Tantiemy z internetu dla filmowców. "To dopiero pierwszy krok"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 17:08
- Minister powiedział, że to zostanie wpisane do ustawy. Mamy więc deklarację, ale przed nami jeszcze bardzo długi proces legislacyjny. Wiele zależy od tego, co się wydarzy przez najbliższe tygodnie - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka Katarzyna Warzecha o niedawnych ustaleniach z ministrem kultury ws. tantiem z internetu.
Twórcy i wykonawcy będą otrzymywać tantiemy z internetu - przewiduje to projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Twórcy i wykonawcy będą otrzymywać tantiemy z internetu - przewiduje to projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoFoto: shutterstock/Tero Vesalainen
  • Polska jest ostatnim krajem w Unii europejskiej, który nie implementował prawa unijnego ws. praw autorskich i praw pokrewnych.
  • Młodzi filmowcy powołali Tantiemowy Sztab Kryzysowy i apelowali do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by tantiemy z eksploatacji dzieł audiowizualnych prezentowanych w internecie były przekazywane na rzecz twórców.
  • 29 lutego po spotkaniu z filmowcami minister Bartłomiej Sienkiewicz złożył deklarację o zmianie obowiązującego prawa zgodnie z ich postulatami.

Implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do tej ustawy dla twórców i wykonawców audio-wideo oraz dla wykonawców utworów muzycznych prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie - powiedział szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz.

Apel filmowców został wysłuchany

- W ciągu dwóch tygodni przeszliśmy bardzo intensywną drogę, żeby nasz głos został wysłuchany. Efektem tego było spotkanie z ministrem, który usłyszał głos młodych filmowców, którzy mają zupełnie inną sytuację finansową, niż to się wydaje całej Polsce. Wszyscy wyobrażają sobie filmowca na czerwonym dywanie, który opływa w luksusy. Rzeczywistość jest trochę inna - przekonywała w Dwójce Katarzyna Warzecha.

Reżyserka ucieszyła się, że głos środowiska został usłyszany. - Minister wysłuchał, co dla nas oznaczają tantiemy z internetu, w ogóle tantiemy jako takie. Myślę, że to była bardzo ważna debata, w efekcie której dostaliśmy deklarację, że ta informacja zostanie wpisana do projektu ustawy - relacjonowała nominowana wspólnie z Kamilą Taraburą do Polskich Nagród Filmowych "Orły" za serial "Absolutni debiutanci".

Tantiemy - czas na ruch sejmu

To jednak na pewno nie ostatnia debata w tej sprawie. Nowa ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma trafić do sejmu w ciągu dwóch-trzech tygodni, musi zebrać jeszcze odpowiednie poparcie wśród posłów.

- Tantiemy są standardem, który Polska przyjęła dokładnie 30 lat temu. Te pola eksploatacji, w tym internet, się poszerzają. Dla mnie od zawsze bezdyskusyjne było to, czy tantiemy z internetu w ogóle powinny być. I o tym przez ostatnie 2 tygodnie dyskutowaliśmy, wręcz krzyczeliśmy. My uważamy, że to jest standard, który Polska też powinna przyjąć. Jestem bardzo ciekawa tej debaty, która wkrótce się odbędzie przede wszystkim wśród rządzących kto jest za, a kto przeciw - tłumaczyła Katarzyna Warzecha.

Posłuchaj
17:59 Poranek Dwójki warzecha 4.03.2024.mp3 Reżyserka Katarzyna Warzecha o tantiemach z internetu (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Warzecha (reżyserka)

Data emisji: 4.03.2024

Godz. emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Filmowcy apelują do ministra kultury ws. tantiem z internetu. "To nie podatek, to wynagrodzenie dla autorów"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 17:00
- To nie jest jakiś podatek, który ma być nałożony na obywateli, to nie są pieniądze, które ludzie muszą wyciągnąć z kieszeni. To od dawna funkcjonuje w telewizji i kinie, ale teraz największa potęga to platformy streamingowe, które nie płacą tantiem. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi od decydentów, dlaczego to nie działa w naszym kraju - mówił w Dwójce aktor Mateusz Banasiuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tantiemy za dzieła w Internecie. Resort kultury staje po stronie twórców

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 13:38
Od lat filmowcy, muzycy i inni artyści postulowali, aby za wykorzystywanie ich twórczości w Internecie mieli prawo do uczciwych tantiem. Resort kultury chce, aby przepisy jak najszybciej umożliwiły im taką możliwość, zgodnie z wymogami unijnego prawa. 
rozwiń zwiń