Ewa Siemdaj: polscy kompozytorzy romantyczni ulegali pieśniowej modzie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 12:57
- Serdecznie wszystkich zapraszam, bo wydaje się, że siedem koncertów, które odbędą się w ramach festiwalu, mogą stanowić bardzo interesujące spotkanie z pieśniami, ale również z wpływem pieśni na utwory instrumentalne - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, kierownik programowa nadchodzącego V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Pod hasłem "Fenomen pieśni romantycznej" 

Tegoroczna odsłona Festiwalu romantycznych kompozycji: Elsner i jego uczniowie skupia się wokół fenomenu pieśni. - W tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę skomponowania przez Schuberta cyklu pieśni pt. "Piękna młynarka", który poniekąd przyczynił się do tego, że pieśń stała się powszechnym środkiem muzycznej wypowiedzi, kwintesencją romantycznego myślenia - tłumaczyła Ewa Siemdaj.

Przytoczyła ona słowa prof. Mieczysława Tomaszewskiego, jednego z najwybitniejszych badaczy liryki romantycznej, który usytuował pieśń między wyznaniem a wołaniem. - Tak właściwie możemy interpretować muzykę romantyczną, od wyznawania uczuć, dzielenia się przeżyciami natury osobistej do emocjonalnego krzyku, buntu wobec doświadczanej rzeczywistości - przekonywała kierownik programowa festiwalu.

Pieśni wypełnią Łazienki 

Wydarzenie, jak co roku odbywające się w scenerii Łazienek Królewskich w Warszawie, rozpocznie się już 1 września. Podczas siedmiu festiwalowych wieczorów usłyszymy utwory zarówno Elsnera i jego uczniów, jak i współczesnych im europejskich twórców, w wykonaniu najwybitniejszych artystów polskich młodego pokolenia.

- Polscy kompozytorzy romantyczni również ulegali pieśniowej modzie, pisząc miniatury odwołujące się do tego gatunku. U najwybitniejszego ucznia Elsnera - Chopina - idea pieśniowości znalazła odzwierciedlenie głównie w jego estetyce. W relacji uczniów kompozytor nakazywał śpiewać na fortepianie - podkreślała Ewa Siemdaj.

Posłuchaj
12:25 Poranek Dwójki siemdaj 29.08.2023.mp3 Ewa Siemdaj o programie V Festiwalu romantycznych kompozycji: Elsner i jego uczniowie (Poranek Dwójki)

 

V Festiwal Romantycznych Kompozycji objęty jest patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ewa Siemdaj (kierownik programowa V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie)

Data emisji: 29.08.2023

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Józef Elsner. Niemiec, który postanowił zostać Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 05:40
Józef Elsner jest znany głównie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. To również pełnokrwisty kompozytor, który postanowił zostać Polakiem dzięki fascynacji muzyką oraz prekursor wielu inicjatyw kulturalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Elsner. "Wykształcił całą generację polskich kompozytorów"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 18:00
- Był z pochodzenia Niemcem, ale całkowicie identyfikował się z naszą kulturą i ma ogromne zasługi w jej budowaniu. Przez 55 lat działał w Warszawie, w której osiedlił się w roku 1799, jako kompozytor i dyrektor opery, prowadził działalność wydawniczą, recenzencką, nawet naukową, a przede wszystkim pedagogiczną. Można powiedzieć, że wykształcił całą generację polskich kompozytorów wczesnoromantycznych - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj.
rozwiń zwiń