REKLAMA

Wystawa "Malczewscy. Spotkanie artystów" - ojciec i syn w dialogu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 11:05
- Jacek i Rafał są spokrewnieni, ale ich malarstwo jest skrajnie różne, są z zupełnie innych epok. Właśnie dlatego jest to spotkanie w muzeum - Jacka, akademika, tytana pracy i symbolisty, oraz Rafała, samouka, bon vivanta, niespokojnego ducha - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Ewa Nosowska, współkuratorka wystawy i współautorka książki "Klan Malczewskich".
Jacek Malczewski, Portret własny
Jacek Malczewski, "Portret własny"Foto: Polona
  • Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu obchodzi stulecie istnienia.
  • Wystawa "Malczewscy. Spotkanie Artystów" wpisuje się w obchody jubileuszu placówki.
  • Między artystami była relacja malarska, a także głęboka więź rodzinna.

Obrazy prezentowane w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu sięgają początku XX wieku, kiedy Jacek portretował swojego rosnącego synka Rafała. Ten z kolei już jako kilkulatek brał przykład z ojca i z ochotą sięgał po pędzel. - Pierwsza konfrontacja artystyczna Malczewskich miała miejsce w latach pierwszej wojny światowej, kiedy obaj panowie znaleźli się w Wiedniu - mówiła kuratorka wystawy.

Ożywczy dialog

Zaczęli wówczas sprawdzać się w malarskim dialogu. Jednak dopiero w latach 20. doszło do ich artystycznego spotkania. Wschodzący Rafał i schyłkowy Jacek stanęli wtedy wobec siebie w nowych, odwróconych rolach. - Nie było rywalizacji, raczej jeden od drugiego czerpał. Jacek czerpał od Rafała świeżość i spojrzenie awangardowe, co szczególnie widać w jego późniejszych obrazach - podkreśliła nasza rozmówczyni. - Rafał czerpał od Jacka warsztat, akademickie skupienie na szczególe. Uzupełniali się, dialogując.

Głęboka więź 

Zdaniem Magdaleny Nosowskiej między artystami była także głęboka więź emocjonalna. - W roku 1929, kiedy Jacek zmarł, Rafał przeżył duże zachwianie swojego małżeństwa i niestety doprowadziło to do rozstania z pierwszą żoną Bronisławą - zaznaczyła. - Oprócz dialogu malarskiego bardzo ważny był ich dialog ojca i syna.

Dar syna i wnuka

Radomskie muzeum ma już sto lat, a wystawa "Malczewscy. Spotkanie artystów" wpisuje się w obchody jubileuszu. Opiera się na obiektach, które są własnością placówki, także tych pokazywanych rzadko. - W części poświęconej Rafałowi chciałam zwrócić uwagę na bogaty zbiór ofiarowany przez Krzysztofa - syna Rafała i wnuka Jacka - i Krystynę Malczewskich - opowiadała kuratorka. - Trafiło do nas wiele obiektów: obrazy, dużo szkicowników, luźne rysunki kredką, akwarelą, ołówkiem, także bardzo bogaty zbiór dokumentacji rodzinnej.

Wystawę "Malczewscy. Spotkanie artystów" będzie można oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od 3 lutego do 15 kwietnia br.


Posłuchaj
09:08 Poranek Dwójki Malczewski 31 styczeń 2023 09_36_08.mp3 Zaproszenie na wystawę "Malczewscy. Spotkanie artystów" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Magdalena Ewa Nosowska (współkuratorka wystawy oraz współautorka książki "Klan Malczewskich")

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Ewakuowane ze Lwowa obrazy Malczewskiego bezpieczne w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 17:35
- Jest to wystawa, która jest efektem ewakuacji prac ze Lwowa. Jest rzeczą niesłychaną, żeby sztuka musiała uciekać, by znaleźć bezpieczne schronienie. To gest pomocy - mówił o prezentacji "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego" z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki jej kurator Paweł Napierała. Od 29 listopada do 31 marca 2023 roku dzieła wybitnego malarza można podziwiać w poznańskim oddziale Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Melancholia". Obraz zagadka Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 15:30
O czym jest "Melancholia" Jacka Malczewskiego? Gdybyśmy zapytali o to samego malarza, odpowiedziałby zapewne: "Zapytajcie o to Bołoza, on jeden najlepiej wie, jak się moje obrazy nazywają i co one znaczą". 
rozwiń zwiń