Generacja JAZZ - nowa polska muzyczna fala

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 10:00
- Jesteśmy świadkami dużej zmiany pokoleniowej. W dzisiejszych czasach pojęcie "jazz" jest bardzo pojemne, trudno znaleźć jego granice, one się zacierają. Nie lubię szufladek, dobrze, że te różne gatunki się przenikają - mówił w Dwójce Marcin "Groh" Grośkiewicz, pomysłodawca projektu Generacja JAZZ.
Michał Jan  Immortal Onion w ramach cyklu Jazz.PL
Michał Jan & Immortal Onion w ramach cyklu "Jazz.PL"Foto: Paweł Przybyszewski/PR
  • Gościem tego wydania "Poranka Dwójki" był Marcin "Groh" Grośkiewicz - producent muzyczny, szef oficyny U Know Me Records i pomysłodawca projektu Generacja JAZZ.
  • Przedsięwzięcie ma w swoim założeniu pokazanie nowej polskiej fali muzyki okołojazzowej.

Muzyka młodych bez podziału na szufladki

Początkowo Generacja JAZZ miała być jedynie płytą, na której znajdzie się twórczość młodych polskich muzyków jazzowych. - W dzisiejszych czasach pojęcie "jazz" jest bardzo pojemne, trudno znaleźć jego granice, one się zacierają. Nie lubię szufladek, dobrze, że te różne gatunki się przenikają. Założenie jest takie, że wszyscy członkowie zespołu muszą być poniżej 30. roku życia. Okazuje się, że takich bardzo dobrych grup jest już kilka, koncertują sporo. Zorganizowaliśmy otwarty konkurs dla zespołów, o których jeszcze nie słyszałem - opisywał.

Zgłoszenia do końca marca

Dodał, że jesteśmy świadkami dużej zmiany pokoleniowej w muzyce jazzowej. - Od ponad 20 lat wydaję płyty, nie tylko jazzowe, które jako winyle docierają do wielu krajów na całym świecie. Generacja JAZZ ma pokazać nową falę tej muzyki w Polsce. Idea zaczęła się od zespołów Immortal Onion czy Twoosty Mayonez, który wydał debiutancki album miesiąc temu. Odezwałem się do grupy Klawo z Trójmiasta czy zespołu Rejoin z Bielska-Białej i okolic. USO9001 można spotkać głównie na koncertach w Warszawie. Do końca marca czekamy jeszcze na kolejne zgłoszenia - mówił gość Dwójki.

Posłuchaj
19:51 2023_03_10 09_29_40_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Generacja JAZZ - nowa polska muzyczna fala (Poranek Dwójki)

 

Różne spojrzenia na twórczość młodych

Nagrania oceniać będzie jury. - To grono osób, które mają na tę muzykę różne spojrzenia: Paulina Przybysz, Monika Borzym, Wojtek Mazolewski, Maciej "Envee" Goliński, ja uzupełniam skład tego gremium. Będziemy obradować na początku kwietnia, gdy spłyną wszystkie propozycje. Ukaże się płyta winylowa, bardzo się cieszę z renesansu tego nośnika. To komplementarne dzieło sztuki, można go dotknąć, podziwiać okładkę. Na jej projekt ogłosiliśmy konkurs na tych samych zasadach - zaznaczył Marcin "Groh" Grośkiewicz.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marcin "Groh" Grośkiewicz (producent muzyczny, szef oficyny U Know Me Records i pomysłodawca projektu Generacja JAZZ)

Data emisji: 10.03.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Rafał Błaszczak: muzyka zespołu Niechęć to mierzenie się z otaczającym nas światem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 17:15
- Ważne, aby mierzyć się z duchem współczesności, jakoś spróbować wyrazić to, co ty i twoi odbiorcy czujecie w danym momencie - mówił w Dwójce gitarzysta Rafał Błaszczak, założyciel grupy Niechęć. Zespół wystąpi podczas najbliższej "Miejscówki z Dwójką", w sobotę 25 lutego o godz. 19.30.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Smoczyński: improwizacji nadajemy formę kompozycji

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 18:00
- Moje działania solowe to praca z tymi wszystkimi artystami. Bardzo się cieszę ze swej roli na rynku muzycznym - mówił w Dwójce pianista, kompozytor, aranżer i producent Jan Smoczyński, jeden z muzyków tria LIS, które w piątek (3.03) wystąpi na koncercie w cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń