Iwona Malinowska we wspomnieniach. "Od razu po studiach chciała być radiowcem"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 10:00
- Iwona Malinowska była w swej radiowej pracy niesłychanie rzetelna, zawsze bardzo się przygotowywała. Była dobrą koleżanką, miałem okazję z nią współpracować w Dwójce. Robiliśmy zagadki literackie, duże formy dokumentalne, wspominam to z wielką wdzięcznością. Prywatnie odczuwam wielki żal i tęsknotę. Iwona Malinowska była jedną z najsympatyczniejszych, najuczciwszych i najbardziej prawych osób jakie poznałem w radiu - mówił Tomasz Mościcki, krytyk teatralny, dziennikarz Polskiego Radia.
Iwona Malinowska
Iwona Malinowska Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Iwona Malinowska-Roznau do Polskiego Radia dziennikarka trafiła po studiach na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W Dwójce przygotowywała przede wszystkim audycje o dramacie i historii teatru, między innymi "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej", "Wielcy interpretatorzy wielkiej literatury". Zmarła 30 stycznia 2023 roku. Miała 66 lat.

Studia to bardzo ważny etap w jej biografii

Iwonę Malinowską-Roznau na antenie Dwójki wspominała prof. Barbara Osterloff, historyczka dramatu i teatru. - Spotkałyśmy się wiele lat temu, w roku 1975 na ulicy Miodowej. Iwona Malinowska rozpoczęła wtedy studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, to był bardzo ważny etap w jej biografii. Była dziewczyną z niewielkiej miejscowości, w Ciechanowie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego. Przeżywała to inaczej niż jej rówieśnicy z większych miast - mówiła.

Iwona Malinowska i jej adaptacje oraz audycje dokumentalne

- Iwonę Malinowską poznałem w radiu, na samym początku lat 90. Opowiadała mi, że od razu po studiach chciała być radiowcem. Ale nie tym, który występuje i bryluje na antenie, ją interesowała literatura teatralna. Robiła adaptacje powieści dla dzieci i dorosłych, a potem audycje dokumentalne. Czasami występowała na antenie, ale był to dla niej duży stres - mówił Tomasz Mościcki, krytyk teatralny, dziennikarz Polskiego Radia.


Posłuchaj
05:39 2023_11_01 09_38_52_Dwojka.mp3 Iwona Malinowska-Roznau we wspomnieniach (Pożegnania/Dwójka)

 

Inscenizacje dramatów w Polskim Radiu

Hanna Bielawska-Adamik, wieloletnia redaktorka, dziennikarka Polskiego Radia również wspominała Iwonę Malinowską. - Swoje zainteresowania mogła rozwinąć szerzej gdy trafiła do Programu 2 Polskiego Radia. To były duże audycje literackie, ale także inscenizacje dramatów, różne sztuki teatralne przystosowywała do potrzeb radiowych - powiedziała. 

***

1 listopada żegnaliśmy również Kirę Gałczyńską, pisarkę, córkę poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, edytorkę i redaktorkę jego dzieł oraz twórczyni jego muzeum - Leśniczówki Pranie. Wspominaliśmy także najbardziej znaną polską reżyserkę dubbingu - Miriam Aleksandrowicz.


Posłuchaj
05:04 2023_11_01 07_17_42_Dwojka.mp3 Kira Gałczyńska - wspomnienie (Pożegnania/Dwójka)

 


Posłuchaj
06:47 2023_11_01 09_15_59_Dwojka.mp3 Pożegnanie Miriam Aleksandrowicz (Pożegnania/Dwójka)

 

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 1.11.2023

Godzina emisji: 9.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo/ans

Czytaj także

Nie żyje Józef Kański, muzyk, muzykolog i krytyk muzyczny [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2023 20:00
Zmarł redaktor Józef Kański – senior polskiej krytyki muzycznej, świadek niemal stulecia naszej historii, legendarna postać muzycznego świata. Zapraszamy do wysłuchania audycji specjalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Bożena Markowska, dziennikarka radiowa i reportażystka. "Będzie mi jej bardzo brak"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 09:59
W poniedziałek (30.10) zmarła Bożena Markowska, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, reportażystka związana z Redakcją Reportażu Literackiego i Programem 2. - To bardzo smutna wiadomość. Bożena była mi bardzo bliska, będzie mi jej brakowało. Właściwie to ostatnia koleżanka z zespołu Reportażu Literackiego. Zostałam już tylko ja, wszyscy inni odeszli - mówiła w Dwójce Janina Jankowska, dziennikarka i reportażystka radiowa.
rozwiń zwiń