Nowe kino Ukrainy. "Od 2014 roku wiele filmów odniosło wielki sukces"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 19:45
- W tej chwili na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warszawie w konkursie głównym bierze udział najnowszy ukraiński film o angielskim tytule "Rock. Paper. Grenade". Na tegorocznym Festiwalu w Cannes, też w programie konkursowym, był z kolei film "Pamfir" - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Stanisław Tsalik, przebywający na stypendium w Krakowie ukraiński filmoznawca, historyk, eseista i autor książek.
Ostatnia dekada to czas ogromnych zmian w ukraińskim kinie
Ostatnia dekada to czas ogromnych zmian w ukraińskim kinieFoto: Kartinkin77/Shutterstock

Trwa czas wielkich zmian w ukraińskim kinie - rozpoczęły się one, zanim Rosja rozpoczęła wojnę w 2014 roku, ale zdecydowanie przyspieszyły po aneksji Krymu i części Donbasu.

Znaleźli w Polsce drugi dom

Zaobserwować można również coraz większą obecność tej kinematografii na polskich ekranach. Jesteśmy jednym z tych krajów, gdzie znajdują przystań i schronienie ukraińscy filmowcy, pojawiają się kolejne stypendia do nich adresowane, kolejne koprodukcje, TVP ogłosiła konkurs na scenariusz serialu telewizyjnego dla autorów z Ukrainy, ale gościmy też festiwale filmowe z tego kraju.

- Nie mogłyby się one odbyć w tej formie, gdyby nie zaproszenie od organizatorów Warszawskiego Festiwalu Filmowego czy Festiwalu Off Cinema w Poznaniu, który teraz się rozpoczął. Oczywiście są też festiwale, które odbywają się online, tak jak np. festiwal filmów animowanych "Linoleum", który jakimś cudem ma też swoje miniodsłony w kraju owładniętym wojną - wymieniała Adriana Prodeus.


Posłuchaj
28:24 Dwójka OWZK 18.10.2022.mp3 Nowe kino Ukrainy (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Jak podkreślała współprowadząca audycję, ukraińscy twórcy przyznają, że bez pomocy polskiego środowiska filmowego ich produkcje funkcjonowałyby zupełnie inaczej. - Myślę, że to powód do prawdziwej dumy, że możemy u siebie gościć ukraińskich filmowców - stwierdziła.

Ukraina! W kinach i online

Wiele filmowych festiwali miało w tym roku specjalną ukraińską sesję, tak jest w przypadku chociażby trwającego właśnie Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wkrótce będzie miało miejsce także wydarzenie w całości poświęcone filmom powstającym na Ukrainie. To Festiwal Filmowy "Ukraina!", który odbędzie się w tym roku już po raz siódmy i zagości 21-29 października w warszawskiej Kinotece, ale także w innych największych miastach Polski. Od 1 do 14 listopada 2022 dostępny będzie online. Pojawią się na nim nowe filmy dokumentalne, krótkometrażowe czy fabularne.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Gość: Stanisław Tsalik (filmoznawca, historyk, eseista i autor książek), z którym rozmawiała Wioletta Gawlik (Radio Kraków)

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor

Czytaj także

Open Air Ukrainian Film Festiwal w Warszawie. "To nie jest lekkie kino"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 12:27
Pod gołym niebem w Warszawie możemy zobaczyć przegląd filmów kina ukraińskiego. Co przygotowali organizatorzy Open Air Ukrainian Film Festiwal w Warszawie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Syndrom Hamleta". Historie Ukraińców naznaczonych wojną

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 09:53
W kinach możemy oglądać film "Syndrom Hamleta". Produkcja, która powstała jeszcze przed rosyjską inwazją, opowiada o młodych Ukraińcach walczących w Donbasie w 2014 roku. Bohaterowie mierzą się z wojenną traumą po tamtych zdarzeniach, część z nich w minionych miesiącach ponownie stanęła w obronie swojej ojczyzny.
rozwiń zwiń