Nowe wydanie książki o Marlenie Dietrich. "Biografia to związek między autorką i bohaterką"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 10:00
- Zawsze gdy widzę Marlenę Dietrich, to powtarzam sobie, że to moja bohaterka. Ta pierwsza książka zawsze będzie miała dla mnie szczególne znaczenie. Piszę głównie o artystkach, to nie są biografie, ale raczej portrety - mówiła w Dwójce Angelika Kuźniak, autorka biografii artystki. Ukazało się nowe wydanie książki, rozbudowane o nieznane wcześniej materiały.
Marlena Dietrich
Marlena DietrichFoto: Stefano Chiacchiarini '74 / Shutterstock

Wszystko zaczęło się od wizyty w berlińskim archiwum

Angelika Kuźniak opowiadała o swej idei. - Staram się szukać człowieka w artystce, a nie artystki w człowieku. Marlena stała się mi bliska, a wszystko zaczęło się od wizyty w berlińskim archiwum. Pisanie biografii jest pewnym rodzajem związku między ludźmi, jestem dumna z tego, że zainteresował mnie jej los - podkreśliła w rozmowie z Pawłem Siwkiem. 

Marlena Dietrich w Polsce

Marlena Dietrich odwiedziła Polskę dwukrotnie: w roku 1964 i 1966. Artystka wciąż robiła wrażenie sceniczną charyzmą, a ówcześni współpracownicy zapamiętali ją jako wymagającą, profesjonalną, do bólu dokładną. Nie wszędzie była jednak witana równie entuzjastycznie jak w Polsce. 

Mniej znane wątki

Artystka wspominała: "Straciłam ojczyznę i język. Nikt, kto tego nie przeżył, nie może wiedzieć, co czuję". Korzystając z materiałów zgromadzonych w berlińskim archiwum, Angelika Kuźniak - autorka książki "Marlene" - odkrywa mniej znane wątki biografii Dietrich: od barwnych historii, jak spotkanie artystki ze Zbigniewem Cybulskim, po tematy determinujące jej życie: ciężar sławy, uzależnienie czy skomplikowane relacje rodzinne. To wydanie autorka rozbudowała o nieznane wcześniej materiały.


Posłuchaj
15:40 2023_06_05 09_34_28_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Nowe wydanie książki o Marlenie Dietrich. "Biografia to rodzaj związku między autorką i bohaterką" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Angelika Kuźniak (autorka książek i reporterka)

Data emisji: 5.06.2023

Godzina emisji: 9.35

mo


Czytaj także

Niedoszła wiolonczelistka. Przypadki Marleny Dietrich

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 16:20
- Artystka nie wywodziła się z arcybogatej rodziny, więc kariera wiolonczelistki miała zagwarantować jej dobrą przyszłość – mówił w Dwójce prof. Marek Hendrykowski, opowiadając o jednej z największych legend kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Seweryn i Jan Emil Młynarski przygotowali spektakl "Édith i Marlene"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:00
- To była dość trudna relacja, były to dwie silne osobowości, różne od siebie, ale też podobne. Łączyły je pasja, podobny temperament, bezkompromisowość w podejściu do zawodu, do życia - mówiła Maria Seweryn o spektaklu na temat Édith Piaf i Marleny Dietrich.
rozwiń zwiń