Streaming muzyki w internecie. "Najbardziej bogacą się ci najwięksi"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 16:29
- Ten system jest o tyle niesprawiedliwy, że tak naprawdę ci najwięksi najbardziej się bogacą. Jeżeli jest to na przykład Ed Sheeran czy Madonna, to oni są w czubie całej tej piramidki i dostają najwięcej z abonamentów płaconych przez użytkowników serwisów streamingowych - mówił w "Poranku Dwójki" Ferid Lakhdar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
W audycji porozmawiamy o blaskach i cieniach streamingu muzyki w internecie
W audycji porozmawiamy o blaskach i cieniach streamingu muzyki w internecieFoto: Stock-Asso / shutterstock
  • Wygodny dla odbiorcy i krzywdzący dla twórcy? W audycji rozmawialiśmy o funkcjonowaniu muzycznych platform streamingowych w kontekście wynagrodzenia artystów.
  • 1,57 zł - to honorarium, które otrzymuje w tej chwili jazzman-kompozytor, jeśli jakiś jego utwór odsłucha 100 tysięcy osób.
  • Jak tłumaczył Ferid Lakhdar, sprawiedliwym rozwiązaniem byłby system "user centric", według którego pieniądze z abonamentu trafiałyby do tych artystów, których muzyki dany użytkownik faktycznie słucha.

W ostatnim czasie po sieci krążą podsumowania mijającego roku na muzycznych platformach streamingowych z ulubionymi artystami, utworami, odsłuchanymi godzinami itp.

Streaming muzyki w internecie - plusy i minusy

- Są optymistyczne strony tego całego wydarzenia, jakim jest streaming muzyki w internecie. Chodzi tu o dostępność i o to, że przez całe lata walczyliśmy jednak z piractwem. Zostało ono wyrugowane tym sposobem, tylko że niestety regulacje prawne ślimaczą się na całym świecie, w Europie nawet bardzo - podkreślał Ferid Lakhdar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

O ile z perspektywy słuchaczy serwisy streamingowe wydają się atrakcyjne jeśli chodzi o stosunek wysokości abonamentu do oferty, to u większości muzyków rodzą one pewne rozgoryczenie i złość. Jak przytoczył gość Dwójki, jazzman-kompozytor, którego jakiś utwór odsłucha 100 tysięcy osób, otrzyma z tego tytułu... 1,57 zł.

Widać światełko w tunelu?

Sytuację mógłby poprawić system "user centric", który zaproponowała jedna z platform streamingowych. - To jest taki rodzaj rozliczeń, gdzieś jeśli jak od rana do wieczora słucham jednego artysty, to chciałbym, żeby pieniądze z mojego abonamentu szły tylko i wyłącznie do niego, a nie np. do Eda Sheerana, który i tak już ma sporo - tłumaczył Ferid Lakhdar.

Posłuchaj
14:47 Poranek Dwójki Ferid Lakhdar 8.12.2023.mp3 O funkcjonowaniu muzycznych platform streamingowych w kontekście wynagrodzenia artystów (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Ferid Lakhdar (wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, producent muzyczny, wydawca, wokalista, kompozytor, instrumentalista)

Data emisji: 8.12.2023

Godz. emisji: 9.30

pg/kul

Czytaj także

Dlaczego strajkują amerykańscy scenarzyści? Jakie to będzie miało konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 16:20
Scenariusz to podstawa, na której powstaje film, sztuka teatralna, serial, wideoclip czy reklama. Podobnie jak fundament domu jest niewidoczny, ale właśnie na nim trzyma się cała konstrukcja – jeśli scenariusz jest słaby, nie można się spodziewać dobrej produkcji. Tymczasem w USA od 10 dni trwa strajk scenarzystów. O co walczą, jakie mogą być skutki ich protestu? Czy taki strajk jest możliwy w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Streaming muzyki w internecie - co z wynagrodzeniami dla jej autorów?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 10:00
W ostatnich latach jesteśmy świadkami intensywnego rozwoju streamingu muzyki. Jednak wraz ze wzrostem użytkowania serwisów streamingowych nie rośnie wynagrodzenie autorów prezentowanej w internecie twórczości. Rozmawialiśmy o tym z Jerzym Łabudą ze Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
rozwiń zwiń