Polonika obchodzi 5-lecie programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 16:00
- Jako wolontariusze zgłaszają się do nas organizacje, które od lat się tym zajmują, dołączają również stowarzyszenia zawiązywane przez szkoły. Program zapewnia tzw. wikt i opierunek dla wolontariuszy, pokrywa koszty transportu i pobytu, obsługę administracyjną projektu, może również pokryć honoraria specjalisty. Bardzo nam zależy na tym, aby nad tymi działaniami czuwał specjalista z danej dziedziny - mówiła w Dwójce Marta Szymska, kierowniczka działu programów dotacyjnych Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat - program Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika działa już 5 lat
"Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" - program Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika działa już 5 latFoto: www.polonika.pl
  • Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika od 2019 roku prowadzi program własny pod nazwą "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat".
  • W ciągu 5 lat były to: 103 projekty w 151 miejscowościach w 20 krajach na 5 kontynentach.
  • O działalności instytucji w Dwójce opowiadała Marta Szymska, kierowniczka działu programów dotacyjnych Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat

Marta Szymska mówiła o genezie tego programu. - Po upadku ZSRR, odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, Litwę, potomkowie Polaków - mieszkańców tamtych ziem zaczęli odwiedzać stare cmentarze. Program na początku miał nauczyć jak dbać o historyczne dziedzictwo, łatwo coś niechcący zniszczyć, nie mając odpowiedniej wiedzy - podkreśliła.

Nad działaniami czuwa specjalista z danej dziedziny

Dodała, że potem rozszerzono zasięg działania programu.  - Chodziło również o ułatwienie tej pracy osobom zainteresowanym takimi działaniami, także finansowo. Program zapewnia tzw. wikt i opierunek dla wolontariuszy, pokrywa koszty transportu i pobytu, obsługę administracyjną projektu. Co najważniejsze - może również pokryć honoraria specjalisty. Bardzo nam zależy na tym, aby nad tymi działaniami czuwał specjalista z danej dziedziny - zaznaczyła rozmówczyni Pawła Siwka.

Posłuchaj
12:27 2024_02_26 08_34_07_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Polonika obchodzi 5-lecie programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" (Poranek Dwójki)

 

Stowarzyszenia zawiązywane przez szkoły

Opowiedziała także o zgłoszeniach do programu. - Jako wolontariusze zgłaszają się do nas organizacje, które od lat się tym zajmują, dołączają również stowarzyszenia zawiązywane przez szkoły. W zeszłym roku było to m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Budowlanki, przy szkole o kierunkach budowlanych. Jedna z klas zajmuje się konserwacją zabytków, jej uczniowie pojechali do Rumunii, gdzie dokonali inwentaryzacji starego polskiego cmentarza w miejscowości na Bukowinie - opisywała Marta Szymska.

Ochrona i rewaloryzacja spuścizny kulturowej powstałej na emigracji

Program wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę materialnych elementów polskiego dziedzictwa kulturowego pozostającego poza granicami kraju. Chodzi nie tylko o obszar historycznej Rzeczypospolitej w jej granicach z 1772 r., lecz także prowadzenie działań związanych z ochroną i rewaloryzacją spuścizny kulturowej powstałej na emigracji.

Czytaj też:

Realizacja działań od 15 kwietnia do 16 listopada 2024 r.

W tegorocznej edycji, ze względu na wywołanie przez Rosję wojny na Ukrainie oraz w związku z zaangażowaniem Białorusi w konflikt rosyjsko-ukraiński i opowiedzeniem się tego kraju po stronie agresora, wykluczamy możliwość realizacji projektów na terenie Rosji i Białorusi.

Działania będzie można realizować od dnia ogłoszenia wyników naboru przez Dyrektora (15 kwietnia 2024 r.) do 16 listopada 2024 r.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marta Szymska (kierowniczka działu programów dotacyjnych Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika)

Data emisji: 26.02.2024

Godzina emisji: 8.30

mo/mg

Czytaj także

"Wolontariat". Sposób na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 10:26
- Program "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Chodzi zarówno o obszar I Rzeczypospolitej, jak i o spuściznę kulturową wytworzoną przez polską emigrację; a tym samym jest to już niemal cały świat - mówiła w Jedynce Marta Szymska z Instytutu Polonika.
rozwiń zwiń