Rocznica Powstania Wielkopolskiego. Poznań świętuje i śpiewa pieśni

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 11:00
- Teatr Polski zaprasza wszystkich, którzy chcą pośpiewać pieśni powstańcze. Będą do dyspozycji śpiewniki, nie trzeba się obawiać, że się nie zna tekstu. I o 16.00 przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu, w Teatrze Polskim "Śpiewanki powstańcze 2023: Poznańczycy do pieśni!" - mówi pracowniczka tej instytucji Katarzyna Kamińska.
Częścią obchodów 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu
Częścią obchodów 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w PoznaniuFoto: PAP/Marek Zakrzewski
  • Dokładnie 105 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, którego efektem było włączenie Wielkopolski do odradzającego się państwa polskiego.
  • Dziś (27 grudnia) w Poznaniu odbywają się związane z tym uroczystości.
  • Więcej o Powstaniu Wielkopolskim można przeczytać w portalu historia.polskieradio.pl.

105 lat temu powstańcy wielkopolscy ruszyli do boju. Owocem powstania było włączenie Wielkopolski do polskich ziem. 27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie w podręcznikach historii

Syn powstańca wielkopolskiego Tadeusz Musiał ma nadzieję, że w najbliższych latach wiedza o tym wydarzeniu będzie coraz bardziej powszechna w całej Polsce.

- Już ustanowienie święta - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - bardzo rozszerzy tę wiedzę. Myślę, że kolejnym krokiem, który powinien być uczyniony, jest rozszerzenie programów szkolnych właśnie o wiedzę związaną z Powstaniem Wielkopolskim, ponieważ w programach szkolnych Powstanie Wielkopolskie jest prawie że nie zaznaczone - mówi Tadeusz Musiał.

Nasz rozmówca docenia działalność szkół, które za patronów mają powstańców wielkopolskich, w związku z czym organizują konkursy tematyczne i uroczystości.

- Dobrze by było, żeby pozostałe szkoły również zauważyły, że było w naszej historii takie wydarzenie jak Powstanie Wielkopolskie i jakie to miało znaczenie dla naszej ojczyzny - podkreśla.

Czytaj także:

Uroczystości oficjalne i poznańskie śpiewanie

W Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich składane są kwiaty, a o 16.40 odbędą się tam główne uroczystości. Poznaniacy będą też świętować, śpiewając pieśni powstańcze na dziedzińcu Urzędu Miasta i w Teatrze Polskim.

- Teatr Polski zaprasza wszystkich, którzy chcą pośpiewać pieśni powstańcze - zachęca pracowniczka tej instytucji Katarzyna Kamińska. - Będą do dyspozycji śpiewniki, nie trzeba się obawiać, że się nie zna tekstu. I o 16.00 przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu, w Teatrze Polskim "Śpiewanki powstańcze 2023: Poznańczycy do pieśni!".

O Powstaniu Wielkopolskim można przeczytać, a także posłuchać na portalu PolskieRadio.pl w dziale Historia.


Posłuchaj
03:38 Dwojka_Poranek_Dwojki_Poznan_2023_12_27-08-07-57.mp3 Rocznica Powstania Wielkopolskiego. Poznań świętuje i śpiewa pieśni (Poranek Dwójki)

 

***

Materiał: Jacek Butlewski

Data emisji: 27.12.2023

Godzina emisji: 8.07

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

mgc

Czytaj także

Powstanie Wielkopolskie na prowincji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 05:40
Rozpoczęte 27 grudnia 1918 roku powstanie wielkopolskie nie ograniczało się terytorialnie jedynie do stolicy regionu - Poznania. Wkrótce do walki przystąpili mieszkańcy innych wielkopolskich miast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie wielkopolskie. Bracia Wierzejewscy i ich radykalne harcerstwo

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 10:00
- W Wielkopolsce, na bazie wcześniejszych doświadczeń z Galicji i Królestwa, zrodził się ruch harcerski, ale o nieco odmiennym charakterze. Nie był to ruch romantyczny, on miał nastawienie radykalne, pragmatyczne, przygotowujące młodzież do przyszłej walki z zaborcą - mówił w Dwójce Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego.
rozwiń zwiń