Roksana Kwaśnikowska: zagramy w "Miejscówce" kilka szczególnie bliskich nam utworów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 14:36
- Nasza wspólna droga muzyczna z Krzysztofem trwa już długo, ale sobotnia "Miejscówka z Dwójką" zawiera kilka utworów, które są nam szczególnie bliskie, dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy je nagrać - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska przed najbliższym koncertem w ramach Dwójkowego cyklu, podczas którego towarzyszył będzie jej pianista Krzysztof Stanienda.
Roksana Kwaśnikowska
Roksana Kwaśnikowska Foto: Anita Wąsik-Płocińska

Dobrze rozumiejący się duet

Roksana Kwaśnikowska - solistka, kameralistka, pedagog, artystka wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym - z Krzysztofem Staniendą poznała się, gdy miała 15 lat. - Był moim pianistą w szkole muzycznej - zdradziła artystka.

Oboje połączyła podobna wrażliwość muzyczna i otwartość na wzajemne drobne gesty w czasie wspólnych występów. - Czasami nie jest to w ogóle ustalone, ale grając razem z Krzysztofem, czuję się po prostu bezpiecznie. Mogę dać upust swojej fantazji w trakcie grania. Myślę, że Krzysztof czuje to samo, że zawsze na siebie zareagujemy - tłumaczyła skrzypaczka.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Oprócz kariery solowej Roksana Kwaśnikowska jest bardzo oddana kameralistyce. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kilku zespołach kameralnych. Od 2019 roku jest prymariuszką Lutosławski Quartet. Gra także w Chopin Piano Quintet, Chromatophonic Trio oraz Tansman Trio.

Współgospodyni sobotniej "Miejscówki z Dwójką" gra na skrzypcach Johanna Augustina Wagnera z 2009 roku. 


Posłuchaj
12:36 Poranek Dwójki kwaśnikowska 30.03.2023.mp3 Skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska przed koncertem z cyklu "Miejscówka z Dwójką" (Poranek Dwójki) 

Na koncert zapraszamy w sobotę (1.04) w godz. 19.00-19.30. Transmisja na falach Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na Facebookukanale YouTube i stronie internetowej Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Roksana Kwaśnikowska (skrzypaczka)

Data emisji: 30.03.2023

Godz. emisji: 8.35

pg


Czytaj także

Niechęć - zespół o bardzo pojemnym brzmieniu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 13:00
Muzyka Niechęci to tygiel, w którym miesza się wiele elementów: jazzowa improwizacja, rockowa energia, elektroniczne brzmienia, ale też ilustracyjność muzyki filmowej. Zespół był gospodarzem "Miejscówki z Dwójką". Zapraszamy do słuchania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Zdybel-Nam i Szczepan Kończal - fagot i fortepian w duecie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 19:30
Gospodarzami tej "Miejscówki z Dwójką" byli fagocistka Katarzyna Zdybel-Nam z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz pianista Szczepan Kończal z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. 
rozwiń zwiń