Konwencja Muzyki Polskiej. Jerzy Szczerbakow: zwiększmy rolę edukacji artystycznej dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 11:25
Przed nami V Konwencja Muzyki Polskiej (28-30.11). - Chciałbym gorąco zaapelować o wzmocnienie roli edukacji artystycznej w edukacji od najwcześniejszych lat. To jest niezwykła inwestycja we wrażliwość społeczną. Tych zmian my jako naród na pewno bardzo potrzebujemy - mówił w "Poranku Dwójki" Jerzy Szczerbakow, moderator panelu dotyczącego muzyki jazzowej.
Panel dotyczący muzyki jazzowej w ramach V Konwencji Muzyki Polskiej poprowadzi Jerzy Szczerbakow
Panel dotyczący muzyki jazzowej w ramach V Konwencji Muzyki Polskiej poprowadzi Jerzy SzczerbakowFoto: archiwum prywatne
  • Konwencja Muzyki Polskiej to cykliczne spotkanie polskiego środowiska muzycznego organizowane co 3 lata przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
  • Poprzednia odsłona wydarzenia, w roku 2020, z powodu pandemii COVID-19 odbyła się w formule online.
  • W tym roku Konwencja odbędzie się w dniach 28-30 listopada w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wybrzeże Kościuszkowskie). Transmisje online odbywać się będą na kanale YouTube NIMiT.

Jakie wyzwania, problemy stoją przed szeroko rozumianą polską muzyką, i jakie są jej sukcesy? Które z obszarów wymagają wsparcia ze strony sektora publicznego poprzez zmiany regulacji, mechanizmy promocji lub zakres ochrony? Jak wygląda promocja polskiej muzyki za granicą? M.in. te tematy pojawią się podczas tegorocznej odsłony wydarzenia.

V Konwencja Muzyki Polskiej - 10 paneli w 3 dni

- Konwencja jest przygotowana zarówno chronologicznie, jak i gatunkowo. Każdy z paneli, a jest ich 10, jest poświęcony konkretnemu zjawisku muzycznemu lub gatunkowi. Mamy panele dotyczące muzyki jazzowej, tradycyjnej, współczesnej i XIX-wiecznej, panele dotyczące krytyki muzycznej, promocji muzyki za granicą oraz publikacji. Kontekstów mamy więc sporo i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - przekonywała Alina Święs, koordynatorka V Konwencji Muzyki Polskiej.

"Polish Jazz? YES! - czyli jak jest z polskim jazzem i jazzem w Polsce" - to tytuł panelu, który poprowadzi Jerzy Szczerbakow. - Ponieważ zasada jest taka, że jest zaproszonych czterech gości, uznaliśmy, że podzielimy panel na pięć obszarów tematycznych. Będzie to edukacja wyższa, jeśli chodzi o jazz w kontekście uczelni europejskich, ponieważ coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia w Europie. Pozostałe tematy to zasadność wydawania płyt jazzowych w dzisiejszych czasach, młodzi muzycy, wydarzenia muzyczne i media jazzowe - wymieniał gość Dwójki.

Stacjonarnie lub online

Konwencja Muzyki Polskiej będzie miała formułę hybrydową. Do końca piątku (24.11) można jeszcze zarejestrować swój udział w wydarzeniu, jeśli chce się w nim uczestniczyć stacjonarnie. Natomiast na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca będą dostępne wszystkie panele dyskusyjne, a internauci będą mieli możliwość zadawania w ich trakcie pytań.


Posłuchaj
15:06 Poranek Dwójki konwencja 24.11.2023.mp3 Alina Święs i Jerzy Szczerbakow o V Konwencji Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Alina Święs (kierowniczka Działu Projektów Muzycznych Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca) i Jerzy Szczerbakow (prezes Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej "EuroJAZZ")

Data emisji: 24.11.2023

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Michał Aftyka Quintet - debiutanci, którzy już wiedzą, że nagrają kolejną płytę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 12:49
- "Frukstrakt" nie znaczy zupełnie nic, ale dla mnie jest to o tyle interesujące, że ja raczej staram się podchodzić do życia w sposób logiczny. Każdego dnia nagle przychodzi ten moment, że udajemy się spać, i którejś nocy przyśniło mi się właśnie to słowo - mówił w "Poranku Dwójki" kontrabasista Michał Aftyka o debiutanckiej płycie swojego jazzowego kwintetu pt. "Frukstrakt".
rozwiń zwiń