słowo "wydarzenie", tutaj ono opisuje coś głębokiego, nawet jeśli przypadkowego. Na co dzień używamy tego słowa, gdy mówimy o czymś poważnym, a ksiądz Tischner je lubił, bo w nim zawarty jest "dar". Świętujemy życie, ten czas wszystkich ludzi zwraca ku naszemu dzieciństwu, dlatego spotykamy się wielopokoleniowo. To wszystko ma nam przypomnieć, jak wielkim darem jest życie - powiedział Wojciech Bonowicz.

Potrzebny jest powiew nadziei

Opowiadał także o dzienniku księdza Józefa Tischnera z czasów licealnych i mówił o nastroju tegorocznego Bożego Narodzenia. - W dzienniku ksiądz Tischner opisywał swe przeżywanie Świąt jako zbuntowany nastolatek. W tym roku odczuwamy pewien niepokój w związku z tym, co się dzieje na świecie, król Herod symbolizuje to, co w historii jest złe. Tym bardziej potrzebna jest refleksja, która nas wzmocni i da nam powiew nadziei - zaznaczył gość Dwójki. 

Prostota u Tischnera to nie jest naiwność

Mówił również o filozofii księdza Józefa Tischnera. - Prostota u Tischnera to nie jest naiwność, siłą jego tekstów są proste sformułowania, podobnie było w przypadku jego wystąpień i homilii. Mówił o rzeczach oczywistych, czasami trzeba jednak o nich ludziom przypomnieć, w codziennym życiu o sprawach podstawowych często się zapomina - podkreślił Wojciech Bonowicz.

Czytaj też:

- Siła Tischnera polega na tym, że starał się on odpowiadać na pewne bardzo gorące pytania w swoim czasie, ale odpowiadał w taki sposób, że te odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę - mówił w Polskim Radiu pisarz Wojciech Bonowicz.

"Życie i miłość są ściśle związane. Z miłości płynie życie, a z życia, jako największy i najcenniejszy owoc, bierze się miłość".

ks. Józef Tischner

"Miłość i inne wydarzenia" to zbiór tekstów ks. Tischnera pisanych przy różnych okazjach. Prosto, przystępnie napisane refleksje o tym, kim jesteśmy, w co wierzymy i na co możemy mieć nadzieję. Tischner pokazuje, jak połączyć nadzieję świata z nadzieją religijną. Wskazuje wreszcie, na co dobrze jest w życiu postawić, a czego warto się wyrzec.

Niniejsza książka jest znacznie zmienioną wersją wyboru tekstów ks. Józefa Tischnera, który ukazał się dwukrotnie pod tytułem "Miłość nas rozumie. Rok liturgiczny z księdzem Tischnerem" - wydanie pierwsze w 2000 roku, a wydanie drugie, poszerzone, w 2011.

(opis od wydawcy)


Posłuchaj
15:27 2022_12_26 09_34_14_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Wojciech Bonowicz: ta książka księdza Tischnera to refleksja nad życiem (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Bonowicz (poeta i publicysta)

Data emisji: 26.12.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

kor

Czytaj także

"Jego odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę". Wojciech Bonowicz o ks. Józefie Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 11:30
- Siła Tischnera polega na tym, że starał się on odpowiadać na pewne bardzo gorące pytania w swoim czasie, ale odpowiadał w taki sposób, że te odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz Wojciech Bonowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Bonowicz i 24 mikroopowiadania na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 10:00
- U spodu moich opowieści jest pragnienie, żebyśmy zaczęli przyglądać się sobie i światu uważniej, widzieli go w detalach, wiedzieli, że nasze decyzje, które wydają nam się niewinne, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - mówił Wojciech Bonowicz o swoim zbiorze opowiadań "Historie na każdą godzinę".
rozwiń zwiń