Festiwal teatralny "3XRóżewicz" w Radomsku. Nie tylko Tadeusz

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 13:00
- Najczęściej podczas naszego festiwalu pojawia się twórczość wszystkich trzech braci. Tak będzie również w tym roku - tak Krzysztof Zygma, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, zapraszał w Dwójce na Festiwal "3XRóżewicz" poświęcony trzem braciom Januszowi, Tadeuszowi i Stanisławowi Różewiczom. Patronem głównym festiwalu pozostaje najsłynniejszy z rodzeństwa Tadeusz Różewicz.
Tadeusz Różewicz dzieciństwo i młodość spędził w Radomsku
Tadeusz Różewicz dzieciństwo i młodość spędził w RadomskuFoto: PAP/Stanisław Moroz
  • W Radomsku od 6 do 9 października odbędzie się Festiwal "3XRóżewicz" poświęcony trzem artystom - Januszowi, Tadeuszowi i Stanisławowi Różewiczom.
  • Trzej bracia Różewicze - Janusz, Tadeusz i Stanisław - swoje młodzieńcze lata spędzili właśnie w Radomsku.
  • Festiwal "3XRóżewicz" - co w programie? Głównie najnowsze spektakle teatralne na podstawie dzieł Tadeusza Różewicza, ale także panele dyskusyjne i wystawy.

- Przed nami cztery piękne artystyczne dni z twórczością braci Różewiczów, którzy pochodzą z Radomska. I pan Stanisław, i pan Tadeusz urodzili się w Radomsku. Są również honorowymi obywatelami naszego pięknego miasta - zapowiada Krzysztof Zygma.

Janusz - najstarszy Różewicz

Festiwal poświęcony jest również pamięci trzeciego, najstarszego, a jednocześnie najwcześniej zmarłego brata - Janusza.

- Najstarszy z braci, o którym chyba nie wszyscy wiedzą, bo zginął w 1944 r. zamordowany przez Niemców, był żołnierzem Armii Krajowej. Przez młodszych braci zawsze uważany był za tego najzdolniejszego. Czujemy się w obowiązku, żeby przypominać jego spuściznę, bo był wielkim, dobrze zapowiadającym się poetą. A oczywiście później Stanisław i Tadeusz kontynuowali to, co zaczęło się od Janusza - wyjaśnia Jolanta Dąbrowska, koordynatorka festiwalu. Jak przypomina, Stanisław był reżyserem i scenarzystą, a Tadeusz - dramaturgiem oraz poetą.

"Dwa punkty widzenia" - widowiskiem otwieramy Festiwal 3 x Różewicz:

"Kartoteka" Tadeusza Różewicza - kiedy premiera?

Głównym patronem festiwalu pozostaje najsłynniejszy brat, Tadeusz Różewicz. Co roku organizowane jest ono w okolicy rocznicy jego urodzin, która przypada 9 października.

- W tym roku właśnie 9 października mamy wielkie wydarzenie teatralne, będzie to premiera "Kartoteki" Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi w znakomitej reżyserii, bo reżyseruje ten spektakl pan Rolf Alme. A w sobotę przyjedzie do nas wrocławski Teatr Współczesny ze spektaklem "Wyskubki". To z kolei zupełnie inna odsłona twórczości Tadeusza Różewicza, z muzyką na żywo, z tańcem, ze śpiewem - zapowiada Jolanta Dąbrowska.

Czytaj także:

Festiwal "3XRóżewicz" w Radomsku - program

Na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Radomsku będzie można obejrzeć także inne inscenizacje najgłośniejszych tekstów Tadeusza Różewicza powstałe w ostatnich latach. Nie zabraknie również paneli dyskusyjnych z ekspertami, rozmów o poezji i tematycznych wystaw, a także gry miejskiej, która pozwoli jeszcze lepiej poznać miejsca związane z braćmi Różewiczami.

Festiwal "3XRóżewicz" w Radomsku potrwa od 6 do 9 października, a organizowany jest pod patronatem Dwójki.

Kliknij w obrazek i zobacz serwis specjalny poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi:

src=" //static.prsa.pl/e6f94efd-9242-4b68-904f-6a438dce45db.file"

Posłuchaj
10:09 Dwojka_Poranek_Dwojki_Radomsko_2023_10_03-09-35-46.mp3 Festiwal teatralny "3XRóżewicz" w Radomsku. Nie tylko Tadeusz (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Krzysztof Zygma (dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku) oraz Jolanta Dąbrowska (koordynatorka Festiwalu "3XRóżewicz")

Data emisji: 3.10.2023

Godzina emisji: 9.35

mgc

reklama

Czytaj także

Tadeusz Różewicz. Dźwiękowa opowieść o Poecie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 06:00
9 października mija 102. rocznica urodzin poety Tadeusza Różewicza. Posłuchaj głosu Poety zachowanego w Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Różewicz. Dialogi poetów. Posłuchaj niezwykłej rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 06:00
Nie lubił udzielać wywiadów. Te, które udało się zarejestrować, są zdawkowe. Prawdziwym skarbem w Archiwum Polskiego Radia jest rozmowa, którą przeprowadziła Renata Gorczyńska. To szczególne nagranie przypominamy w 10. rocznicę śmierci autora "Kartoteki".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Różewicz

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 06:00
Dźwiękowa opowieść o najważniejszych punktach życia i twórczości Tadeusza Różewicza. Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta wysłuchamy kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), które Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korespondencja Tadeusza Różewicza z bratem i z przyjacielem trafiła do Muzeum Literatury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 19:25
Niemal trzysta listów Tadeusza Różewicza trafiło do warszawskiego Muzeum Literatury. To obejmująca 60 lat korespondencja znakomitego poety z bratem, znanym reżyserem Stanisławem Różewiczem, oraz z wybitnym malarzem Jerzym Tchórzewskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Różewicz - już 1000 listów w Muzeum Literatury w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 17:50
- Listy pokazują, że bracia mieli sobie zawsze wiele do powiedzenia, nie tylko w sprawach osobistych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Kowalczyk, szef działu rękopisów Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie trafiło w ostatnim czasie niemal 300 listów Tadeusza Różewicza do brata Stanisława - reżysera i scenarzysty - oraz do przyjaciela, malarza Jerzego Tchórzewskiego i jego rodziny.
rozwiń zwiń