Mikołaj Kopernik - idealny bohater musicalu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 10:00
- Najważniejsze i najtrudniejsze było pokazanie Mikołaja Kopernika w pełni jego dokonań. Oczywiście "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", ale zależało nam na tym, aby pokazać go jako lekarza, ekonomistę, kanonika, postać historyczną. Chcieliśmy go przybliżyć i spróbować odgadnąć, jakim był człowiekiem - mówiła w Dwójce Ałbena Grabowska, autorka libretta musicalu "Kopernik".
Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie
Pomnik Mikołaja Kopernika w WarszawieFoto: Danny Ye/Shutterstock

Osiągnięcia Mikołaja Kopernika - doskonały materiał na musical

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o przygotowywanym we Fromborku przez Operę Krakowską musicalu "Kopernik". Premiera już w najbliższą sobotę 20 maja. Muzykę skomponował Tomasz Szymuś, autorką libretta jest Ałbena Grabowska, a teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki. - Mikołaj Kopernik, jego postać, wszechstronne zainteresowania, zdolności i genialne osiągnięcie, czyli teoria heliocentryczna, to idealny materiał na musical biograficzny - podkreślił autor piosenek do musicalu.

Ukazać pełnię dokonań

Ałbena Grabowska dodała, że Mikołaj Kopernik stał się jej osobiście bliski. - Najważniejsze i najtrudniejsze było pokazanie Mikołaja Kopernika w pełni jego dokonań. Oczywiście "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", ale zależało nam na tym, aby pokazać go jako lekarza, ekonomistę, kanonika, postać historyczną. Wydaje mi się, że udało się pokazać jego człowieczeństwo, ale zobaczymy, jak zareagują na to widzowie - zaznaczyła.

Dzieło całego życia

Musical zaczyna się od okresu edukacji bohatera. - To wyznaczyło jego drogę, już podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim Kopernik zauważył, że w teorii Ptolemeusza nie wszystko się zgadza. Nad swoim dziełem pracował przez całe życie, wciąż je doskonalił - mówiła Ałbena Grabowska.

Posłuchaj
09:05 2023_05_15 09_37_31_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Mikołaj Kopernik - idealny bohater musicalu (Poranek Dwójki)

 

Człowiek otwarty i pełen naukowej pasji

Autorzy spektaklu chcą pokazać publiczności Mikołaja Kopernika - wybitnego astronoma, wielkiego Polaka, ale także po prostu człowieka, otwartego i pełnego naukowej pasji. Od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikacja pięcioksięgu "De revolutionibus". Poza tym wątek intelektualnej i emocjonalnej relacji uczonego z Anną Schilling - tak pokrótce przedstawia się treść musicalu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Ałbena Grabowska (autorka libretta musicalu "Kopernik", pisarka, autorka m.in. historycznej sagi "Stulecie Winnych"), Daniel Wyszogrodzki (autor tekstów piosenek do musicalu "Kopernik", tłumacz i autor teatralny, specjalista od polskiej i światowej sceny musicalowej, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie)

Data emisji: 15.05.2023

Godzina emisji: 9.35

pg/mo


Czytaj także

Ziemia z perspektywy na Marsa? Toruń hucznie świętuje urodziny Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 10:30
- Kim był Mikołaj Kopernik? Prawie tysiąc lat temu urodził się tam na planecie Układu Słonecznego, w Toruniu. Opowiadamy, jak wyglądał wówczas świat, tysiąc lat temu, a więc w 1473 roku, i jak wyglądał 500 lat temu, a więc w 1970 roku - mówił w Dwójce Jerzy Rafalski. Toruńskie planetarium zaprasza na nowy seans pt. "Copernicus 2473" z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kopernik i jego świat". Kurator wystawy: to może być zaskoczenie, jak wiele o nim nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 17:04
- Mamy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, więc początkowo założeniem było uhonorowanie wielkiego astronoma. Na piedestale było zaprezentowanie publiczności sławnego płótna Matejki, które rzadko kiedy pokazywane jest publicznie. Wokół tego nagle zaczęła dobudowywać się narracja scenariuszowa, która sprawiła, że ciekawie byłoby nadbudować tę wystawę okresem XV i XVI wieku. Tej doby rzemiosła i rozwoju cywilizacyjnego - mówił w Dwójce Norbert Haliński, kurator wystawy "Kopernik i jego świat".
rozwiń zwiń