"Spokojna radość". Agnieszka Duczmal o nominacji do BBC Music Magazine Awards

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 11:14
- Jest jeszcze taka drobna niewiadoma, co potem. Na razie to jeszcze nie jest nagroda, ale świadomość, że BBC nominuje nasze nagrania jest niesamowita. A wszystko to mieści się w jednej wspaniałej kompozytorce - Grażynie Bacewicz. W jej charakterze, jej mistrzostwie, jej geniuszu - mówiła w "Poranku Dwójki" maestra Agnieszka Duczmal o płycie "Bacewicz: Music for Chamber Orchestra vol. III", która jest nominowana do nagrody BBC Music Magazine Awards 2023.
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Płyta z utworami Grażyny Bacewicz, nagrana przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" pod batutą Agnieszki Duczmal, otrzymała nominację do najlepszej, światowej trójki nagrań orkiestrowych według "BBC Music Magazine".

Kolejny dowód uznania dla talentu

To kolejna już płyta przedstawiająca kameralną twórczość kompozytorki. Zawiera zarówno utwory powstałe przed II wojną, jak i z późnego okresu życia kompozytorki. I choć styl artystyczny Grażyny Bacewicz (1909-1969) zmieniał się na przestrzeni lat, wszystkie utwory łączy niezawodne wyczucie formy, dbałość o klarowność i zarazem o kolorystykę brzmienia oraz pewien rodzaj wyrafinowanej elegancji.

- Gdy wykonywaliśmy utwory Grażyny Bacewicz poza Polską, miałam już wielokrotnie sygnały, że są to kompozycje, które zachwycają melomanów i krytyków. Jestem zachwycona tym, że wreszcie doczekała się ona takiego uznania. Nawet współcześni jej panowie kompozytorzy chylili przed nią czoła i twierdzili, że wielokrotnie ratowała honor polskich kompozytorów - podkreślała założycielka, dyrektor artystyczna i dyrygentka Orkiestry "Amadeus".


Płyty nominowane do BBC Music Magazine Awards 2023 w kategorii "Najlepsze nagranie orkiestrowe" Płyty nominowane do BBC Music Magazine Awards 2023 w kategorii "Najlepsze nagranie orkiestrowe"

Obecnie - do końca lutego br. - na stronie internetowej organizatora trwa głosowanie, które wyłoni zwycięzców BBC Music Magazine Awards 2023. - Wszyscy powinniśmy rzucić się do internetu i głosować na tę płytę. Wielki finał będzie w połowie kwietnia w Londynie, gdy zostaną zliczone głosy i będą ogłoszeni zwycięzcy. Bardzo byśmy chcieli, żeby Bacewiczówna zwyciężyła, ale konkurencja jest bardzo duża. Wszystko zależy od głosów melomanów - apelowała Agnieszka Duczmal. 

Posłuchaj
09:57 Poranek Dwójki duczmal 30.01.2023.mp3 Agnieszka Duczmal o nominacji do BBC Music Magazine Awards dla płyty Orkiestry Kameralnej PR "Amadeus" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Duczmal (założycielka, dyrektor artystyczna i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus")

Data emisji: 30.01.2023

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Małgorzata Małaszko: laureaci Diamentowej Batuty mają wielkie zasługi dla muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 17:00
- To wielkie wydarzenie. Wszystkie tego rodzaju nagrody to ważny moment w historii Polskiego Radia. W 1995 roku jako pierwszy Diamentową Batutą został uhonorowany Jan Krenz, w tym samym roku tą nagrodą wyróżniono Stefana Rachonia, to zestawienie nie jest przypadkowe - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Diamentowe Batuty. Agnieszka Duczmal". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:00
- Nasza wybitna dyrygentka stanęła w 1978 roku przed Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, co zarejestrowały mikrofony Polskiego Radia. To nagranie – niespodzianka również dla samej Agnieszki Duczmal – znalazło się na pierwszej płycie - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, zapowiadając premierowy dwupłytowy album "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Agnieszka Duczmal: najbardziej czeka się na osobowości

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 11:39
- Jako słuchacz wychowałam się na Konkursach Wieniawskiego. Pamiętam do dzisiaj Krzysztofa Jakowicza, grającego Koncert Szymanowskiego. Była to niesamowita kreacja. Po tylu latach wciąż mam ją w pamięci. Pamiętam również Bartka Nizioła, który także wychowywał się w Poznaniu, na Konkursach Wieniawskiego. Najpierw jako słuchacz, potem jako wygrywający Konkurs, a teraz jest w jury - mówiła Agnieszka Duczmal na antenie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń