Festiwal Rymkiewiczowski - pierwsza edycja pełna odniesień do romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 09:00
- Pomysł festiwalu raczej polega nie na ukazaniu twórczości, lecz motywów Rymkiewiczowskich. Ta pierwsza edycja odnosi się do niedawnego Roku Romantyzmu i kilku okrągłych rocznic Mickiewiczowskich. "Dziady, upiory, przodkowie" to nasze hasło przewodnie - mówił w Dwójce Mariusz Cieślik, kurator Festiwalu Rymkiewiczowskiego.
Wystawa Rymkiewicz. Encyklopedia, prezentująca dorobek poety i jednocześnie pierwsze wydarzenie związane z Festiwalem Rymkiewiczowskim, zaplanowanym na początek listopada
Wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia", prezentująca dorobek poety i jednocześnie pierwsze wydarzenie związane z Festiwalem Rymkiewiczowskim, zaplanowanym na początek listopadaFoto: Piotr Nowak / PAP
  • Gościem Dwójki był Mariusz Cieślik, współorganizator i kurator Festiwalu Rymkiewiczowskiego.
  • To interdyscyplinarne wydarzenie inspirowane twórczością Jarosława Marka Rymkiewicza, które rozpocznie się 2 listopada i potrwa do 10 listopada 2023 r.
  • Będzie to czas pełen wydarzeń, w tym debat, koncertów, przedstawień, spotkań z pisarzami, warsztatów i przedstawień teatralnych.
  • W stołecznym Muzeum Literatury już została otwarta wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".

Festiwal Rymkiewiczowski - pierwsza edycja

Mariusz Cieślik powiedział, że 2 listopada odbędzie się koncert zespołu "Polskie Znaki". Festiwal rozpocznie debata "Przemoc i polityka". - To temat kluczowy dla późnej twórczości Rymkiewicza. Ale przecież pisał także o Fredrze, Słowackim, Leśmianie, a przede wszystkim o Mickiewiczu. Pomysł festiwalu raczej polega nie na ukazaniu twórczości, lecz motywów Rymkiewiczowskich. Ta pierwsza edycja odnosi się do niedawnego Roku Romantyzmu i kilku okrągłych rocznic Mickiewiczowskich - stwierdził gość "Poranka Dwójki".

"Dziady, upiory, przodkowie" to hasło przewodnie

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są "Dziady, upiory, przodkowie". - Adam Strug pokaże nieoczywiste pokrewieństwo Rymkiewicza i Mickiewicza, choć poetycko wcale nie są sobie bliscy. Premiera tych wykonań będzie miała miejsce na festiwalu - mówił Mariusz Cieślik. Dodał, że w Warszawie zaprezentuje się Teatr Gardzienice. - To będą "Dziady", właściwie rodzaj słuchowiska, a nie widowiska teatralnego - powiedział kurator wydarzenia.

Czytaj też:

Liczne instytucje i placówki kulturalne zaangażowane w festiwal

W organizację Festiwalu zaangażowane są liczne instytucje i placówki kulturalne. Są wśród nich: Muzeum Literatury, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Uniwersytet Warszawski, Biblioteka Narodowa, Instytut Literatury, Teatr Klasyki Polskiej, Centrum Sztuki Współczesnej, Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego oraz kwartalnik "Kronos. Metafizyka, Kultura, Religia".

Posłuchaj
12:19 2023_10_12 08_30_04_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Festiwal Rymkiewiczowski - pierwsza edycja pełna odniesień do romantyzmu (Poranek Dwójki)
Plakat 1. edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego Plakat 1. edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego foto: materiały promocyjne

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Mariusz Cieślik (dziennikarz, prozaik, reżyser, współorganizator i kurator Festiwalu Rymkiewiczowskiego)

Data emisji: 12.10.2023

Godzina emisji: 8.30

mo/pg

Czytaj także

Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz. Wspomnienie pisarza i poety

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 13:54
- Etykieta klasycysty jest w jego przypadku niepełna. Jarosław Marek Rymkiewicz miał ogromny dorobek - podkreślał dr Mateusz Werner. Poeta, eseista, dramaturg i krytyk zmarł 3 lutego w wieku 86 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Marek Rymkiewicz – patriota z radykalną wizją polskości

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 13:53
– Pytania, które stawiał Jarosław Marek Rymkiewicz, nie są tak łatwo przyswajalne dla każdego Polaka – mówił w Trójce filozof i publicysta Mateusz Matyszkowicz. Dziś przypada 87. rocznica urodzin zmarłego kilka miesięcy temu wybitnego poety, dramaturga, eseisty i krytyka literackiego.
rozwiń zwiń