Dorota Chojnowska zaprasza w podróż po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 12:00
- Ja sama cudze chwaliłam, dopóki nie zaczęłam jeździć po Polsce tak trochę bardziej dokładnie i częściej. I zaczęłam ją chwalić - mówiła w Dwójce Dorota Chojnowska - podróżniczka, dziennikarka i fotografka.
Morskie Oko zachwyca o każdej porze roku - również zimą
Morskie Oko zachwyca o każdej porze roku - również zimąFoto: marcin jucha/Shutterstock
  • Dorota Chojnowska, która odwiedziła studio Dwójki, ruszyła w podróż po Polsce w poszukiwaniu niezwykłych, nieznanych historii.
  • Tak powstała książka "Ale piękna Polska" złożona z opowieści, które pokazują Polskę z innej strony i odkrywają wiele tajemnic przeszłości.
  • Autorka dotarła zarówno do miejsc położonych poza turystycznymi szlakami, jak i do tych najbardziej popularnych, takich jak tatrzańskie jezioro Morskie Oko.

Dorota Chojnowska swoje podróże po kraju opisała w książce "Ale piękna Polska". Nie jest to jednak przewodnik turystyczny, tylko zbiór opowieści o niezwykłych ludziach mieszkających w najróżniejszych zakątkach kraju.

Magiczna Pławna i inne skarby

Inspiracją do tego, by odkrywać i opisywać Polskę na nowo, było spotkanie z Dariuszem Mielińskim, który stał się jednym z bohaterów książki. Jego historia otwiera tę publikację.

- Jego historia, jego osobowość, to co zrobił, czyli stworzenie całego magicznego miasta, Magicznej Pławnej, budowa Arki Noego i paru jeszcze innych rzeczy, zupełnie surrealistycznych, ale sensownych, sprawiły, że zaczęłam dostrzegać, że w Polsce są naprawdę bardzo ciekawi ludzie, którzy robią bardzo nietuzinkowe rzeczy. To był mój pierwszy skarb - opowiadała Dorota Chojnowska.

Tajemnica sanktuarium w Dukli

Podróżniczka dodała, że w każdym miejscu można dostrzec coś niezwykłego, wystarczy tylko uważnie się rozejrzeć i podążyć za własną ciekawością.

- W Dukli, w sanktuarium, przykuły moją uwagę cztery epitafia z 1772 roku wmurowane na pamiątkę kilku osób z najważniejszych polskich rodów magnackich ówczesnych czasów. Dlaczego zginęli? To jest pytanie, na które zaczęłam szukać odpowiedzi. Więc to są kolejne skarby i jeszcze do tego historia kryminalna - mówiła Dorota Chojnowska.

Czytaj także:

Tajemnice Morskiego Oka

Autorka książki podczas swoich podróży odwiedza nie tylko miejsca leżące poza utartymi szlakami, ale też te odwiedzane przez setki tysięcy turystów i zaliczane do najpopularniejszych polskich atrakcji, jak chociażby Morskie Oko w Tatrach.

- Z Morskiego Oka są dwie opowieści, których bohaterem jest Krzysztof Cudzich, były leśniczy, który zainicjował akcję usuwania trującego skarbu. Jak to się rozwinęło, opisuję w książce. Natomiast z drugiej strony dla samego Krzysztofa najważniejsze były niedźwiedzie. Każda rozmowa, wszystko, się kończyło na niedźwiedziach. I tak powstał drugi tekst - relacjonowała podróżniczka.

Z jej książki można dowiedzieć się także m.in., kto był pierwowzorem literackiej postaci Konrada Wallenroda z powieści poetyckiej Adama Mickiewicza.


Posłuchaj
16:49 Dwojka_Poranek_Dwojki_podroze_2023_12_27-09-30-11.mp3 Dorota Chojnowska zaprasza w podróż po Polsce (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Dorota Chojnowska (podróżniczka, autorka książki "Ale piękna Polska")

Data emisji: 27.12.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Bonowicz i 24 mikroopowiadania na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 10:00
- U spodu moich opowieści jest pragnienie, żebyśmy zaczęli przyglądać się sobie i światu uważniej, widzieli go w detalach, wiedzieli, że nasze decyzje, które wydają nam się niewinne, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - mówił Wojciech Bonowicz o swoim zbiorze opowiadań "Historie na każdą godzinę".
rozwiń zwiń