Tomasz Makowski: Jan Kochanowski i Aleksander Fredro są ponadczasowi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 10:00
- Co roku Jan Kochanowski zaprasza na swoje imieniny kogoś innego, tym razem Aleksandra Fredrę, autora, którego wciąż odkrywamy. Głównym tematem nie tylko poważnych dyskusji będzie pytanie "z czego możemy się śmiać" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. W sobotę 24 czerwca odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego, coroczna impreza w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały promocyjne
  • Gościem audycji był dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie - Tomasz Makowski.
  • Okazją do spotkania - Imieniny Jana Kochanowskiego 24 czerwca.
  • W tym roku bohaterem wydarzenia będzie Aleksander Fredro.

Mnóstwo atrakcji na trzech scenach

Trzy sceny, a na nich nie tylko kilkanaście spotkań z pisarkami i pisarzami, ale również koncerty, spektakl i mecz poetycki, podczas którego dwie drużyny aktorów będą konkurować w interpretowaniu wierszy. Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w ostatnią sobotę czerwca tradycyjnie w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.

Prawdziwy dancing na zakończenie

Dyrektor Biblioteki Narodowej opowiadał o programie imprezy. - Zaczynamy już przed południem, a zakończymy prawdziwym dancingiem na deskach, zabawą na Imieninach Jana Kochanowskiego o 21.30. Wcześniej jak zawsze wiele atrakcji, o 20.00 zabrzmi Pieśń świętojańska o Sobótce, co roku jest to wydarzenie literackie i muzyczne. Tym razem wykonają ją Agata Zubel, Adam Bałdych i Hubert Zemler - powiedział Tomasz Makowski.

Ironiczna i ponadczasowa pieśń

Dodał, że jest to tekst bardzo ironiczny. - Kochanowski był trafnym obserwatorem i mistrzem precyzyjnego wyrażania złośliwości, mądrości, dystansu bądź zaangażowania. Osoby z różnych pokoleń co roku potrafią odczytać ten tekst, to się rzeczywiście broni - podkreślił rozmówca Rocha Sicińskiego.


Posłuchaj
12:48 2023_06_22 09_33_38_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Tomasz Makowski: Jan Kochanowski i Aleksander Fredro są ponadczasowi (Poranek Dwójki)

 

Kochanowski zaprosił Fredrę

Tomasz Makowski mówił o idei tegorocznego wydarzenia. - Co roku Jan Kochanowski zaprasza na swoje imieniny kogoś innego, tym razem Aleksandra Fredrę, autora, którego wciąż odkrywamy. Głównym tematem nie tylko poważnych dyskusji będzie pytanie "z czego możemy się śmiać". Fredro śmiał się z wielu konkretnych rzeczy, jego pomysły są aktualne po dziś dzień - stwierdził gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie)

Data emisji: 22.06.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Tomasz Makowski: Kochanowski i Konopnicka wytrzymują próbę czasu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:10
- Teraz odczytujemy Marię Konopnicką w zupełnie innych wymiarach. Okazuje się, że jest jedną z ciekawszych autorek do dyskusji o literaturze, jej miejscu w świecie. I łączy pokolenia, bo trudno uciec przed "Sierotką Marysią" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która organizuje literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego". W tym roku bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka - jedna z patronek roku 2022. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Makowski: wśród młodych ludzi czytanie staje się modne

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 10:00
- Najwięcej czytają ci, którzy czują się bezpiecznie pod każdym względem, mają czas na lektury. Oferta wydawnicza skierowana do młodych czytelników jest dużo bardziej urozmaicona i coraz bogatsza - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń