"First Snow" - Kacper Krupa i jego osobista opowieść

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 10:00
- To moja historia o snowboardzie, górach i dzieciństwie, dlatego powstał album solowy, a nie dzieło zespołowe. Nie tworzyłem go jak klasyczną jazzową płytę, proces kompozycji zazębiał się z jej nagrywaniem, postprodukcją tych różnych dźwięków - mówił w Dwójce saksofonista Kacper Krupa.
Album First Snow został nagrany w domowym studio z wykorzystaniem saksofonów, pianina i syntezatorów
Album "First Snow" został nagrany w domowym studio z wykorzystaniem saksofonów, pianina i syntezatorówFoto: Creative Travel Projects/Shutterstock
  • Gościem piątkowego "Poranka Dwójki" był Kacper Krupa, saksofonista, producent muzyczny i kompozytor.
  • Rozmawialiśmy o płycie "First Snow" - jego pierwszym solowym, osobistym albumie odnoszącym się do dzieciństwa.

Muzyka wygrała ze sportem

Artysta mieszka w Poznaniu, ale pochodzi z Nowego Targu. - Zima u nas w górach trwała kiedyś pół roku, już w listopadzie szedłem na Turbacz, a jeszcze w kwietniu było dużo śniegu. Snowboard jest moją pasją, to piękny sport w kontakcie z naturą, a jednocześnie pełen ekstremalnych doznań, to mnie w jakiś sposób ukształtowało. Muzyka jednak wygrała, pomogły w tym również dość poważne kontuzje sportowe - powiedział Kacper Krupa.

Saksofon i syntezator analogowy budują narrację

Album powstawał w rodzinnym mieście artysty. - Gdy zaczęła się pandemia, w 2020 roku spędziłem w Nowym Targu cały miesiąc, już tam nagrywałem szkice utworów na tę płytę. Gram tutaj nie tylko na saksofonach, przede wszystkim tenorowym, mam swoje dźwiękowe środowisko. Jakiś czas temu kupiłem pierwszy syntezator moog, w którym zatracałem się całymi dniami. Saksofon i syntezator analogowy budują narrację na tej płycie, jest tu również pianino oraz wirtualne instrumenty elektroniczne - opowiadał rozmówca Rocha Sicińskiego. 


Posłuchaj
21:02 2023_02_10 09_30_13_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "First Snow" - Kacper Krupa i jego osobista opowieść (Poranek Dwójki)

 

Nowa płyta na magnetofonowej kasecie

Płyta "First Snow" na razie ukaże się tylko na kasecie magnetofonowej. - Materiał wideo również powstawał na urządzeniach analogowych. Wszystko jest trochę zamglone, nie jest to jakość, do której jesteśmy obecnie przyzwyczajeni. Ta droga wydaje mi się jednak słuszna - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Kacper Krupa (saksofonista, producent muzyczny i kompozytor)

Data emisji: 10.02.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/mo

Czytaj także

Pianista Maciej Gański: muzykę Philipa Glassa trudno klasyfikować

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 17:30
- Cieszę się, że udało się to dokończyć, że ten album z etiudami Glassa powstał i mogę go oddać słuchaczom. To w sumie ponad dwie godziny muzyki - mówił w Dwójce pianista Maciej Gański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Spokojna radość". Agnieszka Duczmal o nominacji do BBC Music Magazine Awards

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 11:14
- Jest jeszcze taka drobna niewiadoma, co potem. Na razie to jeszcze nie jest nagroda, ale świadomość, że BBC nominuje nasze nagrania jest niesamowita. A wszystko to mieści się w jednej wspaniałej kompozytorce - Grażynie Bacewicz. W jej charakterze, jej mistrzostwie, jej geniuszu - mówiła w "Poranku Dwójki" maestra Agnieszka Duczmal o płycie "Bacewicz: Music for Chamber Orchestra vol. III", która jest nominowana do nagrody BBC Music Magazine Awards 2023.
rozwiń zwiń