Trendy i premiery. Co w tym roku czeka nas w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 10:45
Rok 2023 zapowiada się bardzo ciekawie dla koneserów kina. Choć wciąż pozostaje kilka niewiadomych, wiele premier zostało ogłoszonych. Czekają na nas nie tylko horrory czy komedie, ale również kino autorskie. - Wydaje mi się, że będzie to rok, który może zadowolić bardzo szeroką grupę - zwraca uwagę filmoznawczyni, Diana Dąbrowska. Wiele premier już ogłoszono, ale wciąż nie wszystko odkryto. - Mam wrażenie, że kiniarze, dystrybutorzy i producenci bardzo mocno czekają na ten czas.
W audycji porozmawiamy o kinowych premierach w 2023 roku
W audycji porozmawiamy o kinowych premierach w 2023 rokuFoto: Goncharov_Artem/Shutterstock.com

Gość audycji przypomina, że w związku z pandemią wiele premier i projektów zostało wstrzymanych. Czekano na szansę zaprezentowania ich w kinach, a nie tylko na emisję w platformach streamingowych. - Mamy w tym roku wysyp powrotów bardzo znanych franczyz, remake'ów, mamy też propozycje od bardzo popularnych studiów superbohaterskich jak Marvel. Jest szansa, żeby w kinie spędzić dwanaście miesięcy - słyszymy na antenie Dwójki.

Czy kina tradycyjne wrócą do łask?

Okres pandemiczny zmienił przyzwyczajenia wielu Polaków. Również w kwestii oglądania filmów.

Popularność zyskały serwisy streamingowe, Diana Dąbrowska zwraca więc uwagę na długość odstępu między pokazami w salach kinowych a umieszczaniem filmów na platformach internetowych. - Może to być kluczowe dla walki o to, by filmów robionych z myślą o dużych parametrach nie oglądać na telewizorach, a żeby pójść do kina, poczuć tę wspólnotowość - przekonuje. Dodaje, że to okienko warto byłoby wydłużyć przynajmniej do sześciu tygodni. 

Choć gość Programu 2 Polskiego Radia przyznaje, że większość czasu spędza w kinach studyjnych, docenia również znaczenie i ofertę multipleksów kinowych. - Jest tam ogromna demokratyzacja, jeśli chodzi o repertuar, możemy zobaczyć nawet niektóre filmy autorskie czy zwycięzców filmowych festiwali. Bardzo często, przy niektórych komediach, wspólnotowość objawia się w śmiechu całej sali - analizuje Diana Dąbrowska w rozmowie z Rochem Sicińskim.


Posłuchaj
16:47 2023_01_13 09_30_53_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Trendy i premiery. Co, w roku 2023, czeka nas w kinie? (Poranek Dwójki/Dwójka)

 

Kinowe trendy na rok 2023

Zdaniem ekspertki mamy do czynienia z powrotem kina gatunkowego: horrory, filmy o silnym wątku erotycznym to coś, co może pomóc przyciągnąć widzów do dużego ekranu. - Z drugiej strony bardzo sprawdzone marki, które mają swoją wartość emocjonalną, mają bardzo rozbudowane imperium ekonomiczne objawiające się w gadżetach, dodatkowych suplementach. To "Szybcy i wściekli", "Indiana Jones" czy "Mission: Impossible" - wylicza.

Czytaj też:

Na co zwrócić uwagę w kinie polskim?

Diana Dąbrowska wskazuje na "Chleb i sól", debiutancki film Damiana Kocura. - To jest taka perełka, którą w kinie warto zobaczyć. To próba opowiadania, w kinie polskim, kluczem neorealistycznym. Praca z naturszczykami, praca na "żywym organizmie". (...) "Chleb i sól" opowiada dogłębnie o nas jako narodzie, o nas jako bohaterach filmowych w sytuacji indywidualnej. Jest w tym zarówno krytyka, jak i pewna pochwała. To kino bardzo złożone emocjonalnie i intelektualnie - słyszymy.

YouTube/SFPorgPL

Gość "Poranka Dwójki" zwraca również uwagę na film "Tata" Anny Maliszewskiej, z Erykiem Lubosem w roli głównej. - To historia, która rozgrywa się między Polską a Ukrainą. W takim "kinie drogi" można bardzo dużo dowiedzieć się o sobie, o swoich sąsiadach, ale też o emocjach związanych z ojcostwem, odpowiedzialnością - tłumaczy Dąbrowska. Dodaje, że kategorię odbioru w tym przypadku mogłaby stanowić "czułość". 

Filmem zaskakującym, zdaniem rozmówczyni Rocha Sicińskiego, jest film "Filip" Michała Kwiecińskiego z Erykiem Kulmem jr., na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda. - Przyznam, że początkowo podchodziłam sceptycznie do tego tytułu. A weszłam całkowicie w ten świat. Podoba mi się, jakim kluczem twórca podszedł do Tyrmanda, a nie jest łatwo go przekładać. Film ten ma swój kostium, zarys historyczny, całą dynamikę, opowiada też nawet współcześnie o tożsamości - przekonuje. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Diana Dąbrowska (filmoznawczyni)

Data emisji: 13.01.2023

Godzina emisji: 9.30

mg/kor

Czytaj także

"Gra Fortuny", "M3Gan", "Godland" wśród kinowych premier tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 08:30
Premiery kinowe tego tygodnia dają widzom dość duży wybór. Na ekrany kin wchodzą m.in.: szpiegowski film "Gra Fortuny", "M3Gan"- horror science-fiction o sztucznej inteligencji, która staje się zagrożeniem dla człowieka czy "Godland", duński dramat psychologiczny o ambitnym, luterańskim księdzu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odmłodzony Harrison Ford. Nowoczesne technologie w kinie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 12:00
Kolejna, piąta już część z serii filmów o przygodach Indiany Jonesa z Harrisonem Fordem w roli głównej - "Tarcza przeznaczenia" - pojawi się w kinach już 30 czerwca. W jednej ze scen zobaczymy głównego bohatera odmłodzonego o kilkadziesiąt lat. Pozwala na to technika cyfrowa. 
rozwiń zwiń