39. Warszawski Festiwal Filmowy. "Nie zamierzamy uganiać się za przebrzmiałymi gwiazdami"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 11:53
- Chcemy pokazywać filmy, które powstają w najlepszym momencie pracy twórczej reżyserów. Nas nie interesuje uganianie się za jakimiś przebrzmiałymi gwiazdami. Znacznie bardziej cieszy mnie to, że mogę pokazać np. film zupełnie nieznanego rumuńskiego reżysera, a potem się okazuje, że jest to Cristian Mungiu i zdobywa Złotą Palmę w Cannes - mówił w Dwójce Stefan Laudyn, dyrektor 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Warszawski Festiwal Filmowy obędzie się w tym roku już po raz 39.
Warszawski Festiwal Filmowy obędzie się w tym roku już po raz 39.Foto: materiały prom.
  • Tegoroczna odsłona Warszawskiego Festiwalu Filmowego startuje w piątek, 6 października.
  • W ciągu dziewięciu dni pokazanych zostanie 138 filmów z 52 krajów.
  • 39. Warszawski Festiwal Filmowy zapowiadaliśmy w "Poranku Dwójki" wraz z jego dyrektorem - Stefanem Laudynem.

138 filmów z 52 krajów, światowe premiery i reżyserskie powroty – tak zapowiada się najbliższa odsłona Warszawskiego Festiwalu Filmowego (6-15 października). Zgłoszeń, które otrzymali organizatorzy, było o wiele, wiele więcej - 4800 ze 111 krajów...

Warszawski Festiwal Filmowy - proces selekcji

- Myślę, że akurat selekcja filmów to najprostsza i najprzyjemniejsza część naszej pracy. Większość pracy niestety zajmuje nam tzw. użerka. To chyba Ryszard Kapuściński w jednej ze swoich książek opisał rozmowę z redaktorem naczelnym pewnego prestiżowego pisma i spytał go: "Jaki procent czasu zajmuje ci przygotowanie edycji?". A on na to: "Bardzo niewiele, większość czasu zajmuje mi użeranie się, zmaganie się z rzeczywistością" - cytował Stefan Laudyn.

Zespół, który dokonuje selekcji na Warszawski Festiwal Filmowy, liczy kilkanaście osób. - Oni działają jak piramida. To znaczy najpierw wstępna selekcja, a potem decyzje, które zapadają już w naszym wąskim kręgu zarządzającym festiwalem. Tak powstaje program - tłumaczył gość "Poranka Dwójki".

Sekcje 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego 

Program tegorocznego wydarzenia podzielony jest na sześć sekcji konkursowych i sekcje niekonkursowe. - Ze zgłoszeń, które otrzymaliśmy, wybraliśmy 138 filmów, w tym 77 pełnometrażowych. To już jest taka porcja, która jest możliwa do ogarnięcia. Przypominam sobie jak jeszcze lat temu kilka czy kilkanaście w programie festiwalu było filmów 400 czy 700. Sam kompletnie się w tym gubiłem - przyznał szef Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Polskie otwarcie i retrospektywa filmów Skolimowskiego

Na otwarcie pokazany zostanie najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego "Uśmiech losu". Bohaterem sekcji "Polska klasyka" będzie w tym roku Jerzy Skolimowski. Widzowie zobaczą cztery wczesne filmy reżysera, dzięki którym wszedł on do historii kina.

Projekcje w ramach 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbywać będą się w kinie Atlantic i Multikinie Złote Tarasy.

[źródło: Polska Agencja Prasowa/YouTube]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Stefan Laudyn (dyrektor 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 5.10.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Nowe kino Ukrainy. "Od 2014 roku wiele filmów odniosło wielki sukces"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 19:45
- W tej chwili na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warszawie w konkursie głównym bierze udział najnowszy ukraiński film o angielskim tytule "Rock. Paper. Grenade". Na tegorocznym Festiwalu w Cannes, też w programie konkursowym, był z kolei film "Pamfir" - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Stanisław Tsalik, przebywający na stypendium w Krakowie ukraiński filmoznawca, historyk, eseista i autor książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawski Festiwal Filmowy. Wiemy, kto zdobył nagrody

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 23:46
Film "Święto pracy" w reżyserii Pjera Žalicy otrzymał Nagrodę Główną 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Jest to opowieść o trudnej historii Bośni i Hercegowiny i rozliczaniu za zbrodnie wojenne dokonywanych w czasie wojny sprzed 30 lat oraz próbach zapominania o nich.
rozwiń zwiń